E- wykład online: Wystawy światowe – od Londynu do Warszawy. Nowy Jork 1939: utopijna wizja Świata Jutra (prof. Marta Leśniakowska) - zdjęcie

Średnia ocena

8 oddanych głosów

9,4 / 10

E- wykład online: Wystawy światowe – od Londynu do Warszawy. Nowy Jork 1939: utopijna wizja Świata Jutra (prof. Marta Leśniakowska)

Wielkie Wystawy Światowe jako tekst kulturowy: cykl 7 autorskich wykładów prof. Marty Leśniakowskiej, dotyczy jednego z ważnych zjawisk w nowoczesnej kulturze o konsekwencjach obserwowanych do dzisiaj. Czym były Wielkie Wystawy Światowe, zwane z czasem EXPO? Jaka była ich geneza? Jaki miały wpływ na wykształcenie się i rozsiewanie kultury popularnej? Jakie były ich konsekwencje w obszarze sztuki i jej odbioru, kultury wizualnej, architektury, urbanistyki?

Wielka Wystawa nowojorska zorganizowana w przededniu wybuchu II wojny światowej i zarazem po raz pierwszy poza Europą, w Stanach Zjednoczonych, była symptomem nowej pod każdym względem epoki: nowej sztuki, architektury, technologii, wynalazków, obyczajowości, zjawisk, które wyznaczą azymut, w jakim pójdzie progresywny zachodni świat w drugiej połowie stulecia. Wykład ilustrowany m.in. fragmentami archiwalnych filmów.

Prowadząca: prof. IS PAN dr hab. Marta Leśniakowska, historyk i krytyk sztuki, związana z Instytutem Sztuki PAN. Zainteresowania badawcze: historia, teoria i krytyka sztuki, architektury i fotografii XIX-XXI wieku, metodologia historii sztuki. Członek Komisji Ochrony Dziedzictwa Architektonicznego przy Stołecznym Konserwatorze Zabytków, Rady Programowej Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta”, Zarządu Fundacji „Profile”, Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, Stowarzyszenia „Liber Pro Arte”, Rady ds. zabytkowego kampusu Szkoły Głównej Handlowej przy JM Rektorze SGH, profesor wizytujący w IHS UW.

Opinie naszych widzów (5)

 • 10,0/ 10

  Bardzo ciekawy cykl i bardzo dobry wykład.

  ja.....@gm...il.com / 08 marca 2022

 • 10,0/ 10

  Kolejny świetny wykład Pani prof. Marty Leśniakowskiej przedstawiający wystawę światową w Nowym Jorku w 1939r.. Nakreślona była historia rozwoju cywilizacji w XX wieku .Obejrzałam z zainteresowaniem i czekam na kolejne. wykłady. ursula krzysiak

  ul.....@....pl / 08 marca 2022

 • 9,0/ 10

  Niezwykle interesujący temat, pięknie omówiony przez Prelegentkę - czekam na następne wykłady Pani Profesor. Filmiki nieco powtarzały treści i były komentowane w języku angielskim - przydałby się komentarz w języku polskim.

  za.....@on...et.eu / 09 marca 2022

 • 8,0/ 10

  Świetny wykład :) Jedynie problem techniczny z prezentacją - była widoczna nie w wersji prezentacyjnej pełnoekranowej, tylko edytowalnej z Powerpointa.

  iz.....@gm...il.com / 08 marca 2022

 • 8,0/ 10

  za dużo powtórzeń z poprzednich wykładów

  iw.....@ya...oo.com / 08 marca 2022

Muzeum Warszawy - VOD - Adres i dojazd

Rynek Starego Miasta 28-42
00-272 Warszawa

http://muzeumwarszawy.pl

Kup bilet