Robert Tondera - zdjęcie

Robert Tondera

8,8 / 10

457 oddanych głosów

Data urodzenia:
21-04-1965 (57 lat)

Słyszany przez najmłodszych we wszystkich stacjach nadających dubbingowane bajki rysunkowe i filmy dla młodzieży.

Pracę w zawodzie rozpoczął na czwartym roku warszawskiej PWST w Teatrze im. J. Szaniawskiego w Płocku. Po dyplomie, od 1989 do 2007 roku, terminował w Teatrze Nowym, w Warszawie (był m.in. asystentem dyr. Adama Hanuszkiewicza). Od 2007 pracuje w Teatrze Rampa na Targówku, gdzie grał w farso-wodewilu Pińska szlachta, komedii Sześć w jednej a obecnie gra w przedstawieniach: A my do Betlejem..., Pinokio czyli świerszczowe opowieści, Mistrz i Małgorzata, Latający Cyrk Monty Pythona a także w bajce muzycznej Calineczka i musicalu familijnym Awantura o Basię.

Często występuje w:
Spektakle z udziałem tego aktora:

Kto z Was chciałby rozweselić pechowego Nosorożca?

Dla dzieci

Tytułowy nosorożec ma pecha. Jest od dawna przybity faktem, że nie potrafi… latać.

Tak bardzo chciałby być kimś innym, niż jest. Jego dobry znajomy wróbel pokazuje mu różne przedziwne sposoby na spełnienie niedorzecznego pragnienia.

Czy jednak słusznie podtrzymuje jego złudne nadzieje i dlaczego nosorożec ślepo wierzy w to, co niemożliwe? Czy dokonując określonych wyborów powinien kierować się rozsądkiem czy marzeniem? Czemu nie potrafi zaakceptować siebie takim jakim jest? Czy problemy nosorożca nie są przypadkiem nam znane?

Odpowiedź na te pytania, zarówno dzieci jak i dorośli znajdą w tym spektaklu.

Gra aktorów oraz dowcipne piosenki wprowadzają nastrój radosnej zabawy, do której niewątpliwie zostaną wciągnięci mali widzowie.

Spektakl rekomendowany dla dzieci w wieku 4-6 lat.

Szczegóły

Rapsodia z Demonem

Musical

Teatralno-koncertowe widowisko stworzone do przebojów legendarnej grupy Queen. Zainscenizowane z kluczową rolą światła i dźwięku, z muzyką graną na żywo przez najlepszych muzyków sesyjnych. Dynamiczna i perfekcyjna choreografia Santiago Bello znakomicie ożywiła zjawiskową scenografię.

Opowieść o perypetiach młodego wokalisty, który dla kariery jest gotowy zawrzeć ryzykowny pakt z demonem. Przeżycia bohaterów zostały zręcznie zilustrowane najsłynniejszymi hitami zespołu Queen.

Nowe aranżacje utworów oraz wybitne interpretacje młodych wokalistów sprawiają, że słynne przeboje brzmią porywająco jak oryginały. Zwłaszcza przeboje śpiewane przez Kubę Molędę - wokalistę i aktora musicalowego oraz Jakuba Wociala - występującego na wielu scenach Europy - wywołują wrzawę i aplauz widowni.

Jednak każdy z aktorów ma swój bezdyskusyjny udział i ważne miejsce w sukcesie „Rapsodii...".

Dziś widzimy jaki rezultat daje inspiracja „Queenami” połączona z ciężką pracą i dobrze wykorzystanym talentem wykonawców. Rozmach i artystyczny poziom widowiska okazał się godny legendy, dzięki której powstał.

„W efekcie powstaje widowisko, które potwierdza, że Rampa dzisiaj dołącza do czołówki polskich scen muzycznych” mówi jedna z recenzji. A fakt, że od premiery każda „Rapsodia...” kończy się owacjami na stojąco, wspólnym śpiewaniem hitów Queen i długimi bisami, mówi już sam za siebie.

