wróć do bloga

Na co do teatru? Nie idź. Biegnij na te spektakle!

Na co do teatru w maju? To zestawienie powstało z połączenia dwóch powodów. Po pierwsze, afisze kwitną w najlepsze, a to znak, że czas przesadzić się na teatralny fotel 😉 A po drugie, maj to czas długich weekendów i przyjemnych wieczorów, dlatego okazji do zobaczenia wyjątkowych spektakli jest mnóstwo.

Tylko co najlepiej wybrać? Specjalnie dla Was przeszukaliśmy teatralne repertuary i wybraliśmy najlepsze sztuki w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Katowicach i we Wrocławiu. Zatem czas na ranking spektakli teatralnych w maju 2024.

PS Pamiętasz, że zbliża się 26 maja? Wspólne wyjście z mamą do ulubionego teatru to prawdopodobnie najlepszy prezent, jaki możesz jej podarować. I właśnie dlatego zebraliśmy dla Ciebie najlepsze spektakle, podczas których możecie razem spędzić ten wyjątkowy dzień ➜ Dzień Matki w teatrze.


➜ Na co do teatru w Warszawie? 

„Cesarz” Teatr Ateneum 

Cesarz Hajle Sellasje, przez niektórych uważany za mesjasza, panował w Etiopii od 1930 roku, aż do obalenia go przez wojsko w 1974 roku. Kilka lat później ukazał się “Cesarz”, książka Ryszarda Kapuścińskiego.  

Korespondent wojenny udał się do Etiopii, aby odszukać i porozmawiać z najbliższymi współpracownikami „Wybrańca Bożego”. Podczas podróży odkrył gorzkie kulisy panowania cesarza i mechanizmy działania władzy. 

My polecamy nie tylko książkę, ale też intrygującą i niezwykle aktualną adaptację reportażu Kapuścińskiego w Teatr Ateneum. Bo spektakl zachwyca nie tylko doskonałą inscenizacją tekstu, ale też wspaniałą scenografią i znakomitą grą aktorską.

Opis i bilety na spektakl Cesarz Teatru Ateneum znajdziesz na naszym portalu.

Zobacz


„The Employees” STUDIO teatrgaleria 

To nie jest przyjemna podróż. Na statku kosmicznym panują zimne, biurokratyczne zasady. Ludzie i humanoidalne roboty są zamknięci w ekstremalnych warunkach. Nie mają wyjścia. Ziemia uległa zagładzie.

Tym razem zabieramy Was do dystopijnego świata „The Employees” w STUDIO teatrgaleria. Ten intrygujący spektakl da Wam przestrzeń do eksploracji zagadnień związanych z istotą człowieczeństwa i świadomości, a nawet, dosłownie i z bliska, wnętrza statku i tajemniczych obiektów na scenie. Jeśli lubicie oryginalne formy, zdecydowanie polecamy!

Opis i bilety na spektakl The Employees STUDIO teatrgaleria znajdziesz na naszym portalu.

Zobacz


„Pozytywni” Garnizon Sztuki 

Mnóstwo śmiechu, a jednocześnie wzruszenia dostarczą Wam „Pozytywni”. Akcja rozgrywa się w gabinecie psychoterapii Ewy, którą odwiedzają wyjątkowi pacjenci. Każdy z nich jest unikatowy. 

Podczas wizyt poznamy Michała – geja i rolnika, Annę – arystokratkę, którą zaskoczy niespodziewane odkrycie, a także Jana – głowę rodziny, który czuje się kobietą. 

Pod płaszczykiem ukazania niecodziennych rozmów i ludzkich portretów, autor sztuki, Cezary Harasimowicz pokazuje lęki, z którymi zmagają się wszyscy ludzie. To też doskonała interpretacja współczesnej rzeczywistości, otaczających nas stereotypów i przekonań.

Opis i bilety na spektakl Pozytywni Garnizonu Sztuki znajdziesz na naszym portalu.

Zobacz


➜ Na co do teatru w Krakowie? 

„Byk” Teatr Łaźnia Nowa 

Lubisz teksty Szczepana Twardocha? Jeśli tak, to na pewno spodoba Ci się trzymający w napięciu i prawdopodobnie dla wielu niewygodny spektakl „Byk”, podczas którego twórcy ostro krytykują polską elitę społeczną. 

Robert, pięćdziesięcioletni rozwodnik pochodzący z konserwatywnej, śląskiej rodziny znajduje się w kryzysie wynikającym z konfrontacji z rodzinną tajemnicą, rozdarcia między byciem Polakiem i Ślązakiem i ze zmarnowanej kariery. 

Sceny łączą przenikliwe spostrzeżenia o zagmatwanej tożsamości Roberta z pogardą wobec hipokryzji i politycznej elity. Spodziewaj się więc silnych emocji, które mogą towarzyszyć Ci jeszcze długo po spektaklu.

Opis i bilety na spektakl Byk Teatru Łaźnia Nowa znajdziesz na naszym portalu.

Zobacz


„NICK CAVE. Ballady kochanków i morderców” Teatr Przypadków Feralnych 

Lubicie tajemnicze i nieco mroczne klimaty? W takim razie zanurzcie się w lunatyczną opowieść snutą piosenkami Nicka Cave’a, gdzie napotkacie postaci z najstraszliwszych koszmarów lub powitacie dawno nie widzianych obcych. 

