Jacek Braciak - zdjęcie

Jacek Braciak

9,2 / 10

363 oddanych głosów

Data urodzenia:
12-05-1968 (54 lat)

Ukończył warszawską PWST w 1991 r. Na scenie teatralnej zadebiutował cztery lata wcześniej w Weselu (reż. Wiesław Górski) na deskach Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim. Jeszcze jako student otrzymał nagrodę na IX Przeglądzie Spektakli Dyplomowych Szkół Teatralnych w Łodzi za rolę Łatki w przestawieniu Fredraszki wg Aleksandra Fredry (reż. Jan Englert).

Z Teatrem Powszechnym w Warszawie związany od początku swojej kariery scenicznej. Grał m.in. w: Klubie Pickwicka (reż. Maciej Wojtyszko), Iwonie, księżniczce Burgunda (reż. Mariusz Benoit), Ferdydurke (reż. Waldemar Śmigasiewicz), Ożenku (reż. Andrzej Domalik), Ostatnich dniach ludzkości (reż. Piotr Cieplak) oraz Trzech siostrach (reż. Agnieszka Glińska). W 1997 na deskach Teatru Staromiejskiego w Warszawie wystawił spektakl według własnego scenariusza Myszy, Koty i Niedźwiedzie.

Na swoim koncie ma również znaczące role w spektaklach Teatru TV, m.in. w: Tylko matka Stanisława Brzozowskiego (reż. Stanisław Różewicz), Misiu Kolabo Piotra Kokocińskiego (reż. Ryszard Bugajski), Szkolnych obmowach Wojciecha Bogusławskiego (reż. Piotr Mikucki) oraz Łucji i jej dzieciach Marka Pruchniewskiego (reż. Sławomir Fabicki).

Ogromną popularność przyniosły mu role w filmach. Debiutował w 1988 roku w filmie Z soboty na poniedziałek (reż. Marek Wałaszka). Współpracował m.in. z Janem Łomnickim (Wielka wyspa), Sławomirem Idziakiem (Enak), Markiem Piwowarskim (Uprowadzenie Agaty), Roberto Enrico (Wiatr ze Wschodu), Feliksem Falkiem (Samowolka), Robertem Glińskim (Kochaj i rób co chcesz) oraz Wojciechem Smarzowskim (Róża, Drogówka).

Za rolę Jureczka w filmie Edi (reż. Piotr Trzaskalski) otrzymał laur za Najlepszą Drugoplanową Rolę Męską na festiwalu w Gdańsku oraz Polską Nagrodę Filmową – Orła 2003. Kolejną statuetkę otrzymał za rolę Władka w Róży – Orzeł 2012.

Znany z ról w telewizyjnych serialach, m.in.: Panny i wdowy Janusza Zaorskiego, Kuchni polskiej, Tajemnicy Sagali, Bożej podszewki, Miodowych lat, Kasi i Tomka, Plebanii oraz Oficera.

Od kwietnia 2013 roku ponownie w Zespole Teatru Powszechnego.

Spektakle z udziałem tego aktora:

Wstyd

Dramat

Dla Widzów od lat 16.

Słownik wyrazów bliskoznacznych wymienia aż 162 synonimy słowa „wstyd”, m.in.: skandal, zgryzota, dyshonor, upokorzenie, kompromitacja, szok, hańba, żenada. Z nimi wszystkimi zmierzą się bohaterowie najnowszej sztuki Marka Modzelewskiego p.t. „Wstyd”. Ale nie tylko oni. Spotka się z nimi i zmierzy także widz i - być może - rozpozna się jak w zwierciadle. Bo sztuka dzieje się tu i teraz, a jej bohaterowie żyją wśród nas. Może łatwo się z nich śmiać i surowo osądzać. Ale przecież warto pamiętać: „kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci kamieniem”.
________________________________________________________________________

Uprzejmie informujemy, że zgodnie z nowym ROZPORZĄDZENIEM RADY MINISTRÓW w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, zostały zniesione ograniczenia obowiązujące w instytucjach kultury, natomiast w związku z wciąż licznymi przypadkami zakażeń, zalecamy noszenie maseczek na terenie teatru.

Szczegóły

Złodziej - komedia kryminalna

Komedia

Dom za miastem, późny wieczór, gospodarze z przyjaciółmi wracają z przyjęcia. Na gorącym uczynku zostaje przyłapany złodziej. Ale nie jest to zwyczajny opryszek, to złodziej sympatyczny, z fantazją, wytrawny psycholog, który wywróci wzajemne relacje mieszkańców do góry nogami. To złodziej zagrany brawurowo przez….o nie nie, nie zdradzimy już nic więcej! Zapraszamy do wspólnej zabawy w detektywa! ZŁODZIEJ to świetna zabawa, błyskotliwe żarty, brawurowe zwroty akcji i zaskakujący finał…

ZŁODZIEJ to komedia jednego z najpopularniejszych brytyjskich autorów Erica Chappella.

Szczegóły

W poszukiwaniu miłości

Tragikomedia

Jakobi i Leidental

„W POSZUKIWANIU MIŁOŚCI” opowiada historię dwojga przyjaciół, od lat spędzających czas na piciu herbaty i grze w domino. Kiedy Jakobi spotyka na swej drodze niebanalną - jak mu się zdaje - kobietę, uświadamia sobie, że "urodził się, aby żyć”. Porzuca więc swego towarzysza, by związać się z kobietą, która "urzekła go swoimi zaletami ducha i ciała". Opuszczony Leidental podąża za nimi. Zaczyna się toczyć ryzykowna gra.

Co zwycięży – miłość czy przyjaźń?

Autor rozbiera na części składowe dwa podstawowe uczucia: miłość i przyjaźń, pokazuje mechanizm uzależnienia się człowieka od człowieka. Komedia Levina jest dosadną i zabawną historią, której bohaterowie w liryczno-satyrycznych songach opowiadają o swoich tęsknotach. Autor dzieli się wieloma celnymi spostrzeżeniami o naturze związków międzyludzkich. Jego bohaterowie są pełni kompleksów, zawiści, wad, ale i nieustannej nadziei na lepsze życie. Groteska towarzyszy prawdziwemu dramatowi, śmiech igra ze wzruszeniem. Przedstawienie zabawne i zaskakujące swoją niespotykaną formą, nastrojowe i skłaniające do refleksji nad kondycją jednostki w XXI wieku.

Spektakl utrzymany jest w stylistyce "Cabaretu Noir".

Szczegóły