wróć do bloga

Gwiazdy, artystki i naukowczynie. Spektakle o inspirujących kobietach

Damski świat od zawsze inspirował artystów. Kobiety nierzadko odgrywały główne role w tekstach autorów sztuk. Jednak mimo że żeńskich ról było mnóstwo, przez wiele lat były one odtwarzane przez mężczyzn (ci nauczyli się nawet naśladować kobiecy ton głosu). Czy wiecie, że kobiety zaczęły powszechnie występować na teatralnej scenie dopiero w XVII wieku (sic!)?

Na szczęście dziś możemy podziwiać na teatralnych scenach nie tylko wyjątkową pracę aktorek, ale również wspaniałe spektakle o inspirujących kobietach, które zapisały się w pamięci społeczeństwa dzięki swoim osiągnięciom, a także wyjątkowej osobowości. Poznajcie prawdziwe ikony kultury, estrady i nauki.

1. Frida Kahlo

  • „Frida” Teatr Współczesny w Krakowie

Czy jest ktoś, kto nie słyszał o Fridzie Kahlo? To artystka pełna bólu, pasji i namiętności. Swoje emocje doskonale przekuwała w malarstwo, dzięki czemu jej wyraziste obrazy poruszają do dzisiaj.

Warto zobaczyć prawdziwy portret Fridy – autentycznej osoby z krwi i kości. Mając jedynie 6 lat, zachorowała na polio, a w wyniku choroby utykała do końca życia. Jej znak rozpoznawczy, czyli kolorowe i długie spódnice, miały ukryć jej prawą nogę, która była krótsza i chudsza od lewej.

Mimo że żyła 100 lat temu, była nowoczesną kobietą na miarę naszych czasów, która wciąż inspiruje dziewczyny na całym świecie. Frida była niezwykle odważna – pełna energii walczyła ze swoimi słabościami fizycznymi oraz o niezależność artystyczną w świecie zdominowanym przez mężczyzn.

Pełny opis spektaklu Frida oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.

2. Florence Foster Jenkins

  • „Boska” Teatr Ludowy w Krakowie

„Boska!” to zainspirowana prawdziwą, choć nieprawdopodobną historią, komedia o Florence Foster Jenkins, która zasłynęła z… najgorszego głosu i słuchu w operze. Jednak jej pasja i miłość do śpiewu okazały się silniejsze od braku talentu.

Zdeterminowana i pełna entuzjazmu spełniła w końcu swoje marzenie i wystąpiła w prestiżowej sali koncertowej Carnegie Hall w Nowym Jorku. Mało tego, bilety wyprzedały się z tygodniowym wyprzedzeniem.

Popyt na koncerty artystki nie malał. Nic więc dziwnego, że ekscentryczna Jenkins wcale nie zważała na krytykę, a nawet uważała się za wybitną sopranistkę. Niezależnie od opinii o jej zdolnościach wokalnych, nie można odebrać jej tytułu mistrzyni w spełnianiu marzeń.

Pełny opis spektaklu Boska oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.

3. Simona Kossak

  • „Simona K. wołająca na puszczy” Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Tytułowa Simona K. to bohaterka spektaklu, który napisany został na podstawie życia Simony Kossak. To samotniczka, która uzyskała tytuł profesora nauk leśnych nie tylko dzięki wiedzy, ale przede wszystkim dzięki wielkiej miłości do zwierząt.

Kobieta żyła w domku w puszczy, a w okolicy była uważana za dziwaczkę mieszkającą w środku lasu lub czarownicę rozmawiającą ze zwierzętami. Przyjaźniła się z krukiem, jadła z dzikiem przy jednym stole, a nawet spała z rysiem w jednym łóżku.

To kobieta nieoczywista – pełna konfliktów, trudnych doświadczeń i nie zawsze doceniana. Jednocześnie Simona była wrażliwą, odważną i bezkompromisową obrończynią przyrody. Mało kto wie, że to jej zawdzięczamy zachowanie resztek naturalnych ekosystemów na terenie Polski.

