Utwór znakomitego, wielokrotnie nagradzanego duńskiego dramaturga i reżysera Christiana Lollike pod tytułem „Zombi” to tekst niezwykle celny w formie teatralnej, ale przede wszystkim wyjątkowo aktualny. Trzech aktorów, dwie drag queens i… sceniczne szaleństwo. Tragifarsa z elementami stand-upu o uchodźcach i zadowolonych z siebie Europejczykach. Transteatralne show dedykowane widzom, którzy o ważnych problemach współczesności chcą rozmawiać w przewrotny i niekonwencjonalny sposób. „Zombi” Christiana Lollike to kalejdoskop przeróżnych, nierzadko skrajnych postaw Europejczyków wobec problemu uchodźctwa. Atrakcyjny formalnie dramat porusza temat uchodźctwa, problem, przed którym staje Stara Europa i długo jeszcze problemu tego nie rozwiąże, bo jak wiemy, nie ma tu prostych i łatwych rozwiązań. Lollike pokazuje zjawisko uchodźctwa z wielu różnych perspektyw, dając tym pełny obraz złożoności problemu. Patrzy na te wydarzenia w aspekcie politycznym, ekonomicznym, społeczno-kulturowym i czysto ludzkiej empatii. Autor odważnie i bezkompromisowo demaskuje lęki, pogubienie, obojętność a nawet okrucieństwo obywateli Unii, a także ból, strach, desperację i… bezwzględność uchodźców. Autor, żeby zdobyć się na dystans do tych poważnych tematów, i chcąc dystansem tym podzielić się z widzami, zaproponował interesujący zabieg teatralny: oto trzej bohaterowie dramatu pracują nad scenariuszem o uchodźcach licząc, że na jego kanwie powstanie film, który okaże się oszałamiającym hitem. Tylko znakomity dramaturg potrafi podjąć takie ryzyko połączenia istotnych dramatycznych treści z estetyką amerykańskiego kina. Forma stand-upu zakłada rozbawienie publiczności, dlatego ten utwór nie stroni od elementów komizmu. To czyni tę sztukę jeszcze bardziej dotkliwą, jeszcze bardziej okrutną. Czarny dowcip paradoksalnie bardzo celnie ukazuje naszą bezradność wobec problemu uchodźctwa. Tekst Lollike’a, poruszając temat boleśnie dotykający nas wszystkich, jest jednocześnie papierkiem lakmusowym europejskiego zakłamania. Jest diagnozowaniem choroby Starego Kontynentu.

Występują

Kamil Maćkowiak

Karol Puciaty

Mateusz Rzeźniczak

Opinie naszych Widzów

(102)

10/10

Sztuka która zmusza ludzi do myślenia w jakim świecie żyjemy

ew.....@gm...il.com | 27.11.2023

10/10

Ważny niesłychanie temat przedstawiony w świetny sposób- bez jednoznacznych definicji , rozwiązań. Poczucie humoru i żart, które w żaden sposób nie umniejszają rangi problemu. Świetna gra, świetne tempo.

ro.....@gm...il.com | 27.11.2023

10/10

Super spektakl

ra.....@gm...il.com | 27.11.2023

10/10

Bardzo dobre przedstawienie. Super kontakt z widzem, bardzo dobrze dobrana obsada. Sztuka nowoczesna ale bardzo dobre podejście do tematu. Polecam !!!

ba.....@....pl | 27.11.2023

10/10

Znakomite przedstawienie,świetnie wyreżyserowane. Gra aktorów i ich interakcją z publicznością genialna. Sztuka mocno pobudza do myślenia i wywołuje w nas bardzo skrajne uczucia.

zi.....@gm...il.com | 20.11.2023

Zwiastuny

Adres i dojazd

Teatr Kamila Maćkowiaka,

ul. Wojska Polskiego 83, Łódź

Zombi

Łódź, Teatr Kamila Maćkowiaka

pt., 01.03.2024

19:00

od 55 zł

dostępne miejsca

sb., 02.03.2024

19:00

od 55 zł

dostępne miejsca

Bilety dostępne do 01.03 godz. 20:00

Nasze benefity

Możliwość wymiany rezerwacji najpóźniej na 3 dni przed wydarzeniem

Powiadomienia o zmianie w repertuarze

Zwracamy pieniądze w 24h lub wymieniamy na inny termin w razie odwołania wydarzenia

Inne wydarzenia w tym miejscu

Nie wiesz na co się wybrać?

Zadzwoń do nas, pomożemy!

Polecane spektakle i wydarzenia kulturalne