Byłam żoną Boba Marleya - zdjęcie Byłam żoną Boba Marleya - zdjęcie Byłam żoną Boba Marleya - zdjęcie

Średnia ocena

15 oddanych głosów

9,9 / 10

Byłam żoną Boba Marleya

Spektakl „Byłam żoną Boba Marleya” to muzyczna opowieść w rytmie reggae o Ricie Marley, kobiecie, która przez szesnaście lat była żoną największej gwiazdy muzyki rodem z Jamajki, ale także ikony pop kultury, do dzisiaj pobudzającej wyobraźnię młodszych i starszych buntowników przeciwko złu i niesprawiedliwości świata. Mimo historycznych odniesień, twórców spektaklu interesuje przede wszystkim portret kobiety, która żyjąc u boku sławnego na całym świecie męża, próbuje uwolnić się od zależności i odnaleźć

swoją własną drogę.

W monodramie „Byłam żoną Boba Marleya” szukamy (prawie) uniwersalnych cech współczesnej kobiety, która walczy o siebie i dąży do tego, by wyzwolić się spod męskiej dominacji. Chcemy, by

powstała wielowymiarowa historia o kobiecie zastanawiającej się: Kim jestem? Od czego muszę się uwolnić? Gdzie zmierza moje życie? To są bardzo uniwersalne prawdy. Nie będziemy sugerować żadnych odpowiedzi. Skupimy się na stawianiu pytań… – mówi reżyser Paweł Szumiec

„Byłam żoną Boba Marleya” jest też historią o trudnej miłości, która prowokuje do refleksji na temat poświęcenia i tolerancji. Jest opowieścią o uczuciu tym trudniejszym, że czasami zamkniętym w ciasnych ramach, wywodzącego się z Jamajki, chrześcijańskiego ruchu Rastafari. Równoprawną bohaterką spektaklu jest muzyka. Zabrzmi ona m.in. w piosenkach Boba Marleya i Rity Marley (np. „Is This Love”, „No Woman, No Cry”), wykonywanych na żywo z zespołem Mamas & Trawas, specjalnie powołanym na potrzeby przedstawienia.

Wierzymy, że największym atutem naszego spektaklu jest odtwórczyni roli Rity Marley – Katarzyna Chlebny – która granej przez siebie bohaterce i interpretacjom piosenek nadaje swój indywidualny rys. Wierzymy więc, że kreacja aktorki spowoduje, że mimo odległości kulturowej z Polski na Jamajkę, widz podda się opowieści w transowym rytmie reggae i wyruszy w tą nieco egzotyczną podróż. – dodają twórcy.

Na scenie występuje Katarzyna Chlebny.

Źródło zdjęcia: Robert Siwek

Występują

Twórcy

Autorka tekstu: MAŁGORZATA JANTOS

Reżyseria i dramaturgia: PAWEŁ SZUMIEC

Kierownictwo muzyczne, muzyka, aranżacje: ALEKSANDER BRZEZIŃSKI

Scenografia: MAREK BRAUN

Kostiumy: JOLANTA ŁAGOWSKA - BRAUN

Multimedia: WOJTEK KAPELA

Zespół muzyczny Mamas & Trawas

Opinie naszych widzów (10)

 • 10,0/ 10

  Pani Katarzyna/Rita cudowna i piękna. Przedstawienie przeniosło mnie i moich znajomych na Jamajkę...poczuliśmy błogość i radość... a i zrodziła się refleksja nad rolą i pozycją kobiety. Dziękuję!!! z pozdrowieniami Barbara Archacka

  ar.....@gm...il.com / 10 listopada 2023

 • 10,0/ 10

  Autentyczny i ciekawy merytorycznie spektakl

  ba.....@....pl / 11 października 2023

 • 10,0/ 10

  Muzyka live, stroje, gra aktorska przenoszą nas na tę pięknà wyspę, ale też przeżywamy razem z główną bohaterką jej rozterki i ból .. Bardzo dobry spektakl!!! Świetna kreacja aktorska!! Gratulacje!

  Ma.....@gm...il.com / 12 czerwca 2023

 • 10,0/ 10

  Zachwycający!!! Porównując do innego rodzaju sztuki .. Jak arras tkany złotymi nićmi powieszony na ścianie

  ra.....@gm...il.com / 12 czerwca 2023

 • 10,0/ 10

  Wspaniały spektakl! Fenomenalna gra aktorska Pani Katarzyny. Co chwilę leciały mi łzy wzruszenia. Bardzo emocjonalna sztuka. Z chęcią zobaczę jeszcze raz!

  ka.....@ou...ok.com / 14 maja 2023

 • 10,0/ 10

  Bardzo dobra sztuka (monodram), świetna gra aktorska, muzyka na żywo, świetny pomysł - doskonałe uzupełnienie gry aktorskiej, wokal genialny, muzycy wspierający słowo mówione - rewelacja! Najlepszy wieczór walentynkowy w moim życiu!!!

  pa.....@po...ta.onet.pl / 16 lutego 2023

 • 10,0/ 10

  Spektakl znakomity. Aktorstwo pierwszej próby, muzyka na żywo, współpraca między zespołem a odtwórczynią roli Rity - idealna. Prawdziwie świąteczna, nieciężka w odbiorze, ale też jakościowo nie nazbyt lekka, wspaniała uczta - dla ucha, ducha i dla oka też. I w doborowym towarzystwie. Publiczność zgrana, zintegrowana w odbiorze - reakcą na finale był aplauz na stojąco i wspólne bujanie się w rytmach muzyki reggae. Na uwagę zasługuje prostota i piękno stylizacji, swobodna elegancja; zaś delikatna uroda i subtelność Katarzyny Chlebny wzmacnia siłę przekazu. Brawo dla Małgorzaty Jantos, autorki monodramu, brawo Paweł Szumiec (reżyseria). Kto układał konkretne utwory pod konkretne fragmenty tekstu - wielkie brawa! Nie wszyscy znają i nie wszyscy muszą znać język angielski, w którym to języku pobrzmiewają słowa piosenek. A odnoszę wrażenie, że nie było ami jednej osoby na widowni, która miałaby problem ze zrozumieniem tego, co się dzieje dla nas na scenie. Dziękuję Twórcom tego spektaklu i Teatrowi KTO za nietuzinkowe przeżycie. PS. Obsługa techniczna, szatnie, asystentci widowni - znakomita kooperacja, serdecznie pozdrawiam wszystkich Państwa.

  ma.....@gm...il.com / 16 lutego 2023

 • 10,0/ 10

  Doskonały tekst i świetna, rewelacyjna, odkryta przeze mnie Katarzyna Chlebda. Gra przejmująco, prawdziwie, świetnie śpiewa. Opowieść uniwersalna o miłości, poświęceniu i nierówności kobiet.

  um.....@gm...il.com / 15 lutego 2023

 • 10,0/ 10

  Fantastyczny spektakl

  ra.....@gm...il.com / 29 stycznia 2023

 • 9,0/ 10

  Znacznie lepszy, niż się spodziewałem. Świetne aktorstwo Pani Katarzyny, rzeczywiście była w roli. Wyszedłem z teatru rozśpiewany.

  ka.....@gm...il.com / 11 czerwca 2023

Teatr KTO - Adres i dojazd

ul. Zamoyskiego 50
Kraków

http://teatrkto.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.