Dorota Kamińska - zdjęcie

Dorota Kamińska

7,7 / 10

61 oddanych głosów

Data urodzenia:
07-06-1955 (67 lat)

Absolwentka warszawskiej PWST. Studiowała pod kierunkiem znakomitych aktorów i pedagogów m.in. Aleksandry Śląskiej, Aleksandra Bardiniego i Tadeusza Łomnickiego. Jeszcze na studiach debiutowała w Teatrze Na Woli w spektaklu „Podróż po Warszawie” w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego. Przez ponad 20 lat związana była z Teatrem Studio, gdzie zagrała między innymi tytułową rolę w „Tamarze” wg Johna Krizanca w głośnym spektaklu w reżyserii Macieja Wojtyszki. Współpracowała m.in. z Józefem Szajną, grając w „Dantem i Gigantach z gór Pirandella”; z Henrykiem Baranowskim jako Leni w „Procesie” wg Kafki; z Jerzym Grzegorzewskim m.in. w „Operze za trzy grosze” B. Brechta; „Parawanach” Geneta; z Bogusławem Lindą jako Marylin w „Przedstawieniu pożegnalnym” P. Mullera; z Adamem Hanuszkiewiczem w „Zagraj to jeszcze raz, Sam” i „Działaniach ubocznych” wg W. Allena. Grywała też gościnnie: m. in. w Teatrze na Woli, w teatrze Komedia w Warszawie czy obecnie w Teatrze Komedia we Wrocławiu. Ogromne znaczenie w jej dorobku zawodowym odgrywa film – na swoim koncie ma blisko 50 ról. Na dużym ekranie pojawiła się po raz pierwszy w filmie „Barwy ochronne” Zanussiego, później można było ją podziwiać m. in. w „Karate po polsku”, „Och Karol”. Za rolę w „Pręgach” Magdaleny Piekorz nominowana była do nagrody Orłów. Dużą popularność przyniosły jej seriale m.in. „W labiryncie”, „Zostać Miss”, „Pierwsza miłość”, „Fala zbrodni”, za którą nominowana była do nagrody Telekamery. Kilka lat swojego zawodowego życia poświęciła dziennikarstwu. Redagowała i prowadziła dwa programy telewizyjne magazyn filmowy „Oskar” i „Damski wytrych”, w którym nie bała się stawiać trudnych pytań. Przez kilka lat współprowadziła „Radiowe kino nocą”, pisywała recenzje i wywiady dla wielu czasopism.
Spektakle z udziałem tego aktora:

Metoda na wnuczka

Komedia

Pełne wigoru emerytki, zagadkowe telefony i kuszący świat reklam – oto najnowsza, totalnie zakręcona komedia, która rozbawi do łez każdego bez względu na PESEL! Niecodzienna sztuka, w której wiek traktowany jest z przymrużeniem oka, a życie dojrzałych mieszkańców Warszawy, pokazane jest w pełnej palecie barw. Porządna dawka humoru, cięte riposty i lawina emocji od których dosłownie kręcić się będzie nasza scena!

Charyzmatyczne starsze panie są jak ogień i woda. Danuta (Aldona Jankowska/ Maria Winiarska), niepoprawna marzycielka, pomiędzy prezentacjami kosmicznie drogich garnków i ściereczek, gra w lotto zmotywowana fantazjami o podróży życia. Bożena (Dorota Kamińska) natomiast jest jak wino – im starsza tym…mocniejsza. Twardo stąpa po ziemi, choć jest absolutną fanką szybkiej jazdy na hulajnodze. Co się wydarzy, gdy w jednej chwili świat nieprzeciętnych seniorek zostanie wywrócony do góry nogami? Czy przyjacielowi z dawnych lat – Waldkowi (Robert Rozmus), uda się wyciągnąć damy z niezłych tarapatów? Podobno nie ma cwaniaka nad warszawiaka, ale gdy do akcji wkracza pełna kobiecych wdzięków, przebiegła Malwina (Agnieszka Wielgosz), wszystko się może zdarzyć. Do szalonego tańca z oszustami nieśmiało przygrywać będzie zakochany Mieczysław (Emilian Kamiński/ Marek Sadowski), bo doskonale wie „że najwięcej witaminy mają polskie dziewczyny”….

„Metoda na wnuczka” w reżyserii Emiliana Kamińskiego to przezabawna komedia z wątkiem kryminalnym w tle. Niecodzienna sztuka, w której wiek traktowany jest z przymrużeniem oka, a życie dojrzałych mieszkańców Warszawy, pokazane jest w pełnej palecie barw. Porządna dawka humoru, cięte riposty i lawina emocji od których dosłownie kręcić się będzie nasza scena!

SPEKTAKL WYŁĄCZNIE DLA WIDZÓW DOROSŁYCH

Szczegóły

PRAWDA

Komedia

To komediowe dzieło przewrotne jest do szpiku kości, począwszy od tytułu (bo bynajmniej nie o prawdę tu idzie, ale o anatomię kłamstwa raczej), na ostatniej scenie kończąc. Widz regularnie robiony jest w konia, mało tego - ma z tego ubaw. Na scenie obserwujemy dwa małżeństwa, w których wszyscy nie tyle się kochają i przyjaźnią, co chronicznie okłamują. Kłamstwo ze wszystkimi komplikacjami i konsekwencjami, podane w farsowym sosie, smakuje dobrze...
Więc jaka jest prawda? Każdy ma swoją!

Szczegóły

ZUS czyli Zalotny Uśmiech Słonia

Komedia

Podobno nieszczęścia chodzą parami – z tym stwierdzeniem nie może zgodzić się główny bohater sztuki. Po tym, jak stracił pracę, na jego konto zaczęły spływać różne formy wsparcia: zapomogi dla samotnych matek, renty dla sierot, dodatki do czynszu, odszkodowania dla inwalidów, zasiłki macierzyńskie, kolejne coraz nowsze i bardziej wymyślne. Pieniądze mnożą się jak szalone!

Okazuje się, że błyskotliwość głównego bohatera, spolegliwość i oddanie jego przyjaciół oraz stworzenie kilku fikcyjnych postaci pozwolą uruchomić urzędniczą machinę przyznawania zasiłków. Usilne próby wykręcenia się ze skomplikowanej sytuacji powodują lawinę zabawnych zdarzeń, od których, zdawałoby się, nie ma odwrotu… I pomyśleć, że to wszystko z miłości do żony!
„ZUS czyli Zalotny Uśmiech Słonia” to fantastyczna komedia z elementami czarnego humoru i wątkiem miłosnym w tle. Obok reżysera Emiliana Kamińskiego na scenie występuje dziesięciu aktorów, m.in.: Katarzyna Pakosińska, Krystyna Tkacz, Dorota Kamińska, Sambor Czarnota.

Spektakl wyłącznie dla widzów dorosłych.

Szczegóły