Jędrzej Taranek
248 oddanych głosów
Wiek: 39 lat
więcej
więcej
Spektakle z udziałem tego aktora:
Ożenek
To klasyczna komedia pełna doskonale sportretowanych typów ludzkich. Oto główna bohaterka, Agafia Tichonowa, pragnie wyjść za mąż i tym samym podnieść swój status społeczny. Kategoria kupieckiej opłacalności bliższa jest jej sercu niż romantyczne uniesienia. Okazuje się, że nie jest odosobniona w swoim myśleniu. Potencjalni kandydaci także patrzą na przyszłe małżeństwo w kategoriach korzyści materialnych. OŻENEK w reżyserii Janusza Gajosa to plejada aktorskich popisów i umiejętności, uwalniająca śmiech publiczności i bawiąca do łez satyra także na współczesne społeczeństwa. Intrygi swatów, rywalizacja między konkurentami, niepokoje głównej bohaterki i finał wcale nie taki nieszczęśliwy pozwalają przejrzeć się w lustrze rzeczywistych pragnień i możliwości każdego z nas.
więcej
SzczegółyMiłość szuka mieszkania
"Miłość Szuka Mieszkania" to brawurowa komedia. Tekst tej sztuki cudem uchował się od czasów wojny i stanowi pod tym względem unikat na skalę światową! W końcu ile jest komedii o gettach II Wojny Światowej? Raczej nie wiele... Kiedy dodamy do tego, że tekst ten powstał podczas okupacji i w krzywym zwierciadle o niej opowiada, mamy prawdziwą bombę! Wykopana spod ziemi "Miłość Szuka Mieszkania" to spektakl niepowtarzalny. Przezabawne postaci co chwilę spotyka coś nowego, a każda kolejna sytuacja wprowadza jeszcze więcej humoru. Ponadto w sposób inteligentny i kulturalny przybliża nam wojenną Warszawę, której przecież tak niewiele przetrwało, przy okazji upamiętniając kulturę żydowską stolicy Polski. Niechaj młodzi bohaterowie zdobędą wasze serca i przekonajcie się czy Miłość jaką się darzą znajdzie wreszcie swoje mieszkanie!
Młoda para, Ada i Mundek wprowadzają się do ciasnego pokoju, przydzielonego im w biurze kwaterunkowym. Gdy formalności dobiegły już końca, a Gospodyni wprowadziła ich w zasady obowiązujące w mieszkaniu, pojawia się mężczyzna, który twierdzi, że też taki przydział otrzymał, to Marian. Sytuacja i tak skomplikowana, gmatwa się jeszcze bardziej gdy dołącza do nich Stefcia, jak się okazuje żona Mariana, a koleżanka Mundka. Druga para jest tuż po ślubie a w tej sytuacji nawet kategoryczna zazwyczaj Ada nie może się nie zlitować. Wszyscy więc zamieszkują razem na zaledwie paru metrach kwadratowych. Tu historia mogłaby się kończyć gdyby nie splot nieoczekiwanych i zabawnych, pełnych namiętności wydarzeń…
więcej
SzczegółyBal Manekinów
Noc, środek karnawału, jeden z domów mody w Paryżu. W tę jedną noc w roku manekiny mogą spełnić swoje marzenia o wolności i wydać bal. Wspaniałą zabawę w pewnej chwili przerywa im jednak intruz, w pracowni pojawia się człowiek – poseł Ribandel. Aby tajemnica manekinów nie wydała się, postanawiają zabić posła, a jeden z nich – Manekin 41 – przebiera się za intruza i odwiedza wymarzony, do tej pory dla niego nieosiągalny, bal karnawałowy ludzi. Niestety, okazuje się, że ludzki świat nie jest przyjaznym miejscem…
Ta sceniczna groteska Brunona Jasieńskiego, współtwórcy polskiego futuryzmu, napisana w latach 30. po rosyjsku w Paryżu, spolszczona przez Anatola Sterna, ukazuje skorumpowany świat politycznych intryg, afer, korupcji i rozmaitych, mniej lub bardziej obrzydliwych gierek, których inspiratorem są zarówno kapitaliści, jak i działacze robotniczy. Została przetłumaczona na wiele języków i wielokrotnie wystawiana (m.in. w 1974 r. w Teatrze Ateneum przez Janusza Warmińskiego).
Spektakl mistrzowsko łączy różne style teatralne, od farsy po groteskę, a wszystko to w szalonym kalejdoskopie ruchu, tańca i pantomimy. W 2016 r. reżyser spektaklu Jerzy Stuhr wybrał ten tekst jako materiał do pracy nad spektaklem dyplomowym w AST w Krakowie, na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu.
więcej
SzczegółyVladimir
"Vladimir" to tekst słoweńskiego dramaturga Matjaza Zupančiča z 1997 roku. Jeden z pokoi w mieszkaniu Alesa, Masy i Mikiego zajmuje nowy lokator. Vladimir pojawia się w samą porę, bo trójka przyjaciół ma spore problemy z utrzymaniem mieszkania. Sęk w tym, że nowy lokator jest bardzo tajemniczy.
Ale przecież o Vladimirze coś jednak wiemy. Ma za sobą skomplikowany życiorys i służbę w mundurze. Wiadomo, że kiedyś miał żonę, ale nie wiadomo co się z nią stało. Dla przyjaciół jest dobroduszny, dla wrogów — niebezpieczny. Vladimir to silny człowiek na trudne czasy, gotów pomóc każdemu, kto podziela jego zasady. Bo Vladimir ma zasady i wciela je w życie. I ma pieniądze.
Tyle wiemy o nim na początek, ale z czasem dowiemy się więcej. Vladimir nigdy nie wyprowadza się szybko, kiedy już się gdzieś wprowadzi.
Bo Vladimir nie wprowadza się do mieszkania. On wprowadza się do głowy.
więcej
SzczegółyUdając ofiarę
Współczesna Rosja. Śmiech przez łzy i do rozpuku a potem przerażenie. Młody Wala, mimo że jest absolwentem uniwersytetu, wybiera dość niespotykaną pracę w policji – udaje ofiary podczas wizji lokalnych. Jednak rekonstrukcje zbrodni nie prowadzą do odnalezienia prawdziwego sprawcy, udowadniają po prostu z góry założoną, najprostszą tezę... Sceny policyjnych rekonstrukcji przeplatają się ze scenami z domu rodzinnego Wali. Pojawia się hamletowski Duch Ojca Wali, który ostrzega go przed swoim bratem próbującym zająć jego miejsce w domu...
Bracia Presniakow stworzyli pełną groteskowego humoru, brawurową diagnozę pełnej absurdów współczesnej Rosji, współczesnego świata, w którym trudno, a często niebezpiecznie, być sobą. A także współczesnych trzydziestolatków wybierających życie bez zobowiązań i głębszych refleksji.
SPEKTAKL DLA WIDZÓW OD 16. ROKU ŻYCIA
więcej
Szczegóły