Na co do teatru wybrać się w listopadzie? Opcji jest mnóstwo! 

Niezależnie od tego, czy chcesz poprawić sobie humor z powodu braku słońca, czy zanurzyć się w jesienną, refleksyjną atmosferę i obejrzeć wciągający dramat – wszystkie możliwości znajdziesz w teatrze.

Najpopularniejsze sztuki teatralne obejrzysz w wielu miastach Polski, m.in. w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu. Zatem czas na ranking spektakli teatralnych w listopadzie 2022.

Listopad to też miesiąc, w którym odbywa się długo wyczekiwany BLACK WEEKEND w teatrze. W dniach 25-29 listopada dostaniecie bilety nawet do -80%! Sprawdźcie TUTAJ.

Na co do teatru – Warszawa

Teatr Współczesny „Kto chce być Żydem?”

Terminy spektakli: 2, 3, 8, 9, 10, 11 listopada

Eliza, która otrzymała właśnie tytuł profesorski i jej mąż Karol, przygotowują z tej okazji wykwintną kolację. Za chwilę zjawią się wszyscy goście, a rodzinne spotkanie zapowiada się niezwykle miło i spokojnie.

Brat Elizy Marek chce przedstawić bliskim Ilonę, swoją narzeczoną. Jednak nie tylko on pragnie zapoznać z rodziną swoją drugą połówkę. Na uroczystości zjawia się też córka gospodarzy, która przyjeżdża prosto z Nowego Jorku razem ze starszym od jej ojca narzeczonym – amerykańskim Żydem polskiego pochodzenia

Dodatkowo pani profesor ma do przekazania szokujące wieści. Atmosfera robi się coraz bardziej gęsta, a rodzinne spotkanie z każdą chwilą staje się coraz bardziej emocjonujące i pełne napięcia.

Pełny opis spektaklu Kto chce być Żydem? oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.

Teatr Polonia „Klaps! 50 Twarzy Greya”

Terminy spektakli: 8, 9, 10 listopada

Na pewno słyszeliście o bestsellerze „Pięćdziesiąt twarzy Greya”. Książka wywołała skrajne emocje – jedni ją kochają, a inni nienawidzą. W nawiązaniu do tej kontrowersyjnej powieści powstał prześmiewczy spektakl „Klaps! 50 Twarzy Greya”, który zachwycił publiczność. 

Niebanalna formuła spektaklu pozwala widzom spojrzeć na bohaterów z zupełnie innej strony. A będą to nie tylko główne postaci „Pięćdziesięciu twarzy Greya”, ale też sama autorka książki

W pełnych humoru i błyskotliwych scenach Grey i Natasha stoczą spór ze znaną pisarką o to, w jaki sposób zostali przez nią zobrazowani.

Pełny opis spektaklu Klaps! 50 Twarzy Greya oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.

Teatr Ateneum „Trans-Atlantyk”

Terminy spektakli: 17, 18, 19, 20 listopada

Co by się stało, gdyby Witold Gombrowicz nigdy nie popłynął do Buenos Aires? Przede wszystkim nie powstałaby słynna powieść “Trans-Atlantyk”, a co za tym idzie spektakl w Teatrze Ateneum

Pisarz wziął udział w pierwszym rejsie okrętu Chrobry tuż przed wybuchem II wojny światowej. Postanowił pozostać w Argentynie, mimo że wiele lat żył tam w biedzie. Spektakl nawiązuje do życia na emigracji autora, a w sztuce znajduje się mnóstwo elementów z jego życiorysu.

Bohater (również Witold Gombrowicz) nieustannie zmaga się z poczuciem obcości i uwięzienia, tęsknotą za ojczyzną, a także płytkim nacjonalizmem rodaków.

Pełny opis spektaklu Trans-Atlantyk oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.

Na co do teatru – Kraków

Teatr Praska 52 „Napis”

Terminy spektakli: 26 listopada

Akcja spektaklu „Napis” dzieje się w jednej z paryskich kamienic, do której wprowadzają się nowi lokatorzy. Chociaż obecni mieszkańcy starają się uchodzić za światowych i politycznie poprawnych, to nie do końca tak jest.

Pewnego dnia, w windzie pojawia się tytułowy napis. I nie byłoby w tym nic aż tak dziwnego, gdyby nie fakt, że tekst na ścianie piętnuje dopiero co zamieszkałych domowników.

Chociaż komedia Teatru Praska 52 to przekomiczna farsa, w której królują sytuacyjne i słowne żarty, „Napis” dodatkowo bawi czarnym humorem i skłania do refleksji nad hipokryzją oraz międzyludzkimi relacjami. 

Pełny opis spektaklu Emigranci oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie „Znachor”

Terminy spektakli: 8, 9, 10, 11, 12 listopada

Spektakl „Znachor” to przede wszystkim doskonała gra kontrastów. Z jednej strony można podziwiać kolorową Warszawę z czasów 20-lecia międzywojennego, a z drugiej biedną wieś. 

Tytułowym bohaterem jest znachor Antoni Kosiba. Kiedy pojawia się na prowincji, udowadnia, że potrafi czynić cuda. Większość mieszkańców wierzy w jego umiejętności uzdrawiania, jednak są też tacy, którzy dopatrują się w tym podstępu. 

