Wykład online: Spacery UNESCO - Rzym Siedmiu Wzgórz: Awentyn (dr Olaf Kwapis) - zdjęcie

Średnia ocena

21 oddanych głosów

9,8 / 10

Wykład online: Spacery UNESCO - Rzym Siedmiu Wzgórz: Awentyn (dr Olaf Kwapis)

W mailu z potwierdzeniem zakupu otrzymają Państwo link do wykładu online na platformie ZOOM. Po kliknięciu w link otworzy się aplikacja ZOOM, a jeśli nie mają jej Państwo, to pojawi się komunikat z prośbą o bezpłatną instalację aplikacji na komputerze, tablecie lub smartfonie.

W cyklu wykładów pod wspólną nazwą „Spacery UNESCO” zapraszamy w podróż do Rzymu Siedmiu Wzgórz. Wykład poprowadzi historyk sztuki, dr Olaf Kwapis.

Rzym Siedmiu Wzgórz: Awentyn

Arystokracja – niezależnie czy dawna, czy współczesna – chętnie wybiera za swoją siedzibę Awentyn. Historię wzgórza od strony Tybru wyznaczają kościoły, których wezwania najlepiej tłumaczą złożone dzieje Rzymu. Przykładem narastającej pamięci różnych epok, jest bazylika Santa Sabina, która wraz z klasztorem dominikanów powstała w miejscu domu Sabinusa. W okresie prześladowań Kościoła spotykali się tu chrześcijanie. Inną odsłoną wielowiekowego dziedzictwa jest kościół Zakonu Maltańskiego, nieopodal którego znajdują się jedne z najpopularniejszych ostatnio drzwi z najbardziej znaną „dziurką od klucza”.

Giovanni Battista Piranesi zaprojektował w XVIII wieku całe założenie architektoniczne, a przy tym wytyczył perspektywę ogrodową, poprzez którą, ogniskując wzrok wspomnianą dziurką od klucza można dostrzec kopułę największej świątyni Rzymu, czyli bazyliki Świętego Piotra. Czy spodziewał się, że ten eksperyment naukowy stanie się po dwóch stuleciach atrakcją turystyczną?

Biogram:

Dr Olaf Kwapis, historyk sztuki, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, stypendysta La Fondazione Sbranti (Universita di Pisa), adiunkt w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, kierownik Centrum Interpretacji Zabytku Muzeum Warszawy, badacz średniowiecznej i nowożytnej sztuki włoskiej (specjalizacja: historia sztuki średniowiecznego i nowożytnego Rzymu), organizator europejskich podróży edukacyjnych. Autor monografii: Do Rzymu! Sztuka i Wielkie Jubileusze (1300-1575), Warszawa: Wydawnictwo IBL PAN, 2014.

Czas trwania: 90 minut

Opinie naszych widzów (12)

 • 10,0/ 10

  Świetny spacer.

  m_.....@....pl / 03 października 2021

 • 10,0/ 10

  Fantastyczna opowieść.

  m_.....@....pl / 03 października 2021

 • 10,0/ 10

  jak zwykle świetny wykład

  bo.....@in...ia.pl / 24 września 2021

 • 10,0/ 10

  Wykładów Pana Olafa Kwapisa mogę słuchać godzinami !!!

  st.....@gm...il.com / 23 września 2021

 • 10,0/ 10

  Wykład dr Kwapisa był tak wciągający, że mogłabym słuchać bez końca, polecam każdemu kto pasjonuje się historia i sztuką.

  an.....@ho...il.com / 23 września 2021

 • 10,0/ 10

  Fantastyczny wykład.

  te.....@....pl / 23 września 2021

 • 10,0/ 10

  Wyklad jak zawsze wyśmienity. Czekamy na następne.

  le.....@gm...il.com / 23 września 2021

 • 10,0/ 10

  chcemy powtórki całego cyklu o Rzymie !

  Ka.....@....pl / 23 września 2021

 • 10,0/ 10

  Jak zawsze rewelacyjny wykład o Rzymie, byłam wielokrotnie ale po każdym wykładzie odkrywam go na nowo.

  aa.....@gm...il.com / 23 września 2021

 • 9,0/ 10

  Wysłuchałam wczoraj już ostatniego wykładu z cyklu Rzym siedmiu wzgórz. Dr O. Kwapis zapoznał nas z Awentynem i jego historią od starożytności po nową erę. Mapy, plany i makiety ułatwiły zapoznanie się z kolejnymi warstwami przemian. Dokładnie zostały omówione kościoły św. Sabiny, Aleksego i Bonifacego. Ich fotografie dały nam ,,obraz" piękna i zjawiska palimpsestu. .Na miejscu antycznych świątyń powstawały kościoły wczesnw- chrze,scijanskie urszula krzysiak

  ul.....@....pl / 23 września 2021

 • 9,0/ 10

  występowały zakłócenia dźwięku

  iw.....@ya...oo.com / 23 września 2021

 • 9,0/ 10

  Prowadzenie świetne , ciekawe, doskonale opowiadane, Drobne problemy z dzwiękiem ZOOM.

  wo.....@ma...cy.pl / 23 września 2021

Muzeum Warszawy - Adres i dojazd

Rynek Starego Miasta 28-42
Warszawa

http://muzeumwarszawy.pl

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.