Czerwone nosy - zdjęcie Czerwone nosy - zdjęcie Czerwone nosy - zdjęcie Czerwone nosy - zdjęcie

Średnia ocena

3 oddane głosy
52 zainteresowanych osób

10,0 / 10

Czerwone nosy

Spektakl dla widzów od 18. lat.

Kiedy w 1993 roku Stanisław Barańczak tłumaczył na zamówienie Teatru Nowego tekst Petera Barnesa, wszystko w Teatrze Nowym podpowiadało, że powstanie spektakl kultowy. Przewidywania okazały się prawdziwe: CZERWONE NOSY w reżyserii Eugeniusza Korina szybko stały się „Mercedesem wśród komedii”, popisem gry zespołowej i prawdziwym zbiorem świetnych kreacji indywidualnych. Spektakl zagościł w repertuarze Teatru Nowego na wiele lat, a na widowni w każdy wieczór zasiadały tłumy. Legenda Nowego rosła w siłę.

Czy ktoś wtedy spodziewał się, że rzeczywistość teatralna z połowy lat 90. XX wieku wyprzedzi to, co będzie się działo w świecie A.D. 2020?

CZERWONE NOSY pilnie wracają na afisz. Spektakl w reżyserii Jana Klaty, osadzony w nowych okolicznościach, będzie krzykiem artystów w czasach pandemii. Krzykiem podszytym nie tylko bezsilnością, ale i bezkompromisową potrzebą teatru, gry i sztuki. Spektakl Jana Klaty, laureata „Paszportu Polityki” z 2006 roku, Nagrody im. K. Swinarskiego za sezon 2007/2008, Lauru Konrada w 2009 roku, Europejskiej Nagrody Teatralnej w 2018 roku i wielu innych wyróżnień, to propozycja dla wszystkich stęsknionych za Teatrem Widzów.

Idealna sztuka na nieidealne czasy.

Na scenie występują między innymi Janusz Andrzejewski, Malina Goehs, Karolina Głąb, Paweł Hadyński, Michał Grudziński, Aleksander Machalica.

Czas trwania: 240 minut

Twórcy

Przekład: STANISŁAW BARAŃCZAK

Reżyseria, sample i skrecze mentalne: JAN KLATA

Scenografia, kostiumy: JUSTYNA ŁAGOWSKA

Muzyka: JAKUB LEMISZEWSKI

Choreografia: MAĆKO PRUSAK

Współpraca dramaturgiczna: MICHAŁ PABIAN

Inspicjent, asystent reżysera: KRZYSZTOF WOJCIECH PRZYBYŁOWICZ

Tłumaczenie na łacinę: RAFAŁ ROSÓŁ

Asystentka scenografki: LIDIA STACHOWSKA (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu)

oraz statyści jako trupy, umierający, zombie, zmartwychwstali królowie, służba prewencji papieskiej:

ALEKSANDER BRĘGIEL, HUBERT CABAN, MIKOŁAJ CHILIMOŃCZYK, JOANNA KACPERAK, PRZEMYSŁAW KACZMAREK, JACEK LIS, MIKOŁAJ MARCINIAK, KRZYSZTOF MARCINKOWSKI, ADRIAN OSSOWSKI, KAROL PUŚCIZNA, NOLAN SZARZYŃSKI, MARCIN TECŁAW, FILIP TRAWIŃSKI

Opinie naszych widzów (1)

  • 10,0/ 10

    Świetny spektakl, super gra aktorów.

    Sz.....@gm...il.com / 22 kwietnia 2023

Teatr Nowy - Adres i dojazd

ul. Dąbrowskiego 5, Poznań

http://teatrnowy.pl/

Kup bilet