Jeden song / 5. Międzynarodowy Festiwal Nowa Europa. Głośniej!
Ostrzeżenia: głośny dźwięk
Miet Warlop w wyjątkowy sposób opowiada swoją teatralną biografię, inspirująco łącząc teraźniejszość, przeszłość i przyszłość.
ONE SONG - Histoire(s) du Théâtre IV rozgrywa się w wyjątkowym uniwersum Warlop, w którym trwa hipnotyzujący rytuał pożegnania, życia i śmierci, nadziei i zmartwychwstania. Śpiewany wspólnie tekst, przedstawione obrazy i przedmioty, a także oddech i pot wykonawców, stają się wyrazem naszej „kondycji ludzkiej”. Raz po raz ktoś przekracza granice. Przeciwstawia się upływowi czasu i wyraża głęboką ludzką potrzebę: moment, w którym możemy przekroczyć nasze 'myślące ciało'.
ONE SONG, koprodukcja NTGent i Miet Warlop / Irene Wool, ma zarówno artystyczne, jak i osobiste znaczenie dla Warlop. W refleksji nad teatrem jako formą sztuki rozpoznajemy elementy jej poprzednich dzieł. Rytualny koncert z choreograficznym motywem był podstawą Ghost Writer and the Broken Hand Break (2018). Zaproszenie do wspólnego oddychania, które ma dokonać egzorcyzmu na naszych lękach i demonach przypomina z kolei Fruits of Labor (2016), spektakl który miał służyć jako „środek przeciwbólowy dla świata”. Charakterystyczne dla twórczości Warlop są powracające po latach tematy i motywy: w jej twórczości wszystko jest ze sobą pośrednio lub bezpośrednio powiązane. Pod wieloma względami nieustannie zatacza koło, tak jak samo życie. Wysiłek fizyczny jako metafora to kolejny motyw z przeszłości, zainicjowany przez Warlop w Sportband / Afgetrainde Klanken (2005), requiem i hołdzie dla jej zmarłego brata Jaspera. W ONE SONG, poprzez metaforę zawodów sportowych/koncertu, i przy udziale komentatora i cheerleaderki, Miet Warlop zaprasza nas do tworzenia wspólnoty i wzajemnego podnoszenia się na duchu – dzięki temu to, co tymczasowe, staje się uniwersalne, a to, co osobiste, staje się wspólne. Taki jest właśnie podtekst ONE SONG: jedna piosenka może nadać sens całemu społeczeństwu; odnaleźć jedność w różnorodności.
ONE SONG powstało na zaproszenie belgijskiego teatru miejskiego NTGent w ramach cyklu Histoire(s) du Théâtre. Poprzednie stworzyli Milo Rau, Faustin Linyekul i Angélica Liddell.
Miet Warlop (1978) jest belgijską artystką wizualną urodzoną w Torhout. Mieszka i pracuje w Gandawie, Brukseli i Berlinie. Warlop otrzymała magistra sztuk wizualnych na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Gandawie. W latach 2006-2007 była jedną z sześciu artystek działających w ramach projektu DE BANK w centrum artystycznym CAMPO w Gandawie, gdzie pracowała nad serią Propositions, zatytułowaną również Grote Hoop/Berg (Wielka hałda/góra). W czasie tournée z Propositions, Warlop stworzyła nową pracę, grającą z oczekiwaniami widza Springville, z charakterystyczną bliską relacją między scenografią, kostiumami, rekwizytami i postaciami. Jako artystka stowarzyszona z Beursschouwburg Brussels, Warlop zainicowała drugą edycję multidyscyplinarnego projektu Alligator. Jej prace przedstawiono po raz pierwszy w HAU Hebbel am Ufer w 2012 roku, podczas ponownego otwarcia pod kierownictwem artystycznym Annemie Vanackere. Wystawiała również na Baltic Triennale of International Art-Vilnius, w Lisson Gallery w Londynie, w BOZAR Centre for Fine Arts w Brukseli, w KIOSK Gallery w Gandawie oraz w Blue Project Foundation w Barcelonie. Brała udział w Berliner Theatertreffen w ramach Stückemarkt w 2014 roku; w tym samym roku Warlop założyła własną firmę produkcyjną, Miet Warlop / Irene Wool.
Czas trwania: 60 minut
Organizator: Nowy Teatr (więcej wydarzeń organizatora)
Występują
Simon Beeckaert, Elisabeth Klinck, Willem Lenaerts/Gilles Vandecaveye-Pinoy, Milan Schudel, Melvin Slabbinck, Joppe Tanghe, Karin Tanghe, Wietse Tanghe And Sid Djamel Besseghir, Max Colonne, Rint Dens †, Judith Engelen, Eva Kamanda, Marius Lefever, Luka Mariën, Lucie Plasschaert, Flora Van Canneyt
Realizacja
Koncepcja, reżyseria i scenografia: Miet Warlop
Tekst: Miet Warlop assisted by Jeroen Olyslaegers
Muzyka: Maarten Van Cauwenberghe together with everyone
Kostiumy: Carol Piron & Filles à Papa
Reżyseria świateł: Dennis Diels Dramaturgy Giacomo Bisordi
Asystentka dramaturgiczna: Kaatje De Geest
Produkcja: Greet Prové
Kierownik sceny i kierownik techniczny: Oliver Houttekiet, Patrick Vanderhaegen
Tour manager: Dana Tucker
Zespół techniczny: Flup Beys, Dietrich Lerooij, Gilles Roosen, Bart Van Hoydonck, Raf Willems, Laurent Ysebaert, Pieter Kinoli, Bart Vincent, John Hellinx, Jurgen Techel, Laura Vayssier
Realizacja rekwizytów i kostiumów: Ateliers NTGent
Adres i dojazd
Nowy Teatr, Sala Teatralna
ul. Madalińskiego 10/16
Jeden song / 5. Międzynarodowy Festiwal Nowa Europa. Głośniej!
Warszawa, Nowy Teatr
Bilety dostępne do 06.12 godz. 17:00
Nasze benefity
Możliwość wymiany rezerwacji najpóźniej na 3 dni przed wydarzeniem (przy wykupieniu opcji biletu flex)
Powiadomienia o zmianie w repertuarze
Zwracamy pieniądze w 24h lub wymieniamy na inny termin w razie odwołania wydarzenia