Pełny opis spektaklu Simona K. wołająca na puszczy oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.

4. Krystyna Janda

  • „MY WAY – monolog Krystyny Jandy” Teatr Polonia w Warszawie

Krystyna Janda niezaprzeczalnie jest jedną z najbardziej popularnych aktorek w kraju. Występuje nie tylko w polskich filmach, ale też produkcjach m.in. niemieckich, francuskich i bułgarskich.

Co więcej, współpracowała do tej pory z najbardziej znanymi ludźmi sztuki i kultury – Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Zanussim, Krzysztofem Kieślowskim, Agnieszką Holland, czy Istvanem Szabo i Yves’em Boissetem. Przełomem w jej karierze była rola Agnieszki w „Człowieku z marmuru” Andrzeja Wajdy. Artystka szybko stała się znana z portretowania silnych i zdeterminowanych postaci kobiecych o złożonej osobowości.

Znacznie więcej o legendzie polskiego kina i teatru możecie dowiedzieć się podczas spektaklu „My Way”, którego Krystyna Janda jest jednocześnie reżyserką i bohaterką. Aktorka opowiada w nim nie tylko o swojej drodze, ścieżce kariery, budowie Teatru Polonia i Och-Teatru, ale też o prywatnych marzeniach i przeżyciach. Jak to u Jandy, w spektaklu nie zabraknie licznych anegdot okraszonych przenikliwymi przemyśleniami i oczywiście błyskotliwymi żartami.

Pełny opis spektaklu MY WAY – monolog Krystyny Jandy oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.

5. Tamara Łempicka

  • „T. de Ł. Nienasycona” PROM Kultury Saska Kępa
  • „Powrót Tamary” STUDIO teatrgaleria w Warszawie

Tamara Łempicka to artystka, która wyprzedzała swoje czasy, bo poza tym, że podbiła świat sztuki, była też prawdziwą celebrytką. W latach 20. i 30. XX wieku zachwyciła odbiorców swoją twórczością, stając się jedną z najbardziej rozchwytywanych portrecistek w Paryżu.

Zawsze w centrum uwagi, otoczona wieloma wielbicielami, fascynuje do dzisiaj. Jej sławę i charyzmę można porównać do Madonny, która posiada zresztą ogromną kolekcję obrazów malarki. Co więcej, dzieła Łempickiej pojawiają się w teledyskach królowej popu, m.in. w „Open Your Heart”, „Express Yourself” i „Vogue”.

Barwne życie osobiste i zawodowe artystki z Polski mogłoby posłużyć za materiał na niejeden film, spektakl, czy książkę. Było pełne skandali, burzliwych relacji, sukcesów i romansów, zarówno z mężczyznami, jak i z kobietami. Tamara uwodziła zarówno swoje modelki i mecenasów, jak i robotników oraz marynarzy.

Kontrowersyjna artystka zmarła w 1980 roku w Meksyku. Na jej prośbę jej córka Kizette rozrzuciła prochy matki nad wulkanem Popocatépetl. Relatywnie niedawno, w 2020 roku w Londynie, odbyła się aukcja, podczas której obraz Łempickiej został sprzedany za rekordową sumę 16,4 miliona funtów.

Pełne opisy spektakli T. de Ł. Nienasycona i Powrót Tamary oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.

6. Oriana Fallaci

  • „Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam” STUDIO teatrgaleria w Warszawie

Prawdopodobnie najbardziej znana i ceniona, a jednocześnie kontrowersyjna dziennikarka oraz reporterka wojenna XX wieku Oriana Fallaci urodziła się we Florencji w 1929 roku. Jej odważne wywiady pozwoliły zobaczyć światu różne oblicza ludzkiej natury.

Jej ojciec rozczarowany faktem, że Oriana nie urodziła się chłopcem, nauczył córkę strzelać, polować i pokonywać ból fizyczny, co w przyszłości okaże się dla niej niezwykle przydatne. W 1943 roku, po upadku Mussoliniego, kiedy Niemcy zajęli północne Włochy, u boku swojego ojca 13-letnia wówczas Oriana potajemnie dostarczała amunicję partyzanckiemu ruchowi oporu.

