Olsztyn Green Festival 2024

Olsztyn
CRS Ukiel

ZEW się budzi festiwal 2024

Lesko
Stadion Miejski

Komediowa Gala Charytatywna

Gdańsk
Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina

Musicalowy Pamiętnik

Warszawa
Teatr WAM

STUDIO WAM

Warszawa
Teatr WAM

KALYANI School Edition

Warszawa
Teatr Syrena

Wyśpiewać historię - dziesięciolecie tęczowego śpiewania chóru Voces Gaudii

Warszawa
Muzeum Historii Polski

Bitwa o Broadway

Poznań
Aula ARTIS

Niesamowite przygody 10 skarpetek

Toruń
Teatr Muzyczny w Toruniu

Kongo

Warszawa
Teatr Capitol

Co Jest Grane Festival 2024

Warszawa
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

CZARODZIEJSKI FLET. PRZEDSTAWIENIE DLA DZIECI / WOLFGANG AMADEUS MOZART

Warszawa
Muzeum Łazienki Królewskie

Prezent urodzinowy

Gdańsk
Dom Technika NOT

Legendy warszawskie

Warszawa
Teatr Capitol

Sfora | Muzyczne Kolonie: Unlearning

Rajgród
Ośrodek Wypoczynkowy Knieja i Energetyk

NIENASYCENI

Warszawa
Garnizon Sztuki

Dzień Świra

Warszawa
Teatr Ateneum

DIVA 2. Lament królowej

Łódź
Teatr Kamila Maćkowiaka

Alicja w Krainie Snów

Warszawa
Teatr Ateneum

GRA

Warszawa
Garnizon Sztuki

Bezmatek, reż. Patryk Warchoł

Warszawa
Komuna Warszawa

Paryski wieczór

Toruń
Teatr Muzyczny w Toruniu

Kuguar. Musical

Toruń
Teatr Muzyczny w Toruniu

Merylin Mongoł

Warszawa
Teatr Ateneum

Etran de L'Aïr (Niger) - Jedyny Koncert w Polsce

Warszawa
Pardon, To Tu

VICTORIA / True Woman Show

Warszawa
Garnizon Sztuki

Chłopcy z Placu Broni

Kraków
Teatr Współczesny w Krakowie

Boeing Boeing

Wrocław
Wrocławski Teatr Komedia

Cudowna terapia

Łódź
Teatr Kamila Maćkowiaka

Calineczka. Magia tkwi w naturze

Warszawa
Bohema House Teatr Ekologiczny

STRASZNY DWÓR / STANISŁAW MONIUSZKO

8.92
(48 ocen)
Straszny dwór Stanisława Moniuszki realizowany został przez Polską Operę Królewską w momencie szczególnym. Z jednej strony premiera tej patriotycznej opery stanowiła podsumowanie obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z drugiej – otwierała ona rok 2019, ustanowiony Uchwałą Sejmu RP Rokiem Stanisława Moniuszki. W przedstawieniu w reżyserii Ryszarda Peryta występują znakomici soliści, zespół wokalny i orkiestra Polskiej Opery Królewskiej. Ciągłe zdrowie tylko cieszy i praca, do której, jako jedynej prawdziwej bieżących klęsk pocieszycielki, wróciłem z zapałem po długim wypoczynku… Tak pisał Moniuszko do przyjaciela, pochylając się na powrót nad rozpoczętym w 1861 roku rękopisem Strasznego dworu. Wstrząśnięty klęską powstania styczniowego, kompozytor stworzył dzieło ku pokrzepieniu serc, na wzór Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Prapremiera Strasznego dworu miała miejsce w Warszawie 28 września 1865. Mimo entuzjastycznego przyjęcia przez publiczność, opera została zdjęta z afisza zaledwie po trzech przedstawieniach. Carska cenzura szybko bowiem dostrzegła urzekającą atmosferę polskości zawartą zarówno w treści libretta przygotowanego przez Jana Chęcińskiego, jak i w samej muzyce. Moniuszko sięgnął nie tylko po rytmy charakterystyczne dla polskich tańców, ale też po szereg innych środków muzycznych. W ariach i chórach pobrzmiewają więc nawiązania a to do rodzimego folkloru, a to do lirycznych tradycji romantycznej pieśni. Jakże wzruszające w czasach niewoli musiały być wspomnienia dawnej obrzędowości. Jak znacząco musiała wybrzmiewać słynna aria z kurantem, w której pod słowami tęsknoty za zmarłą matką kryje się nieutulone łkanie nad losem zniewolonej ojczyzny… Marta Dziewanowska-Pachowska 🔴 Dojście do Teatru Królewskiego w Łazienkach od ul. Agrykola. 🔴 Spóźnieni widzowie mogą nie zostać wpuszczeni na widownie. 🔴 Widownia w Teatrze Królewskim jest nienumerowana 🔴 Godzinę przed przedstawieniem, a także przez godzinę po jego zakończeniu, publiczność może skorzystać z meleksów kursujących między Teatrem Królewskim a bramą Łazienek na rogu ulic Myśliwiecka/Agrykola. ________________________________________________________________________________________________________ Regulamin zakupu biletów dostępny na stronie --> KLIKNIJ TUTAJ ________________________________________________________________________________________________________ W razie pytań jesteśmy do dyspozycji telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 17:00 +48 500 309 424

