Klancyk i Andrzej Stasiuk na festiwalu Haupta - zdjęcie

Średnia ocena

6 oddanych głosów

9,0 / 10

Klancyk i Andrzej Stasiuk na festiwalu Haupta

Teatr improwizowany Klancyk i Andrzej Stasiuk. Spektakl inspirowany prozą Zygmunta Haupta.

Spektakl realizowany w ramach 4. Festiwalu im. Zygmunta Haupta w Gorlicach. Punktem wyjścia dla improwizatorów będzie proza Haupta, czytana podczas spektaklu przez Andrzeja Stasiuka, dyrektora artystycznego Festiwalu.

Zygmunt Haupt (1907-1975) – „największy z niesłusznie zapomnianych polskich pisarzy” – zajmuje w rodzimej literaturze miejsce osobne. Jego opowiadania to nakładające się na siebie obrazy, gęste kadry zarysowane w pisarskiej i malarskiej wyobraźni. Wystarczał mu jeden epizod, by wejść w rzeczywistość, w której przeszłość łączy się z teraźniejszością, a miejsce realne z wyobrażonym i zapamiętanym. Na szczególną uwagę zasługuje także język – długie zdania biegnące w pogoni za wielowątkowo myślą, piękna polszczyzna, bogactwo słownictwa, ale także – łączenie języka poezji z potoczną „gadaniną”, przełamywanie klasycznych reguł pośpieszną mową codzienną.

Jak proza Haupta zainspiruje improwizatorów? Trudno powiedzieć. Na pewno wyczytane przez Andrzeja Stasiuka słowa wybiórczo wpadną przez uszy do ich umysłów, aby tam (poniesione wiatrem ich dziwnej wyobraźni) znaleźć ujście w postaci historii, rozmów i zdarzeń. Co pojawi się na scenie tego wieczora pozostanie między artystami a widownią i nikt więcej się o tym nie dowie. Będzie zabawnie, miło, może trochę dziwnie, ale wszyscy będą tam razem.

TEATR IMPROWIZOWANY KLANCYK – Pionierska grupa improwizacji komediowej w Polsce. Uczyli się warsztatu od mistrzów tej dziedziny (iO Theatre i Second City Chicago). W swoim repertuarze mają wiele różnych rodzajów spektakli i formatów. Często tworzą przedstawienia inspirowane przez muzyków, pisarzy, reporterów czy aktorów. Występowali z Januszem Gajosem, Andrzejem Sewerynem, Janem Peszkiem, Mariuszem Szczygłem, Filipem Springerem, Dorotą Masłowską, Sylwią Chutnik, Marcinem Maseckim, Pawłem Szamburskim, Pablopavo i in. Członkowie teatru zakładali tak zasłużone dla improwizacji placówki jak Szkoła Impro, Klub Komediowy i Resort Komedii w Warszawie.

Klancyk od dziesięciu lat gra komediowe spektakle powstające na żywo, bez scenariusza. Na scenie tworzy świat wyobraźni, który rodzi się między nimi a publicznością i nigdy się nie powtórzy: „Czasami inspiracją jest dla nas twórczość naszych gości, czasami słowo rzucone z widowni, a czasem wystarczy krótkie spojrzenie sobie w oczy. Nigdy nie wiemy co zagramy. I to jest w tym najpiękniejsze.”

ANDRZEJ STASIUK – Prozaik, eseista, współtwórca Wydawnictwa Czarne, Dyrektor Artystyczny Festiwalu im. Zygmunta Haupta. Publikuje w „Tygodniku Powszechnym”. Od końca lat 80. ubiegłego wieku mieszka w Beskidzie Niskim. Autor książek: „Dukla”, „Opowieści galicyjskie”, „Jadąc do Babadag”, „Dziennik pisany później”, „Nie ma ekspresów przy żółtych drogach”, „Wschód” i innych. Laureat wielu nagród, m.in.: Nagrody Fundacji Kultury, Nagrody Fundacji im. Kościelskich, Nagrody Literackiej Nike, Międzynarodowej Nagrody Literackiej Vilenica, Nagrody Literackiej Gdynia, Austriackiej Nagrody Państwowej w dziedzinie literatury europejskiej. Jego książki były tłumaczone na niemal wszystkie języki europejskie.

FESTIWAL

www.festiwalhaupta.pl

www.facebook.com/ZygmuntHauptFestival

TEATR IMPROWIZOWANY KLANCYK

www.klancyk.pl

www.facebook.com/Klaaancyk

Czas trwania: 90 minut

Opinie naszych widzów (3)

 • 10,0/ 10

  Hionotyzujący głos PANA ANDRZEJA. Artyści Teatru KLANCYK to niezwykle utalentowani młodzi Aktorzy. Każda ze scen swoista w swoim rodzaju. Ostatnia hiperaktywna. Zaszczytem było siedzieć w pierwszym rzędzie z CZŁONKIEM RODZINY MAESTRA HAUPTA

  ew.....@in...ia.pl / 16 listopada 2018

 • 10,0/ 10

  Jestem pod wielkim wrażeniem kreatywności tych Panów!

  ri.....@in...ia.pl / 11 października 2018

 • 7,0/ 10

  Z taką formułą spekaklu spotkałam się po raz pierwszy.Z zainteresowaniem obejrzałam przedstawienie podziwiając aktorów, ich kreatywność, umiejętność reakcji na pomysły kolegów i oczywiście kondycję.

  ir.....@gm...il.com / 11 października 2018

Klancyk! - Adres i dojazd

http://klancyk.pl/

Kup bilet