Spektakl rekomendowany dla młodzieży i dorosłych

Szczegóły

Niepokój Nauczycielski

Spotkanie

Na początek roku szkolnego Teatr Rampa przygotował odstresowującą propozycję dla rodziców, babć i dziadków a przede wszystkim – nauczycieli. Z okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej zapraszamy pedagogów, rodziców i tych którzy boją się myśli o potomstwie - na lampkę wina i terapeutyczne spotkanie z mgr Marzeną Świrską-Wnerwińską, specjalistką od wychowywania dzieci, pedagożkę i coachinię, która w czasie pandemii wygrała konkurs Belfer roku organizowany przez „Los nauczycielski”. „W czasach kryzysu edukacji szkoła potrzebuje liderek takich jak pani Marzena.” – pisało jury konkursu. Dzięki słynnym lekcjom w sieci, edukacyjnym piosenkom które mają milionowe odsłony oraz krytyce ministra edukacji Marzena Świrska-Wnerwińska stała się nie tylko gwiazdą tabloidów. Jako dyrektorka integracyjno-sportowo-wyczynowej szkoły podstawowej nr 5324 na Targówku toczy boje z depresją nastolatków, wizytującym szkołę dilerem, kuratorem i innymi demonami, które dręczą polską szkołę. W wolnych chwilach pani Marzena pisze autobiografię pt. „Niepokój nauczycielski” i wpada do ulubionego Teatru Rampa, gdzie w Klubie Tragediowym pracuje nad stand-up musicalem.

W opartym na faktach show mgr Marzena szczerze opowiada o drodze młodej wuefistki, która wspięła się na sam szczyt - została dyrektorką szkoły i gwiazdą „Losu nauczycielskiego”. Czy Marzena Świrska-Wnerwińska poradzi sobie jako dyrektorka i ogarnie setki rozwydrzonych dzieci a przede wszystkim – ich rodziców? Przekonaj się sam i przyjdź na szkolne zebranie.

Spektakl został przyjęty do 28. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Szczegóły

Niekończąca się historia

Dla dzieci

Zapraszamy na baśniowy międzypokoleniowy spektakl o krainie fantazji, nieskrępowanej kreatywności, bezpośredniej opowieści i radości – czyli o świecie, który należy zachować; co ocalało – ochronić, a resztę odzyskać i odbudować.

W roku 2022 teatr wraca do Fantazjany, bezbrzeży wyobraźni i do „Niekończącej się historii”, doskonałej książki Michaela Endego – a również do filmu Wolfganga Petersena, legendarnej muzyki i pozytywnych wspomnień. Wraca, ponieważ we wrogim dla fantazji czasie, twórcy pragną stworzyć mapę dróg ratunkowych, poszukać przestrzeni dla dobrego kontaktu i pomarzyć o zdrowych relacjach między rodzicami i dziećmi, pomiędzy rówieśnikami, między obowiązkami a twórczością.

Spektakl będzie inscenizacją Wielkiego Poszukiwania Atreju i wielkiej przygody Sebastiana, ale też próbą odnalezienia się w sytuacji dorosłych, którzy „Niekończącą się historię” poznali w latach 80-tych. Bohaterem adaptacji jest zarówno tamten Bastian – dziś ojciec nastoletniego chłopca – jak i jego syn, młody człowiek, który wyruszy do Fantazjany trzydzieści lat później, śladami naszych dawnych wzruszeń.

Na czarodziejską i formacyjną podróż zapraszają małych i dużych widzów twórcy niezwiązani tylko z teatrem dla dzieci – reżyserka Magda Miklasz, autorka wielokrotnie nagradzanej „Łaumy”, dramaturg Maciej Podstawny oraz autorzy scenografii i kostiumów najważniejszych polskich spektakli, pracujący na najważniejszych krajowych scenach – Mirek Kaczmarek i Grupa Mixer

A rzecz będzie działa się na Targówku – na ulicach, w parkach, blokach i zakamarkach. Oraz w Teatrze Rampa, który jest najlepszym wehikułem dla fantastycznych podróży.

Spektakl rekomendowany dla odbiorców w wieku od 7 lat (do nieskończoności).

