Co o początkach Warszawy mówią badania archeologiczne prowadzone na placu Zamkowym? - Wykład Z. Polaka i dr M. Trzecieckiego
Wykład poniedziałkowy z cyklu: "Między miastem a dworem - zanim powstał warszawski Plac Zamkowy".
MIĘDZY MIASTEM A DWOREM – ZANIM POWSTAŁ WARSZAWSKI PLAC ZAMKOWY
Po dwóch latach intensywnych prac nad opracowaniem wyników badań archeologicznych przeprowadzonych w latach 1977–1983 na placu Zamkowym ukazała się dwuczęściowa monografia tego największego przebadanego archeologicznie stanowiska w Warszawie. Ten ważny projekt naukowo-wydawniczy realizowany przez pracowników i pracownice Działu Archeologicznego Muzeum Warszawy pozwala nam dowiedzieć się o dawnym kształcie tak dobrze znanego wszystkim placu Zamkowego, jego dawnej zabudowie, mieszkańcach i mieszkankach oraz ich życiu codziennym.
Kamila Baturo jest archeolożką, pracownicą Działu Archeologicznego Muzeum Warszawy. Specjalizuje się w badaniach nad szklarstwem okresu nowożytnego, w szczególności historią szkła zasobowego.
Zbigniew Polak jest archeologiem, pracownikiem Działu Archeologicznego Muzeum Warszawy. Specjalizuje się w archeologii miast, ze szczególnym uwzględnieniem badań archeologiczno-architektonicznych.
Zuzanna Różańska-Tuta to absolwentka archeologii UW i doktorantka w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN, pracownica Działu Archeologicznego Muzeum Warszawy. Tematem przewodnim działań naukowych jest archeologia średniowiecza, a w szczególności badania nad warszawskim kaflarstwem i ceramiką.
dr Maciej Trzeciecki jest archeologiem, pracownikiem Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie. Specjalizuje się w archeologii średniowiecza i czasów nowożytnych. Jest wybitnym znawcą ceramiki z tego okresu.
Ewelina Więcek jest archeolożką i historyczką kulinariów, pracuje w Dziale Archeologicznym Muzeum Warszawy. Specjalizuje się głównie w XVIII- i XIX-wiecznej historii społecznej. Temat przewodni działań naukowych to historia kuchni i kulinariów w szerokim kontekście.
Elżbieta Wilczak-Dąbrowska to archeolożka, pracownica Działu Archeologicznego Muzeum Warszawy. Specjalizuje się w archeologii miast, uczestniczyła w wielu badaniach terenowych, głównie na terenie Gdańska. Specjalizuje się w historii szklarstwa średniowiecznego i nowożytnego. Prowadzi badania nad szkłem okiennym oraz naczyniowym.
1 kwietnia
Co o początkach Warszawy mówią badania archeologiczne prowadzone na placu Zamkowym?
Zbigniew Polak, dr Maciej Trzeciecki
We wczesnym średniowieczu każdy płacił podatki w wytwarzanych przez siebie produktach, a gospodarka opierała się na ich wymianie. Z czasem przestało to wystarczać. Do finansowania inwestycji i zakupu dóbr luksusowych potrzebne były pieniądze. Średniowieczni władcy zaczęli więc zakładać miasta, otrzymując od mieszkańców czynsz w gotówce. Aby zachęcić ludzi przyzwyczajonych do gospodarki towarowej do osiedlenia się w nowym miejscu, nadawali im specjalne prawa. Granice, w jakich one obowiązywały, wyraźnie oznaczano w terenie. Początkowo był to rów, a z czasem linia fortyfikacji. Po obu jej stronach nawet garnki były inne, ponieważ przybysze przynosili własne, odmienne od miejscowych przyzwyczajenia i umiejętności. Wszystko to prześledzimy na podstawie wyników badań archeologicznych prowadzonych na obszarze dzisiejszego placu Zamkowego.
Co o początkach Warszawy mówią badania archeologiczne prowadzone na placu Zamkowym? - Wykład Z. Polaka i dr M. Trzecieckiego
Wydarzenie nie odbywa się w nadchodzącym czasie,
ale gdy pojawi się nowy termin,
damy Ci znać!
Nasze benefity
Możliwość wymiany rezerwacji najpóźniej na 3 dni przed wydarzeniem (przy wykupieniu opcji biletu flex)
Powiadomienia o zmianie w repertuarze
Zwracamy pieniądze w 24h lub wymieniamy na inny termin w razie odwołania wydarzenia