Na scenie podczas „NICK CAVE. Ballady kochanków i morderców” zabrzmią utwory takie jak m. in. „Red Right Hand”, „Millhaven” oraz „Where the Wild Roses Grow” – wszystko w zupełnie nowych, klimatycznych aranżacjach.

Opis i bilety na spektakl NICK CAVE. Ballady kochanków i morderców Teatru Przypadków Feralnych znajdziesz na naszym portalu.

Zobacz


➜ Na co do teatru we Wrocławiu? 

„Rzeźnia numer pięć” Wrocławski Teatr Współczesny

To propozycja dla osób o mocnych nerwach. Spektakl „Rzeźnia numer pięć” powstał w oparciu o książkę Kurta Vonneguta, która była wielokrotnie kwestionowana, usuwana z bibliotek szkolnych, zakazywana i palona w całych Stanach Zjednoczonych od 1972 r. głównie ze względu na sceny seksualne, przemoc, i wulgarny język. Co więcej, pewien pastor z Dakoty Północnej w 1973 r. określił ją nawet jako „narzędzie szatana”.

Jednak dzieło jest przede wszystkim antywojennym i pacyfistycznym przedstawieniem, które może widza wzruszyć i skłonić do refleksji. Bohater zmagając się z traumą po masakrze Drezna, przenosi się na dziwną planetę Tralfamadorię, gdzie podziwiany jest przez zamieszkałe tam istoty.

Opis i bilety na spektakl Rzeźnia numer pięć Wrocławskiego Teatru Współczesnego znajdziesz na naszym portalu.

Zobacz


„Czego nie widać” Teatr Polski 

Nazywany „najzabawniejszą farsą, jaką kiedykolwiek napisano” brytyjska komedii „Czego nie widać” bawi widzów na całym świecie do łez. Tekst Michaela Frayna to spektakl w spektaklu.

Widzowie będą mogli zobaczyć szaleństwa ludzi teatru, podglądając próby i przygotowania grupy teatralnej do premiery. Chociaż aktorzy i reszta ekipy będzie starać się stawić czoła chaosowi, pomyłki, kłótnie i wypadki mogą pokrzyżować ich plany w każdej chwili. 

Opis i bilety na spektakl Czego nie widać Teatru Polskiego we Wrocławiu znajdziesz na naszym portalu.

Zobacz


➜ Na co do teatru w Łodzi? 

„Klaus – obsesja miłości” Teatr Kamila Maćkowiaka 

Klaus Kinski to jeden z najbardziej znanych i kontrowersyjnych aktorów w historii światowego kina, który stworzył kultowe role w filmach Wernera Herzoga, m.in. „Nosferatu wampir” i „Woyzeck”. Chociaż wiele osób doceniało jego aktorski talent, umiejętności przyćmiewała jego psychopatyczna osobowość, seksoholizm, wybuchy złości i gniew.  

Inspiracją dla spektaklu stała się książka „Ja chcę miłości”, czyli autobiografia Kinskiego. Chociaż w tekście wiele wątków zostało przez Klausa przekłamanych, podczas spektaklu wyłania się obraz geniusza i potwora w jednej osobie. 

Opis i bilety na spektakl Klaus – obsesja miłości Teatru Kamila Maćkowiaka znajdziesz na naszym portalu.

Zobacz


„Kto nie ma, nie płaci” Teatr Nowy 

Punktem wyjścia dla komedii autorstwa słynnego, włoskiego noblisty, Dario Fo były prawdziwe wydarzenia z początku lat 70. To czas kiedy we Włoszech studenci, gospodynie domowe i zwykli obywatele dokonywali masowych grabieży w proteście przeciwko wysokim cenom produktów. Motyw społecznego nieposłuszeństwa i buntu dostrzeżecie, oglądając „Kto nie ma, nie płaci”. 

Antonia i Margherita kradną jedzenie w pobliskim supermarkecie. Jednak kiedy wracają do domu, będą musiały ukryć łupy przed Giovannim, konserwatywnym i praworządnym mężem Antonii. Mimo że spektakl jest pełen czarnego humoru, zbiegów okoliczności i absurdalnych sytuacji, opowieść ma też ostrą wymowę społeczną – porusza kwestię kosztów, które ponoszą ludzie, żyjąc w kapitalistycznym świecie.

Opis i bilety na spektakl Kto nie ma, nie płaci Teatru Nowego w Łodzi znajdziesz na naszym portalu.

Zobacz


➜ Na co do teatru w Poznaniu? 

„Don Juan” Teatr Wielki

Postać Don Juana pochodzi z popularnej, hiszpańskiej legendy, która około 1630 roku przerodziła się w dramat „Zwodziciel z Sewilli i kamienny gość”. Później powstawały kolejne wersje historii o słynnym uwodzicielu kobiet. Jednak najczęściej przenoszonym na deski teatru dziełem jest komediowy „Don Juan” Moliera z 1665 roku.

Po światowej premierze sztuka teatralna wzbudziła ogromne kontrowersje, a od pisarza odwrócili się nawet niektórzy fani jego twórczości. Po wystawieniu 14 spektakli, komedia została zdjęta z afisza, co doradzał Molierowi sam król Ludwik XIV. Autor „Don Juana” został poproszony o usunięcie niektórych scen i dialogów. Dopiero w 1682 roku, i to już po śmierci Moliera, tekst został wydany w wersji ocenzurowanej.

Opis i bilety na spektakl Don Juan Teatru Wielkiego w Poznaniu znajdziesz na naszym portalu.

Zobacz