Na co do teatru wybrać się w tym miesiącu? To zestawienie powstało z połączenia dwóch powodów. Po pierwsze, w czerwcu mamy kolejny długi weekend, a czerwcówka w teatrze pozwoli Ci nadrobić repertuarowe zaległości. Po drugie, już niedługo sezon teatralny się kończy, dlatego trzeba wykorzystać ten czas na maksa.

A co najlepiej wybrać spośród licznych propozycji? Specjalnie dla Was przeszukaliśmy teatralne repertuary i wybraliśmy najlepsze spektakle w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Łodzi i we Wrocławiu. Zatem czas na ranking spektakli teatralnych 2023.

Psst! A jeśli szukacie spektakli na Dzień Dziecka, zajrzyjcie do naszego przewodnika Jak spędzić Dzień Dziecka?

➜ Na co do teatru – Warszawa

„Merylin Mongoł” – Teatr Ateneum w Warszawie

Kultowy spektakl w reżyserii Bogusława Lindy „Merylin Mongoł” zachwyca publiczność Teatru Ateneum już od ponad 10 lat. Właśnie w czerwcu tego roku odbędzie się 200. przedstawienie. Ten dramat psychologiczny wcale nie traci na popularności, a widownia za każdym razem jest wypełniona po brzegi. 

Fabuła sztuki zachwyca przede wszystkim fanów nieoczywistych historii. Dlatego jeśli lubicie zagłębić się w meandry ludzkiej psychiki, łapcie bilety jak najszybciej (bo te znikają w mgnieniu oka).

Podczas spektaklu zanurzycie się w opowieści o Oldze, która mieszka na prowincji i marzy, by zmienić swoje życie o 180 stopni. Pragnie wyjechać do wielkiego miasta z dala od lekceważącej matki, siostry alkoholiczki i partnera. Nadzieja na zmianę pojawia się wraz z przyjazdem nowego lokatora – nieśmiałego i oczytanego mężczyzny.

Pełny opis spektaklu Merylin Mongoł Teatru Ateneum oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.

Odkrywaj


„Niepamięć” – Garnizon Sztuki w Warszawie

Nie macie planów na wieczór? Skorzystajcie z okazji i wybierzcie się na niesamowitą tragikomedię „Niepamięć”, która nie tylko bawi, ale też skłania do refleksji.

To historia o mężczyźnie, który wiedzie, wydawać by się mogło, szczęśliwe życie. Jest znanym aktorem, a prywatnie mężem pięknej kobiety. Jednak kolacja z jego dawną miłością i jej nowym chłopakiem może całkowicie odmienić jego losy.

Spektakl to prawdziwa bomba emocjonalna, podczas której publiczność doświadczy wyjątkowo silnych wrażeń i długo nie zapomni tego wieczoru.

Pełny opis spektaklu Niepamięć Garnizonu Sztuki oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.

Odkrywaj


„Lily” – Och-Teatr w Warszawie

Liczne zwroty akcji, komizm, i niesamowici aktorzy to tylko jedne z wielu cech spektaklu „Lily”. W tej genialnej komedii kryminalnej znajduje się wszystko, co potrzebne, aby rozbawić publiczność. 

Ta rewelacyjna historia z dreszczykiem to doskonała zabawa, która trzyma publiczność w napięciu aż do ostatniej chwili. Co więcej, wspaniałe i barwne postacie, a w szczególności tytułowa bohaterka, bawią do łez.

Szczera do bólu, głośna i nieznośna sprzątaczka Lily pomaga znaleźć policji zabójcę. Zdaje się jednak, że bardziej utrudnia, niż pomaga w śledztwie. Sprawą zajmuje się też jej dawny znajomy, inspektor Baxter, któremu jednak… wychodzi to dosyć nieudolnie.

Pełny opis spektaklu Lily Och-Teatru oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.

Odkrywaj


➜ Na co do teatru – Kraków

„Byłam żoną Boba Marleya” – Teatr KTO w Krakowie

Jej męża, ikonę muzyki reggae i pop kultury, Boba Marleya, zna cały świat. Rita Marley była żoną jamajskiego wokalisty przez 16 lat. Twórcy spektaklu skupili się na portrecie kobiety, która odkrywa swoją niezależność, szukając własnej drogi i indywidualności. 

Jednak w muzycznej opowieści „Byłam żoną Boba Marleya” nie zabraknie też wątku o trudnej miłości i oczywiście rytmów reggae. W egzotycznej i poruszającej podróży towarzyszyć Wam będą kultowe utwory Boba Marleya i Rity Marley, m.in. „Is This Love”, „No Woman, No Cry”.

Pełny opis spektaklu Byłam żoną Boba Marleya oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.

Odkrywaj


„Inni ludzie” – Teatr BARAKAH w Krakowie

Jeśli znasz twórczość Doroty Masłowskiej, to na pewno wiesz, że spektakl „Inni ludzie” jej autorstwa to kawał dobrej sztuki. Brutalna, choć niezwykle obrazowa opowieść nieprawdopodobnie płynnie łączy wulgarność z poezją. 

