„Król i caryca” | Spektakl Teatru Klasyki Polskiej
Zapraszamy na spektakl „Król i caryca” w reżyserii Jerzego Zelnika, który powstał na podstawie wyboru korespondencji carycy Katarzyny Wielkiej i króla Stanisława Augusta. Przedstawienie odbędzie się w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii.
Romans ostatniego polskiego króla z carycą Katarzyną Wielką nie był tajemnicą. To właśnie rosyjskiej władczyni monarcha zawdzięczał objęcie tronu w Warszawie. W 1755 roku Stanisław Antoni Poniatowski przybył do Petersburga jako sekretarz angielskiego posła i młody polski arystokrata. Zwrócił wówczas na siebie uwagę Katarzyny, sam tracąc dla niej głowę. Jej mąż, Piotr, odkrył romans. Zareagował gniewem, ale szybko go opanował. Sam zresztą miał na koncie pozamałżeńskie związki. Pobłogosławił więc szczęściu kochanków. W lipcu 1762 roku przyszło mu umrzeć - na polecenie żony zresztą, która kazała go zamordować. Dwa lata później, już jako caryca, Katarzyna czyni Stanisława Poniatowskiego władcą Polski. Po trzydziestu jeden latach pozbawia go natomiast nie tyle tronu, co królestwa, doprowadzając do trzeciego rozbioru Rzeczypospolitej.
Twórcy spektaklu ukażą psychologiczny i emocjonalny portret króla i carycy - byłych kochanków, którzy pod płaszczykiem utrzymywanych ciągle siostrzano-braterskich relacji, prowadzą dyplomatyczną wojnę o sprzeczne narodowe dążenia i cele. Echu dawnej namiętności zdarza się jeszcze niekiedy wybrzmiewać między wierszami listów obojga władców. To jednak brutalny, niekierujący się żadnym sentymentem, polityczny interes jest właściwą treścią tej korespondencji. Dlatego stanowi ona niezwykły materiał dla aktorów. W spektaklu Teatru Klasyki Polskiej wydobędą oni całą złożoność stosunków łączących Stanisława Augusta z Katarzyną II, a układających się w dramatyczny splot tęsknoty, nadziei, strachu, pogardy i chłodnej kalkulacji. „Król i caryca” odsłoni kulisy wydarzeń, które doprowadziły do zniknięcia Rzeczypospolitej z mapy Europy na ponad sto dwadzieścia lat.
Czas trwania: 80 minut
Występują
Halina Rowicka - Caryca
Jerzy Zelnik - Król
Stefan Kiniorski - Skrzypek
Realizacja
Reżyseria: Jerzy Zelnik
Opieka artystyczna: Maciej Wojtyszko
Scenariusz: Halina Rowicka
Scenografia i kostiumy: Anna Czyż
Muzyka: Mikołaj Hertel
Reżyseria światła: Marcin Jaczkowski
Charakteryzacja: Anna Czyżykiewicz
Inspicjentka: Barbara Ojrzeńska
Produkcja: Monika Siereńska, Natalia Przyborek
Opinie naszych Widzów
(12)Bardzo dobry wybór korespondencji. Znakomita gra aktorów. Wymowna symbolika kolejnych rozbiorów Polski przez zamianę map, a również (co zauważyłam) przez częściowe zdjęcie swego obioru przez króla oraz wymianę się orderami z carycą. Dobrze dobrany podkład muzyczny; charakterystyczne dźwięki melodii też odegrały swoją rolę. Poddaństwo króla ukazane też na końcu wymownie, gdy to caryca obracała go w tańcu.
Teksty aktualne i w dzisiejszej sytuacji. Czasami aż ciarki przechodziły.
ol.....@....pl | 7.06.2024
Bardzo dziękuję, Wspaniała gra autorska! Tematyka poważna, ale świetnie zagrane, dodatkowo piękne otoczenie 18-wiecznego teatru. Fantastycznie spędziłam czas!
ka.....@ya...oo.pl | 7.06.2024
Bardzo ciekawy spektakl, odnoszący się do historii Polski, ciekawe dialogi oparte na korespondencji carycy i króla. Piękne kostiumy i bardzo dobra gra aktorska. Spektakl o takiej tematyce jest bardzo potrzebny i warto aby np. uczestniczyły w takim spektaklu dzieci ze szkół.
ka.....@....pl | 6.06.2024
Sztuka niezwykle aktualna, świetnie zagrana. Do tego wystawiona w przepięknej scenerii Starej Oranżerii w Łazienkach. "Król i caryca" pokazuje, że warto znać historię. Choćby po to, by nie powtarzać tych samych błędów.
ha.....@gm...il.com | 6.06.2024
Świetna gra aktorska.Miło spędzony wieczór.Polwcam!!!
go.....@gm...il.com | 6.06.2024
Bardzo pouczający, aktorzy super. Pani Halina jak zawsze KLASA!!!!!
ew.....@gm...il.com | 5.06.2024
Ciekawy scenariusz i dobra gra aktorów.
bo.....@....pl | 16.06.2024
Spektakl wyśmienity! Wspaniała lekcja historii.
Niestety przeszkadza wprowadzanie spóźnionych widzów na salę oraz kompulsywne podglądanie telefonów przez niektórych widzów.
El.....@gm...il.com | 7.06.2024
Bardzo dobra gra aktorska. Natomiast tekst jest bardzo trudny, niszowy. Sztuka ma charakter historyczny - polityczny i widzom takimi tematami zainteresowanym sztukę tę polecam.
ma.....@....pl | 9.06.2024
Świetne miejsce wystawiania spektaklu, reszta pozostawia wiele do życzenia.
do.....@gm...il.com | 7.06.2024
zbyt monotonne i długie
ka.....@....pl | 6.06.2024
Gra aktorska Jerzego Zelnika przyprawiała o słabość. Odnosiło się wrażenie, że aktor nie zapoznał się całkowicie z charakterem, usposobieniem, jak i klimatem epoki w której żył Stanisław August Poniatowski.
kl.....@....com | 7.06.2024
Adres i dojazd
Muzeum Łazienki Królewskie
ul. Agrykola 1
„Król i caryca” | Spektakl Teatru Klasyki Polskiej
Wydarzenie nie odbywa się w nadchodzącym czasie,
ale gdy pojawi się nowy termin,
damy Ci znać!
Nasze benefity
Możliwość wymiany rezerwacji najpóźniej na 3 dni przed wydarzeniem (przy wykupieniu opcji biletu flex)
Powiadomienia o zmianie w repertuarze
Zwracamy pieniądze w 24h lub wymieniamy na inny termin w razie odwołania wydarzenia