HEIDEGGER?DENATURAT, reż. Mirosław Bałka, Katarzyna Krakowiak-Bałka
Katarzyna Krakowiak-Bałka i Mirosław Bałka – po raz pierwszy w rolach reżyserskich w teatrze – podejmują dyskusję z jednym z najbardziej legendarnych tekstów europejskiej filozofii XX wieku. Rodzi się z tego wypowiedź na temat rozumu i edukacji w epoce po wielkim kataklizmie. A także odważny, prowokacyjny performans odległy od wszystkiego, co można dziś zobaczyć na rodzimych scenach.
W 1933 roku Martin Heidegger, uznawany wówczas za najbardziej wpływowego filozofa Europy, przyjmuje stanowisko rektora uniwersytetu we Fryburgu oraz wstępuje do partii nazistowskiej. Pod koniec marca wygłasza słynną mowę rektorską. Na pozór broni autonomii uniwersytetu, ani słowem nie wspomina o Hitlerze. Ale jednocześnie przedstawia ryzykowne tezy o „bojowej wspólnocie nauczycieli i uczniów”, której imperatywem ma być odrodzenie ducha niemieckiego narodu. Wielkim zagrożeniem, przed którym trzeba uniwersytet ochronić, jest zdaniem Heideggera zdystansowany ogląd świata poddany racjonalnym kryteriom.
Mirosław Bałka (jeden z najwybitniejszych światowych twórców sztuk wizualnych) oraz Katarzyna Krakowiak-Bałka (znana z pracy z materią dźwiękową, po sukcesach m.in. podczas weneckiego Biennale Architektury) osadzają wybrane fragmenty Heideggerowskiej przemowy w specyficznym otoczeniu. Widzowie konfrontowani są z sytuacją pełnego napięcia zawieszenia towarzyszącego nadchodzącej burzy, obserwują też jej konsekwencje. Koncepcje Heideggera wracają w tej rzeczywistości jako odległe, ale wciąż dobrze słyszalne echo.
Zarazem „Heidegger? Denaturat” to dla pary autorskiej komentarz na temat współczesnego stanu edukacji, odpowiedzialności instytucji akademickich. Mirosław Bałka i Katarzyna Krakowiak-Bałka prowadzą eksperymentalną Międzywydziałową Pracownię Działań na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Z tej pozycji zadają pytania o sens radykalnych projektów edukacyjnych, ich moc kreacyjną, ale i destrukcyjną.
Realizacja
koncepcja i reżyseria Katarzyna Krakowiak–Bałka i Mirosław Bałka
Opinie naszych Widzów
(8)Etiuda performatywna świetna, wstrząsająca w swojej wymowie. Znakomita muzyka i jej wykonanie. Wszyscy grali wspaniale. Koncepcja, pomysł niezwykłe. Spektakl który porusza i na długa pozostaje z nami. Wielkie dzięki za niego.
g......@up...ta.pl | 13.10.2024
Genialne, proste środki wyrazu oddziałujące na emocje i budujące uniwersalną metaforę wykluwania się mrocznej ideii. W dodatku performans nie pozbawiony humoru.
ba.....@gm...il.com | 14.10.2024
Bardzo konceptualne. Konotacje dla mnie trudne, na pewno czegos nie dostrzegłem/zrozumialem. Bardzo estetyczne. Muzycznie trudne. Intuicyjnie i percepcyjnie bardzo dobre.
ka.....@md...ki.pl | 5.09.2024
Nie lubię dawać tak negatywnych recenzji, ale to naprawdę był jeden z gorszych spektakli/performensów, jakie widziałem. Tortura fizyczna.
na.....@....pl | 5.09.2024
niestety nie mogę napisać nic pozytywnego; mam tylko nadzieję, że to była sztuka za wysoka, a nie wielkie oszustwo
mj.....@ga...ta.pl | 24.10.2024
Nigdy w życiu nie widziałem tak beznadziejnego spektaklu teatralnego. Powinno się płacić ludziom za oglądanie tego czegoś a przynajmniej zwrócić pieniądze. Można to odebrać jedynie w kategoriach nieśmiesznego żartu z widzów. Znam filozofię Heideggera i mogę stwierdzić, że nawiązania do jego myśli występujące w spektaklu są tu na poziomie absolutnych klisz: domostwo, dasein, destrukcja ontologii pod postacią rozmontowywania plastikowego domku, co trwa okropnie długo i można przy tym zasnąć. Jest to po prostu śmieszne. Wysypywanie i ugniatanie ziemi (nawiązujące zapewne do rzetelności nie rzetelności) to ponad połowa tego żenującego "widowiska". Atmosfera również jest żadna, performerzy przez większą część spektaklu zachowują się tak jakby nie wiedzieli co tu robią i po co przyszyli. Z przedstawionych metafor wynika wszystko i nic. Można odnieść wrażenie, że spektakl został przygotowany przez ludzi, którzy starali się oddać własne, niesatysfakcjonujące doświadczenie z lektury filozofia, z którego pojęli tyle, co nic. Jak wiadomo "Heidegger" jest trudny i brzmi groźnie, więc spektakl musi być hermetyczny i niezrozumiały dla widza. Jeśli biedny widzu nie wiesz o co chodzi, to idź się wyedukować. Mogę więc zapewnić:, że nie masz po co się edukować, żeby zrozumieć "głębie" tego czegoś wystarczy ci zajrzeć na wikipedię albo przeczytać opis spektaklu. Widz, który faktycznie czytał teksty Heidegger nie będzie miał istotnie bogatszych doznań, bo wszystko opiera się na absolutnych kliszach. Szkoda czasu.
ph.....@gm...il.com | 13.10.2024
Absolutne dno.
ja.....@gm...il.com | 15.09.2024
Niestety, zawiodłam się na tym wydarzeniu. Oczekiwałam spektaklu, na którym usłyszę tekst mowy Heideggera, a dostałam performance na niskim poziomie. Odwołania bardzo oczywiste, nie była to wielka sztuka, a obiecywano, że tak będzie. Dwóch mężczyzn wyszło z sali w trakcie spektaklu po tym, jak aktorzy przez pół godziny nosili na naszych oczach worki z ziemia. Przerost ego reżysera nad marną treścią.
ag.....@gm...il.com | 5.09.2024
Adres i dojazd
Komuna Warszawa
ul. Emilii Plater 31
HEIDEGGER?DENATURAT, reż. Mirosław Bałka, Katarzyna Krakowiak-Bałka
Wydarzenie nie odbywa się w nadchodzącym czasie,
ale gdy pojawi się nowy termin,
damy Ci znać!
Nasze benefity
Możliwość wymiany rezerwacji najpóźniej na 3 dni przed wydarzeniem (przy wykupieniu opcji biletu flex)
Powiadomienia o zmianie w repertuarze
Zwracamy pieniądze w 24h lub wymieniamy na inny termin w razie odwołania wydarzenia