Dorosła Oriana szybko zaczęła piąć się po szczeblach pisarskiej kariery. W 1967 roku została pierwszą korespondentką podczas wojny w Wietnamie. W ciągu 7 lat odwiedziła ten kraj 12 razy. Opisywała też najważniejsze wydarzenia z całego świata, m.in. zabójstwa Martina Luthera Kinga i Roberta Francisa Kennedy’ego.

Śledząc demonstrację w stolicy Meksyku, która została brutalnie stłumiona przez policję i podczas której zginęło ponad 250 osób, Oriana została postrzelona. Zabrano ją nawet do kostnicy i dopiero tam zauważono, że kobieta jeszcze żyje, dzięki czemu została odratowana.

Oriana w swoich artykułach zmierzyła się też z tragedią z 11 września, która miała miejsce zaledwie kilka przecznic od jej domu na Manhattanie. Niezwykle krytyczne wobec islamu teksty doprowadziły do pozwania pisarki o zniesławienie. Natomiast krytycy oskarżali ją o rasizm, szerzenie nienawiści, a nawet porównywali jej książki do „Mein Kampf”. List solidarności z Fallaci podpisało wiele polskich osobistości, m.in ksiądz Adam Boniecki, Kamil Durczok, Adam Michnik, profesor Jan Miodek, Piotr Najsztub, Monika Olejnik i Justyna Pochanke.

Pełny opis spektaklu Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.

7. Agnieszka Osiecka

  • Abonament na szczęścieSCENA RELAX w Warszawie
  • #OsieckaKlub Komediowy Charlie w Krakowie
  • „Osiecka. Byle nie o miłości” Teatr Nowy w Poznaniu

Prawdopodobnie nie ma w Polsce osoby, która nie słyszała o Agnieszce Osieckiej. Artystka uważana jest za jedną z najważniejszych i najbardziej płodnych twórców w powojennej Polsce. Napisała ponad 2000 tekstów piosenek, skeczy i utworów scenicznych. Osiecka wygrała też w konkursie na pierwsze polskie hasło reklamujące Coca-Colę. To ona jest autorką używanego przez lata sloganu reklamowego „Coca cola – to jest to!”.

Teksty Agnieszki Osieckiej śpiewały największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej, m.in. Irena Santor, Kalina Jędrusik, Violetta Villas, czy Czerwone Gitary. Jednak to dla Maryli Rodowicz, z którą się przyjaźniła, napisała najpopularniejsze utwory, m.in. „Małgośka”, „Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma” i „Niech żyje bal”. Również obecnie, popularność twórczości artystki nie słabnie i nadal powstają kolejne aranżacje jej poezji.

Uwagę zwracały też jej burzliwe związki, małżeństwa, rozstania, odrzucane zaręczyny i romanse z oczytanymi, utalentowanymi mężczyznami. Wśród jej partnerów byli m.in. pisarz Marek Hłasko, z którym była zaręczona, reżyser Andrzej Wajda, którego zdjęcie całe życie trzymała na biurku, Jeremi Przybora, z którym romans przez lata był tajemnicą, 30 lat starszy od Agnieszki Jerzy Giedroyc, czy 15 lat młodszy od niej krytyk literacki Zbigniew Mentzel. Jednak to z dziennikarzem Danielem Passentem poetka doczekała się jedynego dziecka. Mimo to jak sama pisała „Kobieta, żona, matka – to nie jest dla mnie rym”.

Pełne opisy spektakli Abonament na szczęście, #Osiecka i Osiecka. Byle nie o miłości oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.

