Paweł Pabisiak - zdjęcie

Paweł Pabisiak

9,5 / 10

333 oddanych głosów

Data urodzenia:
07-05-1972 (50 lat)

Absolwent PWST we Wrocławiu. Zadebiutował w spektaklu H. von Kleista „Kasia z Heilbronnu albo próba ognia” na deskach Teatru Polskiego we Wrocławiu. Związany był z Teatrem im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, a także z Teatrem Nowym w Łodzi, na deskach którego zagrał m.in.: Bartley’a w „Kalece z Inishmaan” M. McDonagha, Szanownego Milionera w „Śnie pluskwy” T. Słobodzianka, Szpicla w „Kurce wodnej” St. I. Witkiewicza oraz Angela w „Komedii omyłek” W. Shakespeare’a. Wystąpił także w spektaklach Teatru Telewizji (np. Młodzieniec I w „Złotym garncu” E. T. A. Hoffmanna). W Laboratorium Dramatu można go oglądać w roli Ficura w sztuce „Maestro” J. Abramowa-Newerlego. W 2004 roku został kilkakrotnie nagrodzony za monodram „Jednocześnie” J. Griszkowca: Grand Prix na XXXVIII Wrocławskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora, Grand Prix na XIII Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Zderzenie” (Kłodzko) oraz wyróżnieniem na Ogólnopolskim Festiwalu Monodramu Współczesnego w Starej ProchoOFFni (Warszawa).
Spektakle z udziałem tego aktora:

Osiemnastka

Dramat psychologiczny

Trzy rodziny urządzają wspólnie 18-te urodziny swoich dzieci. Rodzice wynajmują po znajomości duży dom na skraju lasu, w zamian jednak deklarują, że będą pilnować przebiegu imprezy. Kiedy jeden z ojców schodzi na dół do bawialni, okazuje się, że młodzież… zniknęła. Co się stało? Czy młodzi ludzie mieli jakiś alternatywny, tajemniczy plan? I – co teraz? Zniknięcie gości to dopiero początek ciągu niewytłumaczalnych zdarzeń – zabawnych i przerażających sytuacji, balansujących na skraju rzeczywistości i surrealistycznego snu, zdarzeń, które konfrontują bohaterów z ich własnymi demonami. Tytułowa „Osiemnastka” zamienia się w wyjątkowy egzamin dojrzałości niedojrzałych reprezentantów pokolenia „w wieku średnim” – pokolenia rozmaitych lęków i obsesji, uzależnień, nerwic i toksycznych relacji. Kim jesteśmy bez naszych dzieci? Czego tak bardzo się boimy? Dlaczego wciąż kogoś udajemy? I dlaczego tak konsekwentnie nie potrafimy być szczęśliwi? W tle problemów rodziców pojawia się wchodzące w dorosłość nowe pokolenie Post-Millenialsów. Co wiemy o naszych własnych dzieciach? Czy w ogóle potrafimy ich zrozumieć? Przecież dzieli nas od nich całe tysiąclecie…

Tekst spektaklu powstał w ramach stypendium ZAIKS.

Projekt realizacji spektaklu jest współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa, w ramach projektu Fundacji Artystycznej MŁYN i Teatru RAMPA na Targówku

Szczegóły

Stowarzyszenie Umarłych Poetów

Dramat

Teatralna wersja kultowego filmu Petera Weira. W Akademii Weltona, elitarnej męskiej szkole z internatem, rozpoczyna się kolejny rok szkolny. Do grona pedagogów dołącza nowy charyzmatyczny wykładowca języka angielskiego – John Keating. Czterem zasadom akademii, którymi są: tradycja, honor, dyscyplina i doskonałość, przeciwstawia inny sposób kształcenia i wychowania. Ciekawość świata, wrażliwość na literaturę piękną, umiejętność samodzielnego myślenia i chęć rozwijania indywidualnych pasji – to wartości, które próbują realizować jego uczniowie w tajnym klubie entuzjastów poezji. Co zwycięży: restrykcyjnie przestrzegana tradycja czy prawo do marzeń, wolności i młodzieńczego buntu?

