Praktyka widzenia - zdjęcie Praktyka widzenia - zdjęcie Praktyka widzenia - zdjęcie Praktyka widzenia - zdjęcie Praktyka widzenia - zdjęcie

Średnia ocena

1 oddany głos

9,0 / 10

Praktyka widzenia

Partycypacyjny projekt z udziałem osób niewidomych podejmuje dialog z kanoniczną dla historii sztuki pracą „Teoria widzenia” Władysława Strzemińskiego, którego 70 rocznica śmierci przypada w tym roku.

Strzemiński poświęca swoją książkę historii sztuki rozumianej jako rozwój świadomości wzrokowej, którą cechują się społeczeństwa kolejnych epok. Na wzroku, widzeniu i sposobie interpretacji tego, co widziane, opiera swoją opowieść o tym, co najważniejsze w sztuce, analizując również samo działanie zmysłu wzroku. Temat miał dla niego osobiste znaczenie, ponieważ artysta sam mierzył się z niesprawnością jednego oka i poważną wadą wzroku w drugim.

Praca Strzemińskiego jest dla twórców i twórczyń punktem wyjścia do stworzenia spektaklu teatralnego, którego jedna z ważniejszych warstw – wizualność – może zostać zakwestionowana ze względu na udział w projekcie osób niewidomych.

Zarówno w sztukach wizualnych, jak i teatrze, wzrok stanowi podstawowy zmysł odbioru. Zbadanie innych możliwości, innych perspektyw, a przy tym wymiana doświadczeń przez spotkanie dwóch różnych spojrzeń – tego widzącego i tego widzącego zupełnie inaczej – może doprowadzić twórców i twórczynie do zbudowania opowieści, której Strzemiński być może nie brał do końca pod uwagę. Nie będzie to jedna, ale liczne teorie widzenia, zależne od tego, kto opowiada, co widzi lub co chce zobaczyć.

Skoro Strzemiński twierdził, że każda epoka patrzy na świat inaczej, a perspektywa ta nieustannie się zmienia, jak na świat powinniśmy patrzeć my – ludzie XXI wieku? Świat niewiarygodnie złożony, niejednorodny, skomplikowany, wielowymiarowy, ale też coraz bardziej zaskakujący i niepokojący. Świat zalany niewyobrażalną ilością obrazów otaczających nas z każdej strony. Jakiej wrażliwości spojrzenia nam dziś potrzeba? Jak w empatyczny i niekrzywdzący sposób patrzeć na drugiego człowieka? Czego możemy nauczyć się o dzisiejszym świecie, patrząc na niego oczami osób niewidomych? Czego jako widzący nie dostrzegamy i co nam umyka? Wreszcie: w jaki sposób tworzyć dziś sztukę wizualną i teatr, aby nie były one wykluczające?

Prapremiera

16 września 2022 roku, Mała Scena

Na scenie występuje Monika Buchowiec, Magdalena Kaszewska, Paweł Kos.

Twórcy

Reżyseria: Wojtek Rodak

Tekst i Dramaturgia: Michał Buszewicz

Scenografia i Kostiumy: Katarzyna Pawelec

Muzyka: Karol Nepelski

Choreografia: Tobiasz Sebastian Berg

Inspicjentka: Agnieszka Choińska

Kurator projektu "Nowy i Młodzi": Remigiusz Brzyk

Producentka: Kamila Wysocka

Identyfikacja graficzna: Ola Jasionowska

Opinie naszych widzów (1)

  • 9,0/ 10

    Udany eksperyment. Rozważania dotyczące postrzegania wzrokowego - z jednej strony z perspektywy artysty i profesora sztuki, a z drugiej ze strony osób niewidzących to przyjemna wyprawa intelektualna.

    bo.....@....pl / 19 lutego 2023

Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi - Adres i dojazd

http://www.nowy.pl/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.