8. Judy Garland

  • „Judy Wyznanie gwiazdy” Teatr IMKA w Warszawie
  • „Judy” Wrocławski Teatr Komedia

Chociaż Judy Garland przeżyła jedynie 47 lat, jej życie zawodowe i osobiste było pełne wzlotów i upadków. Uwielbiana przez wszystkich gwiazda, dziś znajdująca się na liście najlepszych aktorek wszech czasów, za makijażem i scenicznymi strojami skrywała mnóstwo mrocznych tajemnic.

Kobieta doświadczyła wielu ciemnych stron sławy – bezwzględnej rywalizacji, presji otoczenia, nieosiągalnych wymagań zarówno ze strony najbliższych, jak i środowiska zawodowego. Branie narkotyków, nadużywanie alkoholu i leków tłumiących apetyt oraz przestrzeganie ścisłej diety doprowadziło ją do licznych załamań nerwowych i hospitalizacji.

Mimo tego Judy osiągnęła olbrzymi sukces – do dzisiaj jest przez wielu uważana za najlepszą estradową artystkę XX wieku. Powstało o niej kilkadziesiąt książek, a także wiele filmów, seriali i spektakli teatralnych.

Pełne opisy spektakli Judy Wyznanie gwiazdy i Judy oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.

9. Hedy Lamarr

  • „Siedem sekund wieczności” Teatr Polonia w Warszawie

Hollywoodzka diva i aktorka, Hedy Lamarr, została okrzyknięta najpiękniejszą kobietą na świecie. Jednak będąc w podeszłym wieku, przyznała, że piękno było też jej przekleństwem, które przyciągnęło sześć nieudanych małżeństw.

Na czas wojny zrezygnowała z kariery artystycznej, aby… poświęcić się wynalazkom. Przerażona okrucieństwem trwających walk wraz z muzykiem Georgem Antheilem opracowała system sterowania torpedą za pomocą fal radiowych.

Chociaż wynalazek ten nie został wykorzystany przez wojsko USA, to przyczynił się do rozwoju systemu komunikacji bezprzewodowej stosowanego w technologiach takich jak Wi-Fi, Bluetooth i GPS.

Pełny opis spektaklu Siedem sekund wieczności oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.

10. Pola Negri

  • „Polita – musical w 3D o Poli Negri” Studio Buffo w Warszawie

Znana na całym świecie międzynarodowa gwiazda teatru i kina niemego Pola Negri formalnie nazywała się Apolonia Chałupiec. Pseudonim artystyczny wybrała na cześć włoskiej pisarki, Ady Negri, której była wielbicielką.

Po debiucie w polskim filmie „Niewolnica zmysłów” z 1914 roku, jej kariera potoczyła się błyskawicznie. W wieku 20 lat dostała propozycję kontraktu od niemieckiego studia filmowego i przeniosła się do Berlina. Tam uczyła się aktorstwa u boku sławnego reżysera i aktora Maxa Reinhardta. Dzięki niemu poznała Ernsta Lubitscha, reżysera, który obsadził aktorkę w wielu swoich filmach.

W USA aktorka podpisała kontrakt z wytwórnią Paramonunt, która bardzo szybko zadbała o jej wizerunek. Pola stała się jeszcze bardziej ekscentryczna. Jeździła białym rolls-royce’em, którego wnętrza były wybite białym atłasem i zdobione kością słoniową, a na spacerach można było ją spotkać przechadzającą się z chartami i tygrysem na smyczy.

Negri była jedyną Polką, której udało się zrobić wielką karierę w Hollywood. Artystka słynęła z wyjątkowej urody, ekstrawagancji i licznych romansów. Była zaręczona z gwiazdami takimi jak Charlie Chaplin i Rudolf Valentino. Ostatecznie poślubiła jednak gruzińskiego księcia Serge’a Mdivaniego. Uroczystość odbyła się w należącym do Poli pałacu Seraincourt pod Paryżem. Chociaż Serge widział swoją bogatą żonę jako panią domu, Pola nie zamierzała jednak rezygnować z aktorstwa. Ich małżeństwo zakończyło się po trzech latach.

Pełny opis spektaklu Polita – musical w 3D o Poli Negri oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.