„Nigdy bym nie przypuszczał, że w tak małej głowie może urodzić się coś tak wielkiego”. Tę entuzjastyczną opinię o trzyaktowej operze Idomeneo KV 366 Wolfganga Amadeusza Mozarta – jeszcze przed premierą – wyraził książę Karol Teodor, elektor Palatynatu i Bawarii, na którego zlecenie dzieło powstało. Ów mecenas kultury dysponował najlepszą w Europie orkiestrą, dzięki czemu dwudziestopięcioletni kompozytor miał niepowtarzalną okazję tworzyć w niezwykle komfortowych warunkach, w otoczeniu wybitnych artystów. Nawet zastrzeżenia, jakie budziły zdolności aktorskie odtwórców głównych ról czy uwagi wobec libretta nie mogły powstrzymać prawdziwej eksplozji talentu, o której świadczy partytura dzieła. Mozart wykracza w niej poza ramy włoskiego gatunku seria – z powodzeniem nawiązuje do wspaniałych wzorców francuskich i niemieckich, przy czym nadaje całości indywidualny rys, z charakterystycznym dla siebie dystansem i poczuciem humoru.
Libretto w języku włoskim przygotował ksiądz Giambattista Varesco na podstawie francuskiej tragedii Antoine’a Dancheta z 1712 roku. Kreteński król Idomeneo w obliczu niebezpieczeństwa obiecuje Neptunowi złożyć w ofierze pierwszą osobę, którą spotka po powrocie do ojczyzny. Nieszczęśnikiem okazuje się być jego syn – Idamantes. Postawiony przed tragicznym wyborem król objawia swoją niejednoznaczną naturę, zaś pojmana księżniczka trojańska Ilia mierzy się z wewnętrznym konfliktem, kładąc na przeciwnych szalach miłość do Idamantesa i wierność ojczyźnie. Równie barwni są pozostali bohaterowie – żarliwy i odważny Idamantes czy przebiegła i demoniczna Elektra. Każdy ich wybuch emocji znajduje doskonałe odzwierciedlenie w muzyce. Mozart plastycznie traktuje orkiestrę, ubarwiając przebieg narracji instrumentalnymi partiami solowymi, i śmiało – jak w żadnej innej operze – wykorzystuje bogactwo możliwości brzmieniowych chóru.
W inscenizacji reżyserowanej przez Marka Weissa dla Polskiej Opery Królewskiej, opowieść o Kreteńczykach stanowi pretekst do kreowania muzycznej fantazji. Mit splata się z historią, a tradycja operowa bujnie rozwijająca się w Rzeczypospolitej za czasów panowania rozmiłowanego w sztuce króla Stasia – rezonuje w pełnym finezji przedstawieniu.
🔴 Zasady uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych przez Polską Operę Królewską --> KLIKNIJ TUTAJ
🔴 Dojście do Teatru Królewskiego w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie od ul. Agrykola.
🔴 Informujemy, że przestają kursować meleksy dowożące widzów do Teatru Królewskiego.
🔴 Spóźnieni widzowie mogą nie zostać wpuszczeni na widownię.
🔴 Miejsca na widowni w Teatrze Królewskim są nienumerowane.
________________________________________________________________________________________________________
W razie pytań Biuro Organizacji Widowni Polskiej Opery Królewskiej jest do Państwa dyspozycji
od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 17:00 +48 500 309 424
Czas trwania: 120 minut
Występują
Realizacja
Opinie naszych Widzów
(6)en.....@gm...il.com | 2.06.2025
jb.....@gm...il.com | 2.06.2025
kr.....@gm...il.com | 2.06.2025
ga.....@....pl | 1.06.2025
mi.....@gm...il.com | 2.06.2025
to.....@gm...il.com | 2.06.2025
Adres i dojazd
Muzeum Łazienki Królewskie
ul. Agrykola 1
IDOMENEO / WOLFGANG AMADEUS MOZART
Nasze benefity
Możliwość wymiany rezerwacji najpóźniej na 3 dni przed wydarzeniem (przy wykupieniu opcji biletu flex)
Powiadomienia o zmianie w repertuarze
Zwracamy pieniądze w 24h lub wymieniamy na inny termin w razie odwołania wydarzenia