Szczegóły

Osiemnastka

Dramat

Trzy rodziny urządzają wspólnie 18-te urodziny swoich dzieci. Rodzice wynajmują po znajomości duży dom na skraju lasu, w zamian jednak deklarują, że będą pilnować przebiegu imprezy. Kiedy jeden z ojców schodzi na dół do bawialni, okazuje się, że młodzież… zniknęła. Co się stało? Czy młodzi ludzie mieli jakiś alternatywny, tajemniczy plan? I – co teraz?
Zniknięcie gości to dopiero początek ciągu niewytłumaczalnych zdarzeń – zabawnych i przerażających sytuacji, balansujących na skraju rzeczywistości i surrealistycznego snu, zdarzeń, które konfrontują bohaterów z ich własnymi demonami. Tytułowa „Osiemnastka” zamienia się w wyjątkowy egzamin dojrzałości niedojrzałych reprezentantów pokolenia „w wieku średnim” – pokolenia rozmaitych lęków i obsesji, uzależnień, nerwic i toksycznych relacji. Kim jesteśmy bez naszych dzieci? Czego tak bardzo się boimy? Dlaczego wciąż kogoś udajemy? I dlaczego tak konsekwentnie nie potrafimy być szczęśliwi?
W tle problemów rodziców pojawia się wchodzące w dorosłość nowe pokolenie Post-Millenialsów. Co wiemy o naszych własnych dzieciach? Czy w ogóle potrafimy ich zrozumieć? Przecież dzieli nas od nich całe tysiąclecie…

Szczegóły

Siódemka (Stowarzyszenie Teatralne Badów, sztuka Ziemowita Szczerka)

Monodram


Spektakl dla widzów dorosłych.


Chyba każdy zmotoryzowany Polak poruszał się krajową siódemką...
„Siódemka, Siódemeczka, szós polskich królowa, droga, która jest kręgosłupem polskiego państwa”. To właśnie ta droga będzie ostatnią dla bohatera przedstawienia, Pawła, który jedzie z Krakowa do Warszawy na bardzo ważne spotkanie. Droga ta stanie się dla niego, jak i dla widzów rachunkiem sumienia, próbą zmierzenia się z Polską, polskością i z Belfegorem, zapomnianym przyjacielem z dzieciństwa.
.....................................
„Siódemka” to napisana przez Ziemowita Szczerka ponuro-śmieszna opowieść o drodze przez Polskę – błotnistą, listopadową, pachnącą stearyną cmentarnych zniczy. Paweł, jej główny bohater, jedzie oplem vectrą do Warszawy na ważne spotkanie. Już skacowany, po drodze przypadkiem wypija alkohol z butelki turlającej się pod fotelem pasażera. Doprawia go eliksirami, którymi częstuje go autostopowicz wracający ze zjazdu fanów Andrzeja Sapkowskiego, i rozbija samochód.
Dominik Uhlig

Szczegóły

Żeby nie było śladów

Dramat

Spektakl na podstawie najgłośniejszego reportażu ostatnich miesięcy – „Żeby nie było śladów” Cezarego Łazarewicza, uhonorowanego Nagrodą Literacką „Nike”. Jedna z najsłynniejszych i najbardziej przejmujących historii Polski okresu komunizmu. Szantaż, kłamstwo, propaganda, manipulacja – metody stosowane w „sprawie Przemyka” – czy to na pewno metody tylko władz totalitarnych? Czy w demokratycznym, współczesnym świecie są na pewno niemożliwe?
Historia Grzegorza Przemyka (osiemnastoletniego maturzysty), a także historia jego matki, mogą stać się na teatralnej scenie niezwykłą opowieścią nie tylko o tamtych czasach i tamtych wydarzeniach, ale może przede wszystkim opowieścią o nas i teraz.

