Świeczka zgasła - zdjęcie Świeczka zgasła - zdjęcie Świeczka zgasła - zdjęcie

Średnia ocena

11 oddanych głosów

8,3 / 10

Świeczka zgasła

„Świeczka zgasła” - miniatura sceniczna wybitnego polskiego komediopisarza Aleksandra Fredry – dziś? On i ona, podróż przerwana wypadkiem konnego pojazdu, odludzie, przemoczeni i wściekli, w dodatku biorą siebie za starą dewotkę i starego zgreda. Czy tylko z powodu jej kapelusza, który zasłonił twarz i jego opryskliwości? Otóż bywają sytuacje szczególne, kiedy to obraz w naszej głowie jest tak sugestywny, że patrząc na zwykły kawałek sznurka damy głowę, że to wąż. Czy nasi bohaterowie mogą mieć powody, żeby widzieć i słyszeć to, co im dyktuje własna wyobraźnia? Owszem. Możemy się domyślać, że podróżująca samotnie szlachcianka, pozbawiona jest środków do życia i jeśli nie stawi się na czas do pracy, stanie nad przepaścią. On, początkujący pisarz, któremu woda zalała egzemplarz sztuki, z czym przyjdzie do gabinetu dyrektora teatru? Katastrofa. Weszli pod dach przydrożnej rudery. Dalej mogło być już tylko gorzej... Ale – jak pisze Fredro – ten sam mechanizm budowania fantasmagorii, działa również w drugą stronę: niewinny bodziec i przysłowiowy urok maluje odmienne obrazy. Na szczęście - zanim różowe okulary opadną... potomstwo już będzie na świecie. Jednym słowem, lubimy sztuki o miłości. Aleksander hr. Fredro w tej materii – arcymistrz.

Czas trwania: 40 minut
Źródło zdjęcia: Photos by: Mr Bumble's Photobooth

Zwiastuny

Występują

Władysław Poraj - Michał Ichnowski

Jadwiga Moniecka -Pat Zajac

Twórcy

Teatr The Mirror of Stage/Lustro SCENY

Reżyseria: Inka Dowlasz

Realizacja video, dźwięk, światło: Mr Bumble’s Photobooth

Scenografia: Łukasz Żujwoda oraz pracownia Hand painting & decoupage

Opinie naszych widzów (6)

 • 10,0/ 10

  Świetny spektakl! Aktorsko fantastyczny, bez zbędnych udziwnień na siłę, pięknie przekazany tekst Fredro. Tytuł mało popularny, a ta produkcja pokazuje, że powinno się nim częściej interesować. Duże brawa dla aktorów, którzy przez cały spektakl nie schodzą ze sceny, trzymając swoje postaci i napięcia między nimi. Minimalistyczna scenografia świetnie dopełnia wszystko. Polecam stworzyć sobie teatr w domu - przyciemnić światła i zrobić klimat, zdecydowanie lepszy odbiór. Podziwiam teatry działające w pandemii, że pomimo naprawdę trudnych warunków, są w stanie wykreować piękne dzieła. Taki jest ten spektakl. Brawo!

  jg.....@....pl / 12 maja 2021

 • 10,0/ 10

  Spektakl jest świetny! Świetna Zabawa!! Bardzo mi się podobał! Polecam!!

  li.....@....edu.pl / 03 maja 2021

 • 10,0/ 10

  JAK się teatr rozkręcił to prawie był koniec, ale ogólnie nie był zły

  he.....@....pl / 01 maja 2021

 • 8,0/ 10

  "Świeczka zgasła" to trudne zadanie. On i ona, ciemna scena i słowa, słowa. Cała rzecz w umiejętnym przeprowadzeniu wewnętrznej linii roli, wewnętrznych działań aktorskich. Nie trzeba być szczególnym znawcą, żeby docenić rzetelność i dyscyplinę Aktorów. Ich stan ducha odczytać może każdy, kto przeżył wypadek samochodowy i rozumie, że kiedy wściekłość zalewa nam oczy - widzimy i nie widzimy. To im się - chyba - udało. Możemy się tego domyślać, gdyż spektakl jest zapisem, zapisem nie przeniesieniem. Przeniesienie wymagałoby nie lada sztuki: jak bowiem zastąpić owo Fredrowskie branie widza za partnera gry i na świadka swoich niezbitych racji? Kamera ten, jakże ważny aspekt Fredrowskiej komedii - nieco spłaszcza. Pomimo tego niedostatku, zapis daje przedsmak kawałka przyzwoitego teatru. Dzięki Dobrodziejom i dzięki Realizatorom za pomysł pokazania, chociaż w tej formie.

  in.....@gm...il.com / 10 maja 2021

 • 7,0/ 10

  Bardzo ładna miniaturka.

  ga.....@gm...il.com / 24 września 2021

 • 5,0/ 10

  Może to po prostu nie dla nas. Gra ok, nie można narzekać ale nie jest to komedia w dzisiejszym pojmowaniu. Przynajmniej jak dla mnie mało śmieszna.

  mr.....@gm...il.com / 20 września 2021

Teatr The Mirror of Stage - Adres i dojazd

Edinburgh, Scotland

www.lustrosceny.org

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.