Spektakl dla widzów powyżej 15 roku życia. Dziady anno domini 2021 będą przedstawieniem o Polsce. Po 120 latach romantyczny dramat wraca na deski Teatru Słowackiego. Mając w pamięci spektakle Wyspiańskiego, Dejmka, Swinarskiego, Grzegorzewskiego wiemy, że ten arcypolski dramat opowiada o naszej nieuświadomionej retrotopii, o nieumarłej przeszłości i jej nieumarłych upiorach. Społeczność krwawego obrzędu i konformistyczny salon to dwie twarze Polski, które Wyspiański spotkał wraz z upiorami na jednym weselu. Dziś dwie Polski to nasza codzienność - dwa walczące przeciw sobie narody. Poeci stają pomiędzy walczącymi w bratobójczej walce stronami. Są samotni. Żadna ze stron nie potrzebuje Poetów. Jak w upiornym śnie, śnimy wciąż tę samą historię, przez co przegrywamy jako Ludzie. Polska konserwatywna chce zawłaszczyć Poetów. Zamknąć im usta. Chce związać im ciała, zabić ich Miłość. Chce zawłaszczyć narodową historię, napisać ją na nowo. Chce napisać historię sielską, bohaterską i niewinną. Można się udusić od tej niewinności. Polska salonu, konformistyczna, bez idei na przyszłość, chce jedynie dostatku i spokoju. Ten powtarzalny dramat zdaje się nie mieć końca. Dziś widać go wyraźnie. Jesteśmy nim oślepieni. Nie widząc rozwiązania. Głos Poety zabrzmi w tym świecie dobitnie i tragicznie. Z Bogiem lub choćby mimo Boga. Premiera w 120-lecie prapremiery "Dziadów" w inscenizacji Stanisława Wyspiańskiego.

Organizator: Teatr im. Juliusza Słowackiego

Występują

Hanna Bieluszko

Dorota Godzic

Karolina Kazoń

Dominika Bednarczyk

Tomasz Międzik

więcej+

Realizacja

Autor: Adam Mickiewicz Reżyseria: Maja Kleczewska Dramaturgia: Łukasz Chotkowski Kostiumy: Katarzyna Borkowska Muzyka: Cezary Duchnowski Asystent reżyserki: Tadeusz Pyrczak Choreografia: Kaya Kołodziejczyk Reżyseria światła: Katarzyna Borkowska Inspicjent: Anna Wójcicka Producent: Bartosz Jelonek oraz tancerze Baletu Cracovia Danza

Opinie naszych Widzów

(12)

10/10

Świetny, zaskakujący, kontrowersyjny. Polecam!

km.....@....pl | 29.01.2024

10/10

Genialna gra Aktorów, wydarzenie na 20 gwiazdek 👏👍

gr.....@ou...ok.com | 3.10.2023

10/10

Świetnie zagrany. Uniwersalne przesłanie.

sl.....@gm...il.com | 25.09.2023

10/10

niesamowita sztuka

ka.....@....pl | 23.09.2023

10/10

Doskonały spektakl i nowoczesne widowisko. Szkoda, że teatr nie udostępnia tzw. jaskółki dla publiczności. Na pewno byliby chętni:) Polecam!

jo.....@gm...il.com | 27.12.2021

10/10

Rewelacja, polecam

bk.....@gm...il.com | 25.12.2021

10/10

Dziękuję Pani Kurator za zainteresowanie mnie spektaklem. Doskonały pomysł reżyserki przedstawienie mocy kobiet! Modlitwa - Improwizacja o jedność narodu - ponad czasowa!

ag.....@gm...il.com | 15.12.2021

8/10

Fantastyczna rola Pani Dominika Bednarczyk(Konrad). Spektakl mądry i odważny.

el.....@....pl | 22.10.2023

8/10

Chyba jednak zbyt sfeminizowane Dziady p. Maji - no sorki. Monolog Konrad/ki/a... przynudnawy trochę- sorki, ale niestety. Z aranżacja muzyczną tez się nie zgadzam- muzyka powinna być współczesna. No i oświetlenie- "wali po oczach" odbite od folii.

mi.....@on...et.pl | 21.09.2023

7/10

tekst naszego Wieszcza okazuje sie niezwykle aktualny jesli nadać mu aktualna oprawę.

ma.....@gm...il.com | 25.09.2023

6/10

Wielkie widowisko, dużo efektów, dużo kontrowersji, a w ostateczności wyszło dość sztampowo i „szkolnie”.

ka.....@gm...il.com | 20.09.2023

6/10

Raczej jest to zbyt awagardowa wersja Dziadów Mickiewicza. Jednym słowem dużo krzyków i biegania. Mimo wszystko lepiej wspomina.m Dziady oglądane w latach 70 ubieglego wieku na deskach Teatru Starego w Krakowie, z Jerzym Trelą w roli Kordiana. Wersja przedstawiona w Teatrze Słowackiego, gdzie Kordianem jest kobieta, bardziej mi się kojarzy z Seksmisją Machulskiego, niż z dramatem Mickiewicza.

Je.....@gm...il.com | 5.05.2023

Adres i dojazd

Teatr im. Juliusza Słowackiego, Duża Scena

pl. Św. Ducha 1, Kraków

Dziady

Kraków, Teatr im. Juliusza Słowackiego

śr., 24.01

19:00

-,-

sprzedaż zakończona

Sprzedaż on-line zakończona: ustaw powiadomienie, aby dostać email, kiedy bilety pojawią się w sprzedaży.

Nasze benefity

Możliwość wymiany rezerwacji najpóźniej na 3 dni przed wydarzeniem

Powiadomienia o zmianie w repertuarze

Zwracamy pieniądze w 24h lub wymieniamy na inny termin w razie odwołania wydarzenia

Inne wydarzenia w tym miejscu

Nie wiesz na co się wybrać?

Zadzwoń do nas, pomożemy!