Premiera 14 maja 2022

Szczegóły

Grand Musical Hotel - spektakl sylwestrowy

Musical

Pandemia, inflacja i zakupy przedświąteczne sprawiają, że warszawiacy marzą o ucieczce z kraju. Urlopie od Polski. Zaledwie 12 minut metrem od centrum powstaje hotel, w którym przeniesiemy Cię na Teneryfę, Majorkę czy Hawaje - bez konieczności opuszczania miasta! Położony wśród bloków Targówka GRAND MUSICAL HOTEL to hybryda uzdrowiska, kasyna i SPA, w którym odzyskasz radość życia. Wyposażony w sztuczną plażę, wodospad i dżunglę kurort obsługiwany jest przez speców od karnawału – przebranżowionych po pandemii aktorów.
Tylko tu wśród pokojówek spotkasz gwiazdy kina, a w restauracji obsłużą Cię laureaci konkursu Chopinowskiego, Orłów czy Fryderyków. Zapraszamy do wnętrza hotelowego show bezrobotnych artystów oraz gości, których z pomocą muzyki i tańca porwiemy w szaloną podróż do krainy luksusu.

Już 11 grudnia wielkie premierowe otwarcie turnusu zimowego w pierwszym na świecie hotelu muzycznym. Nie czekaj! Wsiądź w II linię metra, przybądź na Targówek i zarezerwuj miejsca dla rodziny. Przyjaciół. Żony. Kochanka. A może masz ich dosyć i chcesz spędzić egzotyczny urlop samotnie? Oderwij się od szumu miasta i zaufaj muzykoterapii. Przeżyj przygodę życia w GRAND MUSICAL HOTEL.

Szczegóły

Grand Musical Hotel

Muzyczny

Samolot tanich linii lotniczych Rampa Airlines z lecącymi na grecką wyspę Nudos Polakami wpada w turbulencje i ląduje awaryjnie na tajemniczej wyspie. Błąkający się we mgle turyści zostają wzięci za nielegalnych imigrantów. Uciekając przed wojskiem, dzikimi zwierzętami i przed sobą trafiają do zagadkowego, położonego wśród bloków Grand Musical Hotelu – retrofuturystycznego kurortu przyszłości, ostatniego na świecie azylu dla spragnionych wytchnienia od polityki, inflacji i rodziny, w którym można odbyć podróż na Teneryfę, Majorkę czy Hawaje – bez konieczności opuszczania miasta. Podczas tygodnia metamorfozy kuracjusze odkrywają, że są uczestnikami prokreacyjnego reality show sponsorowanego przez Instytut Demografii a hotel to przebranżowiony teatr muzyczny, położony nie w Grecji, ale w najbardziej tajemniczej dzielnicy Warszawy – na Targówku.

Szczegóły

Na wschód od Hollywood

Muzyczny

Najnowsza komedia muzyczna napisana specjalnie dla naszego teatru przez Tomasza Jachimka. Spektakl reżyseruje Jerzy Jan Połoński świetnie przekładający kabretowy humor na język sceniczny. Tym razem ten twórczy tandem zmierzy się z mitami krążącymi na temat zawodu aktora oraz ukaże w krzywym zwierciadle okoliczności decydujące o doborze repertuaru. Środowisko teatralne poznamy oczami młodego absolwenta Akademii Teatralnej, który dostaje swój pierwszy angaż w zawodowym teatrze... Swoją pracę rozpoczyna z głową pełną akademickich ideałów i wyobrażeń o przygotowaniu kreacji aktorskiej oraz przedstawienia. Gdy w planowanej premierze dostaje jeszcze główną rolę, wydaje się to spełnieniem jego marzeń... Okazuje się jednak, że w świątyni sztuki zderzy się z dalekimi od ideałów postawami doświadczonych kolegów po fachu, co wywoła szereg komicznych i absurdalnych sytuacji.
Czy młody aktor podejmie rzucone wyzwanie i stanie się sprawcą sukcesu czy też klęski Teatru Nieprzeciętnego?

Szczegóły

Twist and Shout

Musical

Teatr Rampa zachęcony sukcesem „Rapsodii...” z hitami Queen, jako pierwszy w Polsce tworzy widowisko muzyczne z kultowymi przebojami Beatlesów w nowych uwspółcześnionych aranżacjach.

Ponadczasowe przeboje The Beatles usłyszymy w nowoczesnych aranżacjach Jana Stokłosy – kierownika muzycznego nowej premiery. Stokłosa razem ze świetnie dobranymi rockowymi muzykami gwarantują doskonałe wykonanie muzyki na żywo.
W głównej roli zobaczymy i usłyszymy wybitnego aktora musicalowego wokalistę Jakuba Wociala, którego wiodąca kreacja w Rapsodii... oraz tytułowa rola w Jesus Christ Superstar cały czas przyciągają do Teatru Rampa tłumy widzów.