Czy dar leczenia to przypadek, nadprzyrodzony dar, nabyta wiedza, czy może zwykłe oszustwo? Na prowincji zdania są podzielone, a prawda leży bliżej niż może się to wydawać.

Pełny opis spektaklu Znachor oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.

Na co do teatru – Wrocław

Wrocławski Teatr Komedia „Judy”

Terminy spektakli: 14 listopada

Po spektaklu opowiadającym o przeżyciach wybitnej aktorki Judy Garland można spodziewać się wyjątkowych doświadczeń. Jej przygoda zaczęła się od roli Dorotki z filmu „Czarnoksiężnik z krainy Oz” z 1939 roku, który do dziś jest jedną z najbardziej znanych produkcji. 

We Wrocławskim Teatrze Komedia przeniesiecie się do roku 1968. Judy spędza Boże Narodzenie w Londynie w towarzystwie jej przyszłego męża Mickey’a Deansa oraz przyjaciela i akompaniatora – Anthony’ego Chapmana. 

Oglądając „Judy” będziecie mogli nie tylko poznać jej pełne wzlotów i upadków losy, ale też posłuchać wzruszających piosenek w wykonaniu znakomitej piosenkarki i aktorki Justyny Szafran.

Pełny opis spektaklu Judy oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.

ATM Scena na Bielanach „Shirley Valentine”

Terminy spektakli: 26 listopada

„Shirley Valentine” to fenomen wśród sztuk teatralnych. Bohaterką jest kobieta, tak zwana kura domowa. Każdego dnia czeka na męża, szykuje obiad i popija czerwone wino. 

Nie ma z kim porozmawiać więc zwierza się… ścianie. Tylko ona wysłuchuje opowieści o jej młodości, planach i marzeniach, które nigdy się nie spełniły Shirley. Wszystko odmienia się, kiedy bohaterka dostaje bilet do Grecji.

Wiemy, że są rekordziści, którzy widzieli spektakl już kilkadziesiąt razy. Nic dziwnego, że Krystyna Janda, która wciela się w postać, grała już Shirley ponad 1000 razy, a przedstawienie zawsze kończy się długimi owacjami na stojąco.

Pełny opis spektaklu Shirley Valentine oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.

Na co do teatru – Poznań

Teatr Nowy „Tak sobie w kosmosie pływam”

Terminy spektakli: 16, 17 listopada

Jeśli chcielibyście zobaczyć emocjonalny spektakl, który równocześnie podejmuje współczesną i wyjątkowo istotną tematykę, wybierzcie się do Teatru Nowego i obejrzyjcie sztukę „Tak sobie w kosmosie pływam”.

Fabuła skupia się na młodych ludziach, którzy zmagają się z rozmaitymi kryzysami, samotnością i depresją. Chociaż prawdopodobnie nie raz słyszeli, że ich wiek to najpiękniejsze lata ich życia, to swoją sytuację postrzegają zupełnie odwrotnie.

Scenariusz powstał na podstawie znakomitych tekstów, m.in. „Blackpink” i „K jak K” Marcina Teodorczyka, „Miłości w czasach zarazy” Janusza Schwertnera oraz „Pieśni topielców” Kuby Kaprala, a także w oparciu o ankiety przeprowadzone wśród nastolatek i nastolatków na temat ich kondycji psychicznej.

Pełny opis spektaklu Tak sobie w kosmosie pływam oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.

Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu „Stabat Mater – Szymanowski/Pergolesi”

Terminy spektakli: 12, 13 listopada

„Stabat Mater” to jedno z najsłynniejszych dzieł sakralnych, XIII-wieczny hymn portretujący cierpienie Matki Boskiej po ukrzyżowania jej syna, Chrystusa. 

Muzycznej interpretacji dzieła podejmowało się wielu artystów. W Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki możecie podziwiać spektakl, który łączy wyjątkowe odczytania dwóch wybitnych kompozytorów – Szymanowskiego i Pergolesiego.

Spodziewajcie się spektakularnych wrażeń i widowiskowej oprawy artystycznej. Na scenie wystąpią doskonali soliści, koryfeje, a także zespół baletowy Teatru Wielkiego.

Pełny opis spektaklu Stabat Mater – Szymanowski/Pergolesi oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.

Na co do teatru – Łódź

Teatr Kamila Maćkowiaka „50 słów”

Terminy spektakli: 7, 23, 24 listopada

Spektakl „50 słów” w Teatrze Kamila Maćkowiaka to opowieść o toksycznym związku, małżeństwie, które opiera się na wzajemnych oskarżeniach, kłótniach i frustracji.

Adam i Lena mają dziewięcioletniego syna, który tej nocy zostaje u kolegi. Para, pierwszy raz od dłuższego czasu, ma okazję, żeby spędzić romantyczny wieczór tylko we dwoje

Zaczynają od kolacji, jednak szybko pojawiają się emocjonalne zwroty akcji, które sprawią, że ta noc na zawsze zmieni małżeństwo Adama i Leny.

Pełny opis spektaklu 50 słów oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.