RPS 2022: Bovary - zdjęcie RPS 2022: Bovary - zdjęcie RPS 2022: Bovary - zdjęcie

Średnia ocena

2 oddane głosy

10,0 / 10

RPS 2022: Bovary

Wiek widzów: 16+

Jeśli przemierzymy ostatnie stulecie, z pewnością nie znajdziemy wśród nas tylko jednej Bovary. I zawsze wydawało nam się, że ją znamy, ale kiedy dziś pyta się nas, kim ona dokładnie jest w tej chwili, jesteśmy zakłopotani.

Powieść Gustawa Flauberta, a zarazem baśń o młodej Emmie, którą do miasta najpierw przyprowadza rycerz na białym koniu, a później przeczy wszelkim konwenansom, wymyślona została przez mężczyznę, a fantazje, które przekazuje autor, są również męskie. Kim więc jest ta postać w powieści, która nie będzie niczym więcej niż fantazmatem, jeśli nie nadamy jej bardziej kobiecej i zmysłowej perspektywy? Madame, która zawsze pozostaje uwięziona między pamięcią wielkiej literatury realizmu, powieściowym założeniem tłumaczenia jej naiwnego zachowania pochodzeniem, a jednocześnie przesiąknięta dzisiejszymi oczekiwaniami wobec nowoczesnej i niezależnej kobiety jutra.

Suwerenna Bovary, która dąży do większej widoczności i zdobywa dla siebie ulice, czy dobrowolnie niewidzialna Madame, która emigruje do własnego świata fantazji? Gdzie więc można ją znaleźć - tę młodą Bovary, gotową do zmiany? Ta aktywna, dryfująca i tworząca Bovary, która ma stać się poszukującą, ponadczasową istotą, balansującą między rezygnacją a wielkim oczekiwaniem. Madame Bovary, która w kompozycji stworzonej przez mężczyznę, jest w stanie podążać za swoją wewnętrzną muzyką - uwięziona między minionymi ideałami a przyszłymi tęsknotami.

Bovary to zbiorowa próba kobiecej, wielogłosowej i wielokodowej, bogatej w muzyczne obrazy wędrówki o frustracji, nieustannym dostosowywaniu się i spełnianiu pozornie niemożliwych do pokonania ról społecznych.

Premiera: 16 marca 2022, Norymberga, Niemcy

Po wydarzeniu zapraszamy na rozmowę z twórcami w formule Q&A. Rozmowę poprowadzi Stanisław Godlewski.

Rozmowa prowadzona będzie w języku polskim.

* Spektakl powstał jako koprodukcja Gostner Hoftheater i Fundacji Od Wschodu do Zachodu, przy wsparciu finansowym Fundacji Współpracy Polsko - Niemieckiej.

Na scenie występuje Yudania Gómez Heredia, Katarzyna Tadeusz, Philine Bührer, Johanna Steinhauser.

Czas trwania: 100 minut
Źródło zdjęcia: Joanna Lewicka

Realizacja

Twórcy: Fundacja od Wschodu do Zachodu (Lublin, Polska), Gostner Theater (Norymberga, Niemcy)

Spektakl na podstawie „Pani Bovary” Gustawa Flauberta

Reżyseria: Joanna Lewicka

Dramaturgia: Christine Haas

Kostiumy: Marta Góźdź - El Bruzda

Muzyka: Tomasz Krzyżanowski

Produkcja: Isabelle Pyka

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy 2022 - Adres i dojazd

Fabryka Sztuki w Łodzi
ul. Tymienieckiego 3
Łódź

http://www.retroperspektywy.com

Kup bilet