To historia o romansie dwóch osób z zupełnie innych światów. Kamil jest typowym dresiarzem. 32-latek marzy o nagraniu płyty hip-hopowej i wyprowadzeniu się od matki. Natomiast Iwona to przedstawicielka klasy średniej, której nie układa się w małżeństwie. Czy ta para ma szansę na stworzenie relacji?

PS Nie przegapcie tej pozycji – to już ostatni pokaz spektaklu w tym sezonie.

Pełny opis spektaklu Inni ludzie Teatru Barakah oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.

Odkrywaj


„Spóźnione odwiedziny” – Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Czy rodzic jest w stanie poznać swoje dziecko? Napisana z humorem sztuka Jordana Tannahilla jest ponadczasowym rozważaniem nad zmaganiami rodziców, którzy próbują zrozumieć myśli swoich pociech. 

Na bohaterów, dwa małżeństwa, które spotykają się podczas kolacji, nie czeka przyjemny wieczór. Tym razem na główne danie serwowane są wzajemne oskarżenia, rozdrapywanie ran i szukanie winnych.

Czy małżeństwa będą zdolne do pojednania, skoro prześladowcą zmarłego dziecka gospodarzy, jest syn ich gości? Oraz czy uda się odpowiedzieć na pytanie, kto tak naprawdę jest odpowiedzialny za rodzinną tragedię?

Pełny opis spektaklu Spóźnione odwiedziny Teatru im. Juliusza Słowackiego oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.

Odkrywaj


➜ Na co do teatru – Wrocław

„W co wierzą Polacy” – Wrocławski Teatr Współczesny

Jak można opisać duchowość Polaków? Podczas spektaklu „W co wierzą Polacy” opartego na książce Tomasza Kwaśniewskiego dowiecie się, że wcale nie jest to tak oczywiste. Chociaż większość z nich jest ochrzczona, to praktykujących jest mniej niż połowa. 

Jednak jest to tylko czubek góry lodowej. Jak się okazuje, wiele osób wierzy w ludzkie kontakty ze światem nadprzyrodzonym, a niektórzy nie wątpią nawet w istnienie elfów. Nic więc dziwnego, że wiele osób polega na ezoteryce i astrologii. 

Pełny opis spektaklu W co wierzą Polacy Wrocławskiego Teatru Współczesnego oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.

Odkrywaj


„Boeing Boeing” – Wrocławski Teatr Komedia  

Maks znakomicie radzi sobie z kilkoma narzeczonymi, które nie mają pojęcia o sobie nawzajem. Każda z nich jest stewardessą, co znacznie ułatwia sprawę. Wystarczy znać rozkłady lotów i harmonogram pracy każdej z kochanek.

Co więcej, w utrzymaniu tajemnicy pomaga mężczyźnie jego niezawodna pomoc domowa, Nadia, która jednak nie powstrzymuje się od sarkastycznych uwag. 

Jednak sielanka Maksa nie mogła trwać wiecznie. Jego precyzyjnie ułożony plan burzy się, kiedy grafiki lotów jego trzech narzeczonych niespodziewanie się pokrywają.

Pełny opis spektaklu Boeing Boeing Wrocławskiego Teatru Komedia oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.

Odkrywaj


➜ Na co do teatru – Łódź

„Idiota” – Teatr Kamila Maćkowiaka w Łodzi

Spektakl „Idiota” to współczesny dramat o niezwykle aktualnej tematyce. Gorzka historia o pogubionym mężczyźnie, który zatraca się w długach i kłamstwach, prowokuje widzów do zastanowienia się nad własnymi priorytetami w życiu. 

Co więcej, możecie liczyć na dynamiczną fabułę i częste zwroty akcji. Główny bohater, Karol, bierze udział w eksperymencie mającym być remedium na jego problemy. Jednak spotkanie z lekarką przyniesie nieoczekiwane skutki.

Pełny opis spektaklu Idiota Teatru Kamila Maćkowiaka oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.

Odkrywaj


➜ Na co do teatru – Poznań

„Don Kichot” – Teatr Wielki w Poznaniu 

Marzysz, aby przenieść się do słonecznej Hiszpanii? Wystarczy, że wybierzesz się na fantastyczny i intrygujący humorystyczną narracją balet „Don Kichot”.

Dzieło Miguela de Cervantesa, na podstawie którego powstał spektakl, jest jedną z najlepiej sprzedających się książek wszechczasów. Szacuje się, że na świecie sprzedano ponad 500 milionów egzemplarzy. 

Podczas widowiska w Teatrze Wielkim spodziewaj się bajkowej i zapierającej dech w piersiach atmosfery, którą tworzy temperamentna muzyka, widowiskowa choreografia i spektakularny taniec. 

Pełny opis spektaklu Don Kichot Teatru Wielkiego w Poznaniu oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.

Odkrywaj