Jeśli zastanawiacie się, czy nie powinniście iść do psychiatry, to prawdopodobnie powinniście. Dziwi was, że słynni komicy często chorują na depresję? Mnie dziwi raczej, że nie wszyscy ludzie z depresją zostają komikami. Nauczyliśmy się doprowadzać ludzi do ataków śmiechu opowiadaniem o toksycznych bliskich i przebytych traumach: ostrożnie kalibrujemy żarty, by nie przekroczyć graniczy, po której śmiech zmienia się w litość. A potem latami ćwiczymy ten program: w szkole, pracy, barach i pociągach i cudzych łóżkach.
Emilia Dłużewska
Spektakl "jak płakać w miejscach publicznych", inspirowany bestsellerową książką Emilii Dłużewskiej, będący nowoczesną adaptacją literackiego dzieła, wpisuje się w nurt współczesnych produkcji teatralnych, które otwierają dialog na temat zdrowia psychicznego. Autorka, Emilia Dłużewska, zyskała rozgłos dzięki swojej książce "jak płakać...", wydanej na początku roku 2023. Książka, uznana za jedną z najbardziej zabawnych i głębokich opowieści o doświadczeniu depresji, przyciągnęła uwagę czytelników z różnych grup wiekowych.
Spektakl "jak płakać w miejscach publicznych", skierowany jest przede wszystkim do młodych kobiet oraz do wszystkich tych, którzy chcą zrozumieć doświadczenia związane z problemami psychicznymi. To spektakl, który zachęca do rozmowy o emocjach, jednocześnie oferując śmiałą perspektywę na temat trudności psychicznych. Twórczynie Mira Mańka, Kamila Janik i Beata Passini postanowiły przenieść widzów w świat głównej bohaterki, trzydziestolatki balansującej między skrajnymi emocjami – Depresyjną i Maniakalną. Historia ta opowiada o poszukiwaniu sensu i porządku w życiu rozpadającym się oraz o emancypacji choroby psychicznej i emocji, do których wcześniej kobieta nie zdawała sobie sprawy.
Twórczynie postanowiły przekształcić tę historię w formę teatralną, używając lekkiego tonu komedii, stand-upu, tworzyć dynamiczną i humorystyczną atmosferę, aby zmienić perspektywę społeczną na temat chorób psychicznych. Śmiech, dystans i autentyczność są ważne w konfrontowaniu się z własnymi trudnościami psychicznymi.
Spektakl jest próbą zburzenia tabu wokół tematów związanych z doświadczeniem psychicznym, stawiając na otwartą rozmowę i akceptację. Twórczynie chcą przeciwstawić się stereotypom związanym z chorobami psychicznymi, a jednocześnie zaoferować widzom przestrzeń do śmiechu i refleksji.
Trzy kobiety, Kamila, Beata i Mira wierzą, że ten spektakl może stać się miejscem, gdzie kobiety nie tylko bez wstydu będą mogły okazywać emocje, ale również zmieniają stereotypowy obraz kobiecej emocjonalności.
"jak płakać w miejscach publicznych", to nie tylko spektakl teatralny, ale również szansa na otwartą rozmowę o zdrowiu psychicznym, dostępną dla każdego widza. Teatr Osterwy serdecznie zaprasza do udziału w tej niezwykłej podróży przez świat emocji i doświadczeń, które dotyczą nas wszystkich.
Organizator: Teatr im. Juliusza Osterwy (więcej wydarzeń organizatora)
Realizacja
Autorka: Emilia Dłużewska
Reżyseria i adaptacja: Mira Mańka
Scenografia i kostiumy: Katarzyna Sobolewska
Muzyka: Magdalena Dubrowska
Reżyseria światła: Piotr Bartoszewicz
Inspicjentka: Klaudia Wierzchoń
Zdjęcia: Aleksander Wolak
10/10
Spektakl był fantastyczny, jeden z najlepszych, najlepiej przygotowanych i odegranych spektakli minionych lat
pi.....@gm...il.com | 18.11.2024
10/10
Wspaniały spektakl
da.....@....pl | 18.11.2024
10/10
Bardzo poruszające doświadczenie w intymnej atmosferze małej sali
k......@gm...il.com | 18.11.2024
10/10
Świetny spektakl, wszystko było dobre: reżyseria, scenografia, charakteryzacja, kostiumy. Ciekawe pomysły dramaturgiczne. Ale najlepsze były dziewczyny: brawurowe wykonanie, energia siostrzeństwa, w której aż chce się przebywać. Lekko o trudnych tematach.
do.....@gm...il.com | 16.11.2024
10/10
Świetna gra aktorska.
ag.....@tl...en.pl | 30.04.2024
10/10
Błyskotliwy i bardzo dobrze zagrany spektakl.
an.....@....lublin.pl | 22.04.2024
10/10
Wspaniały, poruszający a zarazem zabawny spektakl
ko.....@....pl | 22.04.2024
10/10
Niesamowita gra aktorska. Fantastyczne scenerii, muzyka. Wybieram się jeszcze raz na ten spektakl
wi.....@gm...il.com | 21.04.2024
10/10
Bardzo dobry spektakl
re.....@in...ia.pl | 19.04.2024
9/10
Polecam, warte uwagi.
m......@po...ub.pl | 17.11.2024
9/10
Troszkę klikanie myszki komputera w ostatnich rzędach wybijało w momentach ciszy
ja.....@gm...il.com | 17.11.2024
9/10
Cieszę się, że współczesne i podejmujące ważne kwestie teksty znajdują miejsce w repertuarze, ale trochę mnie wprawia w zaklopotanis i dziwi poddawanie spektakli takiej ankietowej ocenie. Ci, jesli produkcja nie dostanie minimum punktowego? (czy ktoś ustalił w ogóle takie minimum, było by to absurdalne) Twórczynię nie dostaną gaży? Teatr/sztuka jest po to, by eksperymentować, a oddźwięk eksperymentu można ocenić przez popularność spektaklu, ilość publiczności, czy recenzje i minirecenzje widzów i widzek, choćby w postaci wzmianek w socialmediach. Nie chcę w przyszłości w ten sposób oceniać spektakli
Ma.....@....pl | 4.05.2024
8/10
Spektakl „Jak płakać w miejscach publicznych” wzbudził nasze zainteresowanie, ponieważ z depresją zmaga się nasza córka. Choruje od kilku lat i jedną z kwestii bolesnych dla otoczenia jest to, że ludzie w depresji nie są w stanie przekazać innym, jak to jest, co czują, co ich paraliżuje, co sprawia, że nie wstają z łóżka, albo nie podejmują nawet niewielkich wyzwań, choć wiedzą, jakie będą konsekwencji (np. nieobecności i niezdanych sprawdzianów). Trudno zachować empatię, gdy nie rozumie się stanu. Współpracując z tym roku z Fundacją Zaczytani.org (projekt po święcony osobom neuroróżnorodnym) dyskutowaliśmy o tym, jakie tematy warto opracowywać w przyszłości. Zaproponowałem właśnie opowieść o depresji. Niestety sztuka pokazuje, że opowiedzieć o niej jest bardzo trudno, że jest to omalże niemożliwe. Co jeszcze dodać? Świetna gra aktorska, duże walory wokalne - chylę czoła! Natomiast, błagam, kupcie teatralne krzesła zamiast tych z biurowej poczekalni.
br.....@gm...il.com | 17.11.2024
Adres i dojazd
Teatr im. Juliusza Osterwy, Mała Scena
ul. Narutowicza 17