"Hi-hat Loda Halama" reż. Dawid Żakowski
“Hi-hat Loda Halama” to rewia na aktorkę i rytm, to minimalizm w spojrzeniu na wielką biografię Lody i rozmach rewii – gatunku nieistniejącego dziś w dawnym formacie. To dekonstrukcja i poszukiwanie nowego języka. To performatywne przetwarzanie tradycji. To artystyczny hologram, impresja ekspresji utrwalonej w pamięci po Halamie.
Dominika Jarosz i Hubert Zemler – wszechstronna performerka i wybitny perkusista na jednej scenie, w spektaklu będącym wariacją na temat twórczości Lody Halamy – artystki, która swoim talentem podbiła artystyczną Warszawę II RP.
Pomysł na spektakl wziął się z osobistej fascynacji Dominiki Jarosz postacią wybitnej tancerki, z osobistej potrzeby zderzenia (hi-hat) współczesnej performerki z dorobkiem Halamy; z połączenia tego, co w ekspresji ruchowej wysokie, z tym, co lżejsze i służące rozrywce – stąd spektakl stał się przestrzenią połączenia wymagającej choreografii z estetyką jazzową oraz piosenką popularną, propagowaną przez Halamę (“A ja mam nogi”, “Lim-pam-pom”).
W twórczości Lody ważną rolę odegrało czerpanie przez nią inspiracji artystycznych z wielu światowych kultur i przekładanie ich na własny język artystyczny, jednocześnie popularyzujący w ówczesnej Warszawie tańce latynoamerykańskie, japońskie, kaukaskie i wiele innych. Halama miała charyzmę, potrafiła zjednać sobie ludzi, dlatego otaczała się artystyczną śmietanką Warszawy, współtworząc ducha kulturalnej stolicy tamtych czasów. Życie Halamy było podporządkowane nieustannemu procesowi rozwoju artystycznego, przełamującego bariery kulturowe i szukającego nowych synkretycznych jakości.
Pod wieloma względami biografia Halamy przypomina pracę, jaką podejmuje artysta performatywny, podążający w swych impresjach za wewnętrznym głosem i występujący wobec zagadnienia, które z nim szczególnie rezonuje. Świat przedstawiony spektaklu został powołany do życia za sprawą ucieleśnionych fantazmatów i ekspresji artystycznych twórców spektaklu.
Realizacja
Wykonanie - Dominika Jarosz
Muzyka i perkusja - Hubert Zemler
Reżyseria - Dawid Żakowski
Dramaturgia - Patrycja Babicka
Choreografia - Daniela Komędera-Miśkiewicz
Konsultacja ekspercka/współpraca kostiumograficzna - Atelier Konrad Bikowski
Asystentka - Jagoda Komorowska
Reżyseria światła - Tadeusz Perkowski
Produkcja - Iwa Ostrowska
Stowarzyszenie Sztuka Nowa
Opinie naszych Widzów
(2)Bardzo ciekawy spektakl łączący taniec, muzykę, rytm by opowiedzieć fascynującą historię, która nikogo nie pozostawia obojętnym. Mistrzowska rola Dominiki Jarosz, która łączy aktorski kunszt z umiejętnościami tanecznymi i grą na kastanietach. Wszystko dopełniają oryginalne stroje i wspaniała perkusja.
ag.....@gm...il.com | 5.04.2025
*Spektakl "Hi-hat Loda Halama" totalnie mnie zaskoczył!** Na co dzień nie przepadam za współczesną sztuką, ale tu poczułem, że oglądam coś wyjątkowego. Dominika Jarosz poruszała się na scenie z taką intensywnością, że nie mogłem oderwać wzroku – jej taniec był jednocześnie delikatny i pełen mocy. Muzyka perkusji (ten hi-hat!) wciągała jak hipnotyczny rytm, a prosta scenografia, przypominająca dawny wybieg, dodawała klimatu. Nawet nie znam dobrze historii Lody Halamy, ale ten spektakl sprawił, że poczułem emocje, które pewnie towarzyszyły jej artystycznej drodze.
**Najbardziej zapadł mi w pamięć finał – ten transowy taniec ze światłami i narastającą perkusją.** Miałem ciarki! A scena z kastanietami do "Carmen"? Genialna! Nie spodziewałem się, że współczesny teatr może tak poruszyć. Dla kogoś, kto rzadko chodzi na takie przedstawienia, to była prawdziwa uczta: piękno, energia i… no cóż, magia. Polecam nawet sceptykom – czasem warto dać szansę czemuś nowemu!
na.....@gm...il.com | 24.03.2025
"Hi-hat Loda Halama" reż. Dawid Żakowski
Wydarzenie nie odbywa się w nadchodzącym czasie,
ale gdy pojawi się nowy termin,
damy Ci znać!
Nasze benefity
Możliwość wymiany rezerwacji najpóźniej na 3 dni przed wydarzeniem (przy wykupieniu opcji biletu flex)
Powiadomienia o zmianie w repertuarze
Zwracamy pieniądze w 24h lub wymieniamy na inny termin w razie odwołania wydarzenia