BudujeMY! Wykład Bożeny Radzio: Kto odbudował Zamek Królewski? | ONLINE ZOOM.US - zdjęcie

BudujeMY! Wykład Bożeny Radzio: Kto odbudował Zamek Królewski? | ONLINE ZOOM.US

Niemcy już w pierwszych miesiącach wojny podjęli decyzje o grabieży, dewastacji i wysadzeniu w powietrze Zamku Królewskiego. W jaki sposób polscy muzealnicy i konserwatorzy z pomocą cywilów przeprowadzili akcje ratowania najcenniejszych zbiorów oraz elementów wyposażenia wnętrz? Decyzja o odbudowie zniszczonego Zamku zapadła dopiero w roku 1971 – jakie były powody i jak przebiegały prace i kiedy odtworzone wnętrza udostępniono zwiedzającym? Na te i inne pytania odpowie w czasie wykładu Bożena Radzio. Kuratorka pracująca w Zamku Królewskim przedstawi także ludzi, którzy pracowali przy przywracaniu Zamku – od robotników po osoby decyzyjne.

Prowadząca: Bożena Radzio – historyczka sztuki, kuratorka wystawy stałej prezentowanej w Zamku „Zniszczenia i odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie”, autorka książki towarzyszącej wystawie o takim samym tytule. Od wielu lat zajmuje się tematyką związana z odbudową Zamku Królewskiego, zbieraniem materiałów oraz relacji osób biorących udział w tym ogromnym przedsięwzięciu.

Wykład odbędzie się w ramach programu „BudujeMy!”, który upamiętnia 75. rocznicę rozpoczęcia odbudowy stolicy, a tym samym zakończenia II wojny światowej.

Program finansuje Urząd m.st. Warszawy.

https://muzeumwarszawy.pl/budujemy-rocznica-odbudowy-warszawy/

Czas trwania: 75 minut

Muzeum Warszawy - Adres i dojazd

Rynek Starego Miasta 28-42
Warszawa

http://muzeumwarszawy.pl

Kup bilet