RPS 2022: Po drugiej stronie - zdjęcie RPS 2022: Po drugiej stronie - zdjęcie RPS 2022: Po drugiej stronie - zdjęcie RPS 2022: Po drugiej stronie - zdjęcie RPS 2022: Po drugiej stronie - zdjęcie

RPS 2022: Po drugiej stronie

Wiek widzów: 15+

„Po drugiej stronie” jest kolejnym krokiem w trzyletnich badaniach Fundacji Jubilo nad tematami wolności i odosobnienia. W jaki sposób my, artyści, możemy stać się aktywnymi świadkami spotkań (np. z migrantami, za murami więzień) i poprzez narzędzia performatywne przekształcić tematy, historie, twarze, napotkane podczas tej podróży tak, aby przemówiły do szerszej publiczności?

Badania rozpoczęły się od zakwestionowania tematu „osobistych więzień”. Więzienia, które nie jest już postrzegane jako narzucone z zewnątrz, przez kogoś innego (np. instytucje publiczne), ale jako często nieuświadomione ograniczenie, które sami sobie narzucamy, nie zdając sobie sprawy ze społecznych uwarunkowań i „wdruków” kulturowych. Wychodząc od wymiaru indywidualnego, otworzyliśmy naszą obserwację na szerszy horyzont, kontekstualizując nasze pytania o aktualną kondycję społeczeństwa.

Z jednej strony obserwujemy świat z jasno określonymi granicami, w którym narasta konflikt, a separacja jest odpowiedzią. Z drugiej strony, widzimy nieustanną potrzebę poszukiwania relacji, otwierania możliwości i poszukiwania autentycznego dialogu między jedną osobą a drugą.

Materiał tekstowy i tematyczny prezentowany w spektaklu pochodzi z różnych źródeł, m.in. z materiałów zebranych w wywiadach, ze źródeł literackich oraz tekstów napisanych przez samych wykonawców. Jako teatralni badacze, rozwijaliśmy naszą pracę od płaszczyzny mikroskopowej do makroskopowej, używając materiałów wideo i elementów instalacji, jako soczewek, które pomagają nam coraz bardziej definiować sedno tematu i jego reperkusje w naszym codziennym życiu.

Tytuł nie powinien być interpretowany jako definicja. Zamiast tego, powinien być postrzegany jako pytanie, sugestia kierunku, dynamika żywej zmiany - zarówno w świecie zewnętrznym, jak i w nas samych.

Premiera: 26 listopada 2021

Po wydarzeniu zapraszamy na rozmowę z twórcami w formule Q&A. Rozmowę poprowadzi Stanisław Godlewski.

Rozmowa prowadzona będzie w języku polskim.

Na scenie występuje Marek Idzikowski, Michał Murawski, Alessia Romano.

Czas trwania: 60 minut
Źródło zdjęcia: M. Zakrzewski

Realizacja

Twórcy: Fundacja Jubilo

Reżyseria: Diego Pileggi

Teksty: obsada aktorska (teksty własne), wywiady (m.in. z uchodźcami ), „Sonaty do Orfeusza” II, 29 Rainera Marii Rilkego, fragmenty „Obrażanie Publiczności” Petera Handkego, „Świat” Marcina Świetlickiego

Scenografia i kostiumy: Katarzyna Pieniawska

Wideo i dźwięk: Aleksandra Gronowska

Światła: Diego Pileggi

Koordynacja: Diana Wolińska

Produkcja: Fundacja Jubilo

Opinie naszych widzów (1)

  • 4,0/ 10

    Miałam uczucie bycia pouczaną. Spektakl był zbyt ideologiczny i tak naprawdę mam poczucie, że powtarzał tylko utarte slogany na temat wolności. Chciałabym żeby twórcy bardziej mówili o sobie i swoim doświadczeniu niż pouczali ze sceny widownię, że trzeba pomagać uchodźcom. Na plus gra aktorska i ciekawe rozwiązania inscenizacyjne.

    h......@gm...il.com / 25 sierpnia 2022

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy 2022 - Adres i dojazd

Fabryka Sztuki w Łodzi
ul. Tymienieckiego 3
Łódź

http://www.retroperspektywy.com

Kup bilet