Kanwą nowej premiery będą perypetie projektanta mody, który powrócił do Warszawy, by stworzyć unikatową kolekcję. W kamienicy, w której zamieszkał, podejrzane działania lokatorów skupiają się wokół tajemniczego weterana - Sierżanta Pieprza. Wkrótce projektant odkrywa prawdziwe motywy działania sąsiadów...

Współczesne interpretacje znanych przebojów, widowiskowa choreografia i wybitni wokaliści odsłonią w Rampie nowe oblicze hitów The Beatles. Zapraszamy!

Przedstawienie rekomendowane dla widzów dorosłych i młodzieży (od 15 lat).

Szczegóły

O dwóch takich co ukradli księżyc

Dla dzieci

Zrealizowany z rozmachem inscenizacyjnym, rozśpiewany i roztańczony musical według powieści Kornela Makuszyńskiego. Spektakl daje znakomity pretekst do dyskusji o relacjach rodzinnych i o prawdziwych wartościach, jakie powinny być doceniane w życiu.
Nowy pomysł inscenizacyjny reżysera Cezarego Domagały zakładał uwspółcześnienie historii Jacka i Placka, co wymagało nowej aranżacji muzyki Tomasza Bajerskiego dokonanej przez młodego kompozytora i aranżera Andrzeja Bonarka, przygotowania bardzo efektownej nowatorskiej scenografii autorstwa Małgorzaty Szydłowskiej, futurystycznych projekcji video Dawida Kozłowskiego, oraz nowoczesnej choreografii Marty Domagały-Witkowskiej.
W wyniku współpracy tych twórców powstał wyjątkowy musical, a zawarte w nim 23 mądre a jednocześnie zabawne piosenki idealnie oddają przesłanie Makuszyńskiego.

Przypominają o tym, co jest w życiu ważne, co doceniamy dopiero w kontekście braku, ile musimy doświadczyć, aby zrozumieć pewne prawdy. Podkreślają, że miłość matczyna może pomagać zwyciężać wszelkie przeciwności losu.

Spektakl rekomendowany dla dzieci w wieku 7-13 lat.

Szczegóły

Pinokio

Dla dzieci

Dzieci razem z Pinokiem przeżywają jego zaskakujące przygody wynikające często z samowoli i łatwowierności.

Idealny pretekst do dyskusji o wyjątkowej roli ojca, o posłuszeństwie i dobrym wychowaniu.

Wspaniała podróż w świat dziecięcej wyobraźni. Jej bohaterem jest mały, niegrzeczny chłopiec, który pewnej nocy ma niesamowity sen. Oto ożywają wszystkie jego zabawki, a on sam staje się drewnianym pajacem i jako Pinokio zaczyna się uczyć dobrych manier
i odpowiedzialności.

Pokój chłopca zamienia się w różne krainy, w których pajacyk spotyka znane nam z bajki postacie i przeżywa z nimi niezwykłe przygody. W tej wędrówce od początku towarzyszy mu Gadający Świerszcz, będący jednocześnie wirtuozem skrzypiec.

Spektakl rekomedowany dla dzieci w wieku 6-11 lat.

Szczegóły

Calineczka

Dla dzieci

Barwne przedstawienie z bajkową scenografią i zaskakującymi kostiumami, dzięki którym dzieci poczują się jak maleńka Calineczka. Spektakl adresowany do najmłodszej przedszkolnej widowni. „Calineczka” to opowieść o pragnieniu wolności oraz o tęsknocie za tym, co piękne, delikatne i upragnione. Malutka dziewczynka wędruje po świecie, szukając swojego miejsca na ziemi, lecz kolejne napotkane zwierzęta nie rozumieją jej marzeń. Maleńka dziewczynka ma wielkie serce i chętnie wszystkim pomaga. Jej dobroć zostaje w końcu wynagrodzona, a marzenia wreszcie się spełniają…
Spektakl rekomendowany dla dzieci przedszkolnych w wieku 4-6 lat.

Szczegóły

Awantura o Basię

Dla dzieci

Musical familijny na podstawie znanej powieści Kornela Makuszyńskiego.

Wzruszająca i zabawna historia Basi Bzowskiej, która po śmierci matki trafia do różnych opiekunów, podbijając ich serca. Pobudza do dyskusji na temat wytrwałości i wartości kochającej rodziny.