Czas trwania: 160 minut

Występują

MIECZNIK - WITOLD ŻOŁĄDKIEWICZ HANNA - GABRIELA KAMIŃSKA JADWIGA - MONIKA LEDZION-PORCZYŃSKA DAMAZY - MATEUSZ ZAJDEL STEFAN - JACEK SZPONARSKI ZBIGNIEW - PAWEŁ MICHALCZUK CZEŚNIKOWA - ANETA ŁUKASZEWICZ SKOŁUBA - SŁAWOMIR JURCZAK MACIEJ - PIOTR KĘDZIORA MARTA - MAŁGORZATA BARTKOWSKA GRZEŚ - ANDRZEJ KLEPACKI STARA NIEWIASTA - EWA MIKULSKA ZESPÓŁ WOKALNY POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ ORKIESTRA POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ DYRYGENT - DAWID RUNTZ
więcej+

Realizacja

INSCENIZACJA, SCENOGRAFIA, REŻYSERIA - RYSZARD PERYT KOSTIUMY I REKWIZYTY - MARLENA SKONECZKO PRZYGOTOWANIE ZESPOŁU WOKALNEGO - JAKUB SZAFRAŃSKI DYRYGENT - DAWID RUNTZ
więcej+

Opinie naszych Widzów

(19)

10/10

PIęknie.
więcej+

am.....@....pl | 13.11.2023

10/10

Dobrze że klasyczna scenografia i inscenizacja bardzo dobre głosy znakomita orkiestra. Jednym słowem same plusy.
więcej+

so.....@gm...il.com | 12.11.2023

10/10

Jedna z najpiękniejszych oper, cudowne wykonanie w pięknym miejscu, Polecam każdemu. Niezapomniane, kameralne wydarzenie.
więcej+

jo.....@in...ia.pl | 12.11.2023

10/10

Wspaniałe WYDARZENIE, muzyka, śpiewacy, scenografia, kostiumy. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem Gratulacje dla całego zespołu i podziękowanie za ogrom pracy.
więcej+

bo.....@....pl | 12.11.2023

10/10

SUPER
więcej+

ko.....@no...ze.waw.pl | 18.07.2022

10/10

Spektakl wybitny, muzykowanie wspaniałe!
więcej+

zg.....@....pl | 17.07.2022

10/10

Wspaniałe widowisko , kunszt dyrygenta wraz zespołem oraz solistami na najwyższym poziomie. Miejsce magiczne dodaje blasku operowej opowieści.
więcej+

be.....@....pl | 17.07.2022

10/10

Bardzo dobra reżyseria zgodna z duchem epoki, w której dzieło powstało.
więcej+

ma.....@....pl | 6.06.2022

10/10

Genialny spektakl z dużą dawką humoru! Idealny do rozpoczęcia przygody z operą :) Dodatkowo miejsce spektaklu było wyjątkowe, Stara Oranżetia w Łazienkach Któlewskich, po prostu bajka! Bardzo polecam!
więcej+

Ma.....@gm...il.com | 6.06.2022

9/10

Piękna inscenizacja, szkoda, że bez mazura na koniec.
więcej+

jo.....@ya...oo.com | 7.03.2024

8/10

Brak napisów dla osób słabo słyszących. Szkoda
więcej+

ag.....@on...et.eu | 22.11.2023

8/10

Piękna opera w pięknej inscenizacji i w pięknym wnętrzu Starej Pomarańczarni. Szkoda tylko, że nie było Mazura na koniec. Ponoć z powodu za małej sceny, ale nawet gdyby kilka par zatańczyło, to też byłoby coś. W zamian chór zaśpiewał Agnus Dei - też piękne zakończenie
więcej+

jo.....@ya...oo.com | 14.11.2023

8/10

Szkoda, że nie ma wyświetlanych tekstów arii dla osób niedosłyszących.
więcej+

ag.....@on...et.eu | 13.11.2023

8/10

Poziom wykonania opery bardzo wysoki. Bardzo nam się podobało. Całość przedstawienia odrobinę nierówna, słaba scenografia, kostiumy też mogłyby być lepsze. Rzut spalonego dworu w tle kiepski, można bylo znacznie ładniej.
więcej+

mb.....@gm...il.com | 17.07.2022

8/10

Operę dane było mi ujrzeć po raz pierwszy. Wspaniale się złożyło, że był to "Straszny dwór" Stanisława Moniuszki. Jestem zachwycony miejscem, sposobem postępowania z widzami, organizacji i wspaniałomyślności ludzi, którzy pomogli nam na miejscu. Oranżeria prezentuje się cudownie, kiedy byłem kilkanaście lat temu, w porównaniu do stanu z dziś, to dwa zupełnie inne światy. Zdecydowanie pomysł, by w takich kameralnych warunkach zapoznawać konesera z muzyką symfoniczną w wykonaniu orkiestry na żywo, ale przede wszystkim znakomicie zagranych i zaśpiewanych kwestii, zasługuje na pochwałę i uznanie. Pewne jest to, iż nie była to moja ostatnia wizyta w Operze Królewskiej.
więcej+

be.....@gm...il.com | 6.06.2022

7/10

Przy możliwościach technicznych teatru przedstawienie wyjątkowo udane. Niestety ostatnia scena ma się nijak do wspaniałego mazura, który w okrojonej wersji dałoby się przedstawić. Jestem głęboko rozczarowana zakończeniem spektaklu. Ma się nijak do poprzednich wersji i wybitnie nie pasuje. Zniesmaczyło mnie i popsuło dobre wrażenie.
więcej+

sz.....@ga...ta.pl | 23.09.2022

7/10

Role aktorskie pięknie zagrane. Całość przedstawienia odebrałem pozytywnie. Jednak nie sposób nie zauważyć wycięcia kilku scen a w szczególności brak Mazura na koniec. No to się bardzo zawiodłem… można by tez popracować nad scenografią. Niezrozumiały był tez obraz płonącego domu.
więcej+

mi.....@gm...il.com | 17.07.2022

6/10

Jak można było pozbawić "Straszny dwór" radosnego mazura i zastąpić go pisowskimi modłami. Jestem katoliczką i jak chcę się pomodlić nie idę do opery. Moniuszko się w grobie przewraca!
więcej+

e......@po...ta.onet.pl | 12.11.2023

1/10

Opera została wykastrowana, Wizja reżysera ponura niepotrzebnie religijna, Brzydkie, ciemne, ginące w mroku kostiumy. Wrażenie, że wykonawcy również nie mogli odnieść się w tej inscenizacji.
więcej+

en.....@gm...il.com | 13.11.2023

Adres i dojazd

Muzeum Łazienki Królewskie

ul. Agrykola 1, Warszawa

STRASZNY DWÓR / STANISŁAW MONIUSZKO

Wydarzenie nie odbywa się w nadchodzącym czasie, ale gdy pojawi się nowy termin, damy Ci znać!

Nasze benefity

Możliwość wymiany rezerwacji najpóźniej na 3 dni przed wydarzeniem

Powiadomienia o zmianie w repertuarze

Zwracamy pieniądze w 24h lub wymieniamy na inny termin w razie odwołania wydarzenia

Nie wiesz na co się wybrać?

Zadzwoń do nas, pomożemy!