Bajka o Szewczyku

„Bajka o Szewczyku” składa się z dwóch części - spektaklu oraz działań interaktywnych, w czasie których widzowie zapoznają się z teatrem cieni; czarnym teatrem oraz wspólnie z aktorkami tworzą tzw. lalkę kombinowaną. „Bajka o Szewczyku, co Smoka Wawelskiego pokonał, a mieszkańcy kopiec chcieli mu usypać” Dawno, dawno temu, w czasach, gdy nikt niczemu się nie dziwił, w zamku na szczycie wzgórza mieszkał król Krak wraz ze swoją krasną córką. Dobry był z niego władca, i mądry, i sprawiedliwy. Wiodło mu się raz lepiej, raz gorzej, jak to zwykle w królestwie bywa. Czasem trzeba było wypowiedzieć wojnę, czasem bronić granic kraju, czasem bal wydać, czasem poddanym pomóc w niedoli. Działo się tak do czasu... Dnia pewnego mieszkańców Krakowa, bo tak nazywał się ten gród, obudził nieznośny dźwięk. Dźwięk ten dobiegał z pieczary spod zamku i każdy wiedział, do kogo ten odgłos należał. Smok. Smok zalągł się w jamie. Nikt nie wiedział, dlaczego spadło na nich to nieszczęście, ale od tej chwili zaczęło dziać się źle w kraju, coraz gorzej... Coś trzeba było z tym zrobić, bo smok upomniał się o to, co król Krak miał najcenniejszego, o... Bajka w wykonaniu Bartosza Watemborskiego to nie tylko nowa interpretacja znanego podania, lecz przede wszystkim zabawa w poszukiwanie odpowiedzi. Jak Szewczykowi udało się pokonać smoka? Po co stawiano kopce? Spektakl rozgrywa się na niewielkiej powierzchni – powierzchni skrzyni, z której wychodzą kramarskie postaci – ludowe rzeźby, które ożywione ręką jednego aktora – raz sprzedawcy, raz komiwojażera, raz ulicznego artysty - opowiadają nam w sposób niezwykle plastyczny i jednocześnie nowoczesny historię sprzed tysiąca lat. W muzyce do spektaklu nietrudno doszukać się charakterystycznych dla krakowskich okolic dźwięków. To doskonała zabawa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Druga, interaktywna część spektaklu to pokaz, z udziałem publiczności, kuchni teatru formy. W jaki sposób tworzy się teatr cieni, co jest potrzebne do zaistnienia tzw. czarnego teatru oraz jak w prosty sposób wykonać lalkę teatralną, nadać jej indywidualny charakter i ją ożywić. Prowadzące spotkanie pracują w bliskim kontakcie z publicznością.

Czas trwania: 85 minut

Organizator: Teatr Groteska (więcej wydarzeń organizatora)

Występują

Realizacja

Inscenizacja i reżyseria: Krzysztof Falkowski Scenografia: Krzysztof Falkowski, Magdalena Siejko Lalki wg projektu Krzysztofa Falkowskiego: Zdzisław Błosiński Muzyka: Krzysztof Falkowski Aranżacja muzyczna i wykonanie: Antoni Kulka-Sobkowicz Inspicjent: Marek Stawowczyk

Opinie naszych Widzów

(1)

10/10

COś pieknego, 3,5-letnia córeczka wchłonęła spektakl z warsztatami bez mrugnięcia okiem a wieczorem chciała iść znowu do teatru.

he.....@mi...ki.com | 13.06.2019

Adres i dojazd

Teatr Groteska, Sala Kopułowa

Skarbowa 2

Bajka o Szewczyku

Kraków, Teatr Groteska

Kraków,

Teatr Groteska

sb., 24.05

16:00

od 65 zł

dostępne miejsca

Kraków,

Teatr Groteska

nd., 25.05

11:00

od 65 zł

dostępne miejsca

Kraków,

Teatr Groteska

nd., 25.05

13:30

od 65 zł

dostępne miejsca

Bilety dostępne do 25.05 godz. 11:30

Nasze benefity

Możliwość wymiany rezerwacji najpóźniej na 3 dni przed wydarzeniem (przy wykupieniu opcji biletu flex)

Powiadomienia o zmianie w repertuarze

Zwracamy pieniądze w 24h lub wymieniamy na inny termin w razie odwołania wydarzenia

Inne wydarzenia w tym miejscu

Nie wiesz na co się wybrać?

Zadzwoń do nas, pomożemy!

Polecane wydarzenia

Odkryj też