WYKŁAD ONLINE | Wykład Bartka Kieżuna: Lahmacun, gozleme, bazlama – płaski chleb w tradycji kulinarnej Turcji - zdjęcie

Średnia ocena

1 oddany głos

10,0 / 10

WYKŁAD ONLINE | Wykład Bartka Kieżuna: Lahmacun, gozleme, bazlama – płaski chleb w tradycji kulinarnej Turcji

Lahmacun, gozleme, bazlama – płaski chleb w tradycji kulinarnej Turcji

Fast food i street food w jednym. Szybkie i smaczne placki często nazywane są turecką pizzą. To szukanie porównania albo próba wyjaśnienia, która jednak wprowadza sporo zamieszania. Płaskie chleby były i są popularne wszędzie na świecie. Indyjski nan, słowiański podpłomyk, pizza czy focaccia to tylko niektóre przykłady.

Na wykładzie poznamy przodków wyrastających bochnów chleba kuszących dziś z okna każdej piekarni. Odkryjemy rodzaje tego prostego pieczywa, jadanego zarówno w basenie Morza Śródziemnego i na Bliskim Wschodzie.

Cykl wykładów: Stambuł – kulinarny Orient-Express

Leżący na skrzyżowaniu szlaków handlowych Stambuł przez stulecia był jednym z najbardziej różnorodnych religijnie i etnicznie miast na świecie. Sefardyjscy i aszkenazyjscy Żydzi mieszkali obok zastanych na miejscu chrześcijańskich mieszkańców Bizancjum, Ormian, Greków i Włochów oraz obok muzułmanów, którzy pojawili się tu razem z armią Ahmeda II. Stworzyli razem wspaniałą mieszankę, w której narodowość była kwestią drugorzędną, bo najważniejsza była wspólnota jaka była ich udziałem.

Splot kultur, narodowości, obyczajów i tradycji doprowadził do powstania niepowtarzalnej atmosfery tego fascynującego miejsca. Podczas cyklu wykładów porozmawiamy o tamtejszej kuchni jako nieodłącznej części kultury Stambułu. Dowiemy się, które kulinarne zwyczaje i tradycje zostały wpisane na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Prowadzący: Bartek Kieżun

Jest dziennikarzem kulinarnym związanym z magazynem Kukbuk. Z wykształcenia jest antropologiem kultury i absolwentem Szkoły Sommelierów. Współpracuje z Radiem Kraków, serwisem Wirtualna Polska, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Prowadzi warsztaty, organizuje wyjątkowe kolacje degustacyjne oraz sędziuje w konkursach kulinarnych. Jest autorem książki „Italia do zjedzenia”, kulinarnego przewodnika po Włoszech.

http://ciz.muzeumwarszawy.pl/wydarzenia/lahmacun-gozleme-bazlama-plaski-chleb-w-tradycji-kulinarnej-turcji/

Czas trwania: 75 minut

Muzeum Warszawy - Adres i dojazd

Rynek Starego Miasta 28-42
Warszawa

http://muzeumwarszawy.pl

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.