Nasz musical osadzony w realiach lat 20. i 30. XX wieku pełen jest niesamowitych zwrotów akcji, które rodzą liczne pytania.

Kto ma być prawnym opiekunem Basi i gdzie ma zamieszkać? Co się stanie kiedy podrośnie? Czy uda się odnaleźć zaginionego ojca Basi? Czy miłość dziecka jest w stanie pokonać przeciwności losu?

Odpowiedź na te wszystkie zagadkowe pytania widzowie odnajdą bez trudu oglądając „Awanturę o Basię”.

Ciekawe kostiumy, piękne piosenki wywołujące uśmiech i łzy oraz niezapomniane kreacje aktorskie to niewątpliwe atuty tego spektaklu.

Spektakl rekomendowany dla dzieci w wieku 7-14 lat.

Szczegóły

Latający Cyrk Monty Pythona

Kabaret

Latający Cyrk Monty Pythona to oryginalny spektakl kabaretowy nawiązujący do słynnego brytyjskiego programu kabaretowego w inteligentnym i dowcipnym tłumaczeniu Filipa Łobodzińskiego. Doboru tekstu i piosenek dokonał reżyser Adam Opatowicz - twórca kabaretu Czarny Kot Rudy.

Angielscy dżentelmeni, kpiąc ze wszystkiego co ludzkie, wywołują szereg groteskowych sytuacji, przeplatanych zabawnymi piosenkami i skeczami. Piosenki wybrane z różnych programów telewizyjnych i filmów grupy Monty Pythona z niewątpliwym męskim wdziękiem wykonują aktorzy Teatru Rampa. Towarzyszy im przy fortepianie Robert Gołaszewski.

Szczegóły

Jeździec Burzy

Musical

Jeździec burzy to jedyny w Polsce, rockowy musical o Jimie Morrisonie, jego życiu i karierze. W nim wspaniałe, koncertowe wykonanie większości największych przebojów Artysty i zespołu The Doors.

Cieszy się od lat ogromnym powodzeniem, zagrany został już ponad 200 razy. Kultowe piosenki, znane większości fanów muzyki, w tym wydaniu śpiewane są po polsku, co dodatkowo daje niepowtarzalną okazję wsłuchania się nie tylko w muzyczne, ale i w liryczne przesłanie tego idola.
Jeździec burzy – to muzyczna opowieść o samotności artysty, którego machina przemysłu rozrywkowego sprowadziła do cielesnego symbolu „sex-idola”, gubiąc postać wrażliwego poety. I chociaż jego wizje i przeczucia wyprzedziły swój czas, to niekłamana pasja kontestatora rzeczywistości, dopiero po jego śmierci stała się legendą trwającą do dzisiaj. Najlepszym tego dowodem jest ekspansja płytowo-wydawnicza twórczości Morrisona i grupy The Doors notowana do dziś w Anglii, w Ameryce i w Polsce.

Szczegóły

Mistrz i Małgorzata

Komedia

Młody duchem i ciałem Michał Konarski – autor adaptacji i reżyserii proponuje dość osobistą interpretację arcydzieła Bułhakowa. Niczego jednak nam nie narzuca, a raczej dzieli się tym, co go w powieści, którą analizował przez wiele lat, urzekło i zahipnotyzowało.

Efekt to ciekawie skondensowana fabuła i bogactwo symbolicznych scen, pozostających do interpretacji Widza. Nowatorska inscenizacja "Mistrza i Małgorzaty" początkowo nie przypadła do gustu bardziej rygorystycznym krytykom a bardzo pozytywnie została odebrana przez młodych widzów, którzy dali temu wyraz w mediach społecznościowych.
Często pisali, że po obejrzeniu naszej interpretacji postanowili sięgnąć po dzieło osobiście, a ci którzy już znali „Mistrza i Małgorzatę”, przyznali, jak wiele groteskowych scen i symbolicznych znaczeń uszło ich uwadze i po spektaklu wracają do lektury. Wielu starszych widzów przyznało, iż zręcznie wplecione w spektakl piosenki Izaaka Dunajewskiego z radzieckich filmów propagandowych "Wołga, Wołga" i "Świat się śmieje" znakomicie uwydatniły liczne absurdy Rosji lat 30-tych.

Szczegóły