E-wykład: Spacery UNESCO: Paryska Wyspa Świętego Ludwika (Dr Paweł Ignaczak) - zdjęcie

Średnia ocena

20 oddanych głosów

9,4 / 10

E-wykład: Spacery UNESCO: Paryska Wyspa Świętego Ludwika (Dr Paweł Ignaczak)

W cyklu wykładów pod wspólną nazwą „Spacery UNESCO” zapraszamy na podróże po Francji. Wykład o Paryskiej Wyspie Świętego Ludwika, poprowadzi historyk sztuki, dr Paweł Ignaczak.

Paryska Wyspa Świętego Ludwika

Pośrodku Sekwany, w centrum Paryża, natrafiamy na dwie wyspy. Jedna z nich, sławniejsza, będąca miejscem narodzin miasta to Cite, kolebka Galii. Druga, bliższa Polakom i naszej historii, bo tu znajduje się jedna z najstarszych instytucji kultury polskiej za granicą – Biblioteka Polska, a nieopodal Hotel Lambert – dziewiętnastowieczna rezydencja Czartoryskich. Poza nimi na Wyspie Saint Louis znajdziemy inne cenne zabytki architektury, o których opowie dr Paweł Ignaczak.

Biogram:

Dr Paweł Ignaczak, historyk sztuki, związany z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie. Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Stypendysta DAAD, Fundacji Lanckorońskich, Fundacji Dr Marii Zdziarskiej-Zaleskiej. Pracował w Gabinecie Rycin Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz w dziale kolekcji artystycznych Biblioteki Polskiej w Paryżu. Jego praca doktorska o grafice Jana Piotra Norblina została wyróżniona w 2014 roku nagrodami: Prezesa Rady Ministrów RP oraz Polskiego Towarzystwa Badań nad Wiekiem Osiemnastym. Interesuje się szeroko rozumianą kulturą artystyczną XVIII wieku (sztuki piękne, rzemiosło artystyczne, obyczajowość), twórczością amatorską w XVIII wieku, grafiką dawną (głównie polską i francuską XVIII i XIX wieku), a także historią kolekcjonerstwa i muzealnictwa.

Czas trwania: 90 minut

Opinie naszych widzów (2)

  • 10,0/ 10

    niestety całego wykładu nie widziałam ale to co mi się udało wysłuchać to oceniam na 10 mogłam przypomnieć sobie miejsca w których 4 lata temu byłam, dobrze, że chociaż na koniec udało mi się połączyć. Bardzo proszę o jeszcze jakieś spotkanie z Paryżem poprowadzone przez Dr Pawła Ignaczaka

    id.....@....pl / 31 sierpnia 2021

  • 9,0/ 10

    Wykładu dr. P. Ignaczaka wysłuchałam z przyjemnością. Historia wyspy św. Ludwika i jej przemiany w ciągu wieków. Budowa mostów drewnianych i kamiennych. Następnie historia emigracji: Czartoryskich i Heleny Rubinstein .Dobry materiał ilustracyjny. Zdjęcie Państwa Czapskich z bankietu świetne uk.

    ul.....@....pl / 31 sierpnia 2021

Muzeum Warszawy - VOD - Adres i dojazd

Rynek Starego Miasta 28-42
00-272 Warszawa

http://muzeumwarszawy.pl

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.