Szczegóły

Błazen Pana Boga

Komedia

Błazen Pana Boga to wersja żywota świętego Franciszka pióra Daria Fo. Święty Franciszek jako patron adeptów sztuki aktorskiej – właśnie w taki sposób włoski noblista przedstawia zakonnika z Asyżu. Mimo, że akcja sztuki rozgrywa się w XII w., problemy poruszane przez Fo są aktualne do dzisiaj – skłaniają do refleksji nad sensem życia i pojmowaniem prawdy.
Błazen Pana Boga w reżyserii Piotra Bikonta to spektakl opowiadający w oryginalny sposób o znanym świętym, służącym Panu nie tylko poprzez prace przy odbudowie zniszczonych kościołów, ale także krzewiącym słowo boże dzięki językowi teatru. Jest to wizja zaskakująca i zupełnie inna od tych, które znane są przeciętnemu odbiorcy.
Stylistyka przedstawienia odwołuje się do tradycji średniowiecznego teatru ludowego, przede wszystkim włoskiego. Dwoje aktorów przedstawia wybrane epizody z życia świętego, wcielając się w szereg rozmaitych postaci. Środki, jakich używają są bardzo proste, jednak sugestywnie odwołują się do wyobraźni.
Widz może spodziewać się wesołej zabawy okraszonej salwami śmiechu, trochę wzruszeń, ale zarazem materiału do refleksji nad skomplikowanym i często niezrozumiałym światem wartości. Całość dopełnia wspaniała gra aktorska Joanny Fidler i Pawła Pabisiaka.

Aby uczcić 40-lecie, Teatr KTO oferuje przez cały rok dla wszystkich 40-latków (rocznik 1977), bilety ulgowe w cenie 25 zł.

Szczegóły

Nasza Klasa

Dramat

Niezwykła historia uczniów z jednej klasy. Razem uczą się, bawią, chuliganią, wchodzą w dorosłość. Marzą, żeby zostać lotnikiem, lekarzem, gwiazdą filmową. Czytają "Trylogię" Sienkiewicza. Chodzą na filmy z Chaplinem. Słuchają jazzu. Dlaczego chłopak, który wyciął serce z papieru i napisał miłosny wiersz, kilka lat później związał koleżance ręce sznurkiem i zagroził, że zastrzeli, jeśli będzie próbowała uciekać? Co się wydarzyło, że narodowość, religia i ideologia okazały się ważniejsze niż przyjaźń? Kiedy w koledze ze szkolnej ławki zobaczono Obcego? Co się stało z tamtą klasą?

Opowieść o dwudziestowiecznej Polsce inspirowana prawdziwymi zdarzeniami. „Nasza klasa" Tadeusza Słobodzianka to pierwszy polski dramat uhonorowany Literacką Nagrodą "Nike”.

"Nasza klasa” to historia o zwykłych. Opowiada o kolegach i koleżankach z jednej klasy i pokazuje, jak bardzo polityka i ideologia mogą zdeterminować ludzkie życie. To też dramat o zjawisku „zła", które przybiera wciąż nowe postaci, i którego eskalacji nikt nie potrafi powstrzymać. "Nasza klasa" pokazuje, jak łatwo jest z koleżeństwa i przyjaźni przejść do nienawiści - jeśli uwierzy się w ideologię, a zapomni o prostych relacjach międzyludzkich będących podstawą funkcjonowania społeczeństwa. /Ondrej Spišák/

Szczegóły

Porwanie Baltazara Gąbki

Dla dzieci

"Porwanie Baltazara Gąbki" spektakl na podstawie opowiadań Stanisława Pagaczewskiego. Pewnej nocy znakomity badacz i uczony baltazar Gąbka znika w tajemniczych okolicznościach z rodzimego Krakowa. Wszelkie poszlaki wskazują, iż jest to porwanie.

Książę Krak orzeka iż zagadkę może tylko jedna osoba w Królestwie - bohater i wynalazca: Smok Wawelski. Smok - daje się przekonać i wraz ze swym przyjacielem kucharzem Bartolonim wyrusza na poszukiwanie Gąbki. Wyprawa nie należy do najłatwiejszych. Na wspaniałych bohaterów Czai się wiele niebezpieczeństw, przebyć muszą niebezpieczne krainy mi. in: Słonecję, krainę Psiogłowców oraz krainę deszczowców. Czy znajdą profesora, rozwiążą zagadkę jego porwania i czy poradzą sobie z tajemniczym Don Pedro próbującym popsuć im szyki, dowiecie się już jesienią na deskach Teatru Capitol.

Szczegóły