Boska Komedia
W 700-setną rocznicę śmierci włoskiego poety Teatr Lalka zaprasza na wędrówkę przez Piekło, Czyściec i Raj, w którą włączony zostaje Każdy - współczesny Everyman stając wobec wyzwań i niebezpieczeństw otaczającego świata. Perspektywa metafizyczna, nakreślona w dziele przez Dantego dziś, „w czasach zarazy”, nabiera szczególnej wagi i aktualności. Życie i śmierć, piekło i niebo, wolna wola i zapisany w górze los – oto zagadnienia, z którymi konfrontacja wydaje się nieunikniona i która staje się udziałem nie tylko bohatera poematu. Adaptacja Jarosława Mikołajewskiego przybliża i oswaja tematykę utworu. Przez labirynt prowadzi widzów Wergiliusz i muzyka rozpisana na głosy.
Reżyser o spektaklu:
Podjęliśmy się najbezczelniej w świecie piekielnie karkołomnej realizacji. Poeta, pisarz, eseista, Jarosław Mikołajewski zna każdą tercynę Boskiej komedii. Jest też autorem najnowszego tłumaczenia dzieła Dantego. Mikołajewski przygotował dla Teatru Lalka swoją wersję poematu Dantego - pomyślaną jako reportaż z zaświatów, w którym przeprowadza współczesnego bohatera przez Piekło, Czyściec i Raj w zawrotnym tempie. Autor scenograficznej wizji, Jarosław Kozakiewicz - artysta wizualny, rzeźbiarz, architekt - szukał dla tekstu odniesień interpretacyjnych w przyrodzie i ekologii. Piekło to spalony las, czyściec - topniejące góry lodowe, a Raj… przekonacie się sami.
Nasza sceniczna opowieść przywołuje tylko niektóre wątki arcydzieła Dantego. Tropi wybrane ślady. Jest raczej skromnym esejem teatralnym zainspirowanym filozoficznym i teologicznym dziełem. Przewodnikiem po zaświatach jest muzyka Grzegorza Turnaua śpiewana przez aktorów Lalki.
Rodzinne przedstawienie przeznaczona jest dla melancholijnych 12-latków i młodzieży.
Jarosław Kilian
Zadanie dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Wydarzenia Artystyczne dla Dziedzi i Młodzieży.
Dla młodzieży 12+
____________________________________________________________________________________________________
Specjalnym wydawnictwem Teatr Lalka obchodzi setną rocznicę urodzin Jana Wilkowskiego – aktora, reżysera, autora sztuk teatralnych, dyrektora artystycznego naszej sceny w latach 1952 – 1969. Tu powstały jego legendarne przedstawienia, znane nie tylko widzom w Warszawie i w Polsce, ale w całej Europie.
Właśnie ukazała się książka Jan Wilkowski. W stulecie urodzin 1921 – 2021, która - jak pisze Maciej Wojtyszko - „zabierze {czytelników} na wędrówkę śladami artysty, wpisując jego życie i czasy w pejzaż Warszawy oraz realia świata historii, polityki, a także w dzieje kultury polskiej XX wieku”.
Wydawnictwo jest do nabycia w kasie Teatru Lalka; cena egzemplarza 25 zł.
Czas trwania: 80 minut
Występują
Realizacja
Adaptacja: Jarosław Mikołajewski
Reżyseria: Jarosław Kilian
Koncepcja plastyczna i scenografia: Jarosław Kozakiewicz
Współpraca kostiumologiczna: Magdalena Komar
Muzyka i aranżacje: Grzegorz Turnau
Współpraca i realizacja nagrań: Paweł Piątek
Przygotowanie wokalne: Aldona Krasucka
Choreografia: Karol Urbański
Realizacja projekcji: Łukasz Gregorek, Wiktor Podgórski oraz Michał Korotko
Opinie naszych Widzów
(1)Wspaniała scenografia, różnorodne środki wyrazu, przystępna dla młodszych odbiorców interpretacja dzieła, wystarczająca gra aktorska. Zdecydowanie polecam, teatr Lalka jak zwykle nie zawiódł!
pk.....@gm...il.com | 10.10.2022
Boska Komedia
Wydarzenie nie odbywa się w nadchodzącym czasie,
ale gdy pojawi się nowy termin,
damy Ci znać!
Nasze benefity
Możliwość wymiany rezerwacji najpóźniej na 3 dni przed wydarzeniem (przy wykupieniu opcji biletu flex)
Powiadomienia o zmianie w repertuarze
Zwracamy pieniądze w 24h lub wymieniamy na inny termin w razie odwołania wydarzenia