RAPEFLOWER, reż. Hana Umeda

Ile trwa odzyskanie zgwałconego ciała? Rok? Dwa? Osiemnaście? Kilka pokoleń? Jak ustanawia się ciało po doświadczeniu gwałtu? Jak zmienia się jego seksualność? Stosunek do miłości? Jakimi metodami ciało i psychika radzą sobie z tym doświadczeniem? Co robią, żeby utrzymać się przy życiu? Identyfikując się jako przetrwanki, często milczymy. Nie chcemy, aby na nasze żywe ciała była projektowana figura ofiary. Nie chcąc stawać się obiektami litości, stajemy się niewidzialne. Unikając konfrontacji z doświadczeniem gwałtu skazujemy się na przymus powtarzania traumatycznej sytuacji lub jej aspektów w poszukiwaniu utraconej kontroli. Jak uczciwie mówić o gwałcie? Jak umiejscowić własne doświadczenie pomiędzy tabuizacją a pornografizacją tego tematu? RAPEFLOWER to śledztwo przeprowadzane na terenie własnego ciała. To w ciele, a nie w dyskursie, doświadczenie przemocy seksualnej —zarówno to własne, odziedziczone i wyuczone — przeplata się ze strategiami obronnymi i strategiami przetrwania. To opowieść o gwałcie rozumianym jako stan, a nie tylko pojedyncze zdarzenie. Lukrecja z rzymskiej legendy po doświadczeniu gwałtu ze strony Sekstusa Tarkwiniusza popełnia samobójstwo, stając się w ten sposób na wieki przykładem kobiecej cnoty, choć dziś jej śmierć możnaby interpretować jako konsekwencję PTSD. Jednak barokowa malarka, która wielokrotnie przedstawiała Lukrecję w swoich obrazach, Artemisia Gentieleschi, przepracowała własną traumę gwałtu właśnie poprzez twórczość artystyczną, stając się jedną z pierwszych uznanych malarek w europejskiej historii sztuki. Czy scena, na której wystawiam na widok publiczny swoje zgwałcone ciało, zabieram głos we własnym imieniu, ucieleśniając jednocześnie doświadczenia przemocy seksualnej pokoleń tancerek, może stać się przestrzenią emancypacji i uzdrowienia? UWAGA: Spektakl podejmuje temat gwałtu i przemocy seksualnej. Rekomendowany dla widzów powyżej 18 roku życia. W spektaklu występuje nagość. Pętla indukcyjna dostępna podczas spektaklu. W spektaklu wykorzystywane są światła stroboskopowe.

Czas trwania: 60 minut

Organizator: Komuna Warszawa (więcej wydarzeń organizatora)

Występują

Hana Umeda

Realizacja

Koncepcja, reżyseria, choreografia, tekst, performance: Hana Umeda Dramaturgia, współpraca nad tekstem: Weronika Murek Wideo: Martyna Miller Muzyka: Olga Mysłowska Reżyseria świateł: Aleksandr Prowaliński Współpraca przy spektaklu/Outside eye: Joanna Nuckowska Produkcja: Olga Kozińska Zdjęcia promocyjne: Caroline Grzelak | ART FACES Research do spektaklu prowadzony był w ramach programu „SoDA” MA w ramach HZT Berlin, Univeristy of Arts Berlin & Ernst Busch Academy of Dramatic Arts Berlin oraz w ramach rezydencji „Thinking Through the Museum”, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Spektakl RAPEFLOWER Hany Umedy jest projektem wybranym w Open Callu na spektakle w 2024 roku.

Opinie naszych Widzów

(3)

10/10

Poruszające, oryginalne,odważne przedstawienie

ka.....@....pl | 10.06.2024

10/10

Rapeflower poruszył mnie na wskroś. Czułam i ból i dyskomfort, Podziwiałam siłę, jaka biła z niegdyś zranionego, a teraz odzyskanego ciała. Bardzo podoba mi się bezpośredniość, jasne komunikaty na tle symbolicznych tańców, obrazów, pieśni.

ju.....@gm...il.com | 22.04.2024

8/10

Mocny, intymny, poruszający, odważny. Warto zostać na spotkanie z autorkami.

Uc.....@gm...il.com | 21.04.2024

Adres i dojazd

Komuna Warszawa,

ul. Emilii Plater 31

RAPEFLOWER, reż. Hana Umeda

Warszawa, Komuna Warszawa

pt., 14.03

19:00

-,-

sprzedaż zakończona

sb., 15.03

19:00

od 43 zł

dostępne miejsca

nd., 16.03

19:00

od 43 zł

dostępne miejsca

Sprzedaż on-line zakończona: ustaw powiadomienie, aby dostać email, kiedy bilety pojawią się w sprzedaży.

Nasze benefity

Możliwość wymiany rezerwacji najpóźniej na 3 dni przed wydarzeniem (przy wykupieniu opcji biletu flex)

Powiadomienia o zmianie w repertuarze

Zwracamy pieniądze w 24h lub wymieniamy na inny termin w razie odwołania wydarzenia

Inne wydarzenia w tym miejscu

Nie wiesz na co się wybrać?

Zadzwoń do nas, pomożemy!

Polecane wydarzenia

Odkryj też