Białe małżeństwo - zdjęcie Białe małżeństwo - zdjęcie Białe małżeństwo - zdjęcie

Średnia ocena

1 oddany głos

8,0 / 10

Białe małżeństwo

Spektakl dla widzów od 16. roku życia.

Jedna z bardziej kontrowersyjnych sztuk Tadeusza Różewicza i choć napisana w ubiegłym stuleciu, wraz z emancypacją kolejnych pokoleń wciąż zyskuje na aktualności. W realizacji Martyny Łyko spektakl przyjmuje wyraźnie kobiece spojrzenie, bo w obsadzie znalazły się wyłącznie kobiety, aktorki oglądamy również w rolach męskich. Narrację w spektaklu prowadzą dorastające Bianka i Paulina. Dziewczyny poznają świat swoich emocji, próbują odnaleźć własną tożsamość i zrozumieć budzącą się w nich seksualność.

Oczami dojrzewających kobiet obserwujemy rodzinny dom, a w nim: relacje władzy, ukute układy, zależności i konwenanse, a przede wszystkim ludzi zamkniętych w genderowo uwarunkowanych nakazach społecznych