1968// biegnij, mała, biegnij - zdjęcie 1968// biegnij, mała, biegnij - zdjęcie 1968// biegnij, mała, biegnij - zdjęcie 1968// biegnij, mała, biegnij - zdjęcie

Średnia ocena

2 oddane głosy

6,5 / 10

1968// biegnij, mała, biegnij

Twórcy spektaklu inspirując się burzliwymi wydarzeniami roku 1968, zadają pytania o podłoże pokoleniowego buntu.

Skupiają się na historiach pozytywnych odkryć tej kulturowej rewolty, która, szczególnie w Ameryce i na Zachodzie Europy, była czasem rozwoju kontrkulturowej muzyki, myśli pacyfistycznej, ekologicznej i emancypacyjnej.

Zespół aktorski wciela się w badaczy przeszłości snujących opowieść o wydarzeniach roku 1968. Fenomen rozlokowanych po całym świecie protestów studenckich, od Warszawy po Meksyk, staje się współczesną inspiracją dla badania sposobów na radzenie sobie z ciężarem politycznych i społecznych zawirowań, wobec których jednostka pozostaje często bezradna.

W muzycznej warstwie spektaklu reaktywujemy na scenie Teatru Nowego łódzki, żydowski zespół „Śliwki”, którego karierę w polskim bigbicie zakończyły wydarzenia polskiego marca.

Spektakl ten dedykuję Szmulowi Tencerowi, kaletnikowi z ulicy Próchnika, ocalałemu z KL Auschwitz i KL Mauthausen, jednemu z wielu, którzy wykupywali cegiełki na odbudowę Teatru, w którym grały dwa zespoły teatralne – Żydowski i Polski. Polakowi, który zamilkł po 1968 roku bo nie wyobrażał sobie, że można opuścić Łódź.

Dorota Ignatjew

Dyrektor Teatru Nowego

Na scenie występują między innymi Jolanta Jackowska, Paulina Walendziak, Damian Sosnowski, Lucyna Szierok-Giel, Wojciech Oleksiewicz, Izabella Dudziak.

Czas trwania: 110 minut

Realizacja

Reżyseria: Remigiusz Brzyk

Scenariusz i dramaturgia: Anna Mazurek

Scenografia i kostiumy: Iga Słupska

Video i reżyseria światła: Michał Jankowski

Muzyka: Jacek Grudzień

Perkusistka: Julia Zbrojewska

Asystentka reżysera | inspicjentka: Agnieszka Choińska

Identyfikacja graficzna: Ola Jasionowska

Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi - Adres i dojazd

http://www.nowy.pl/

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

Inne wydarzenia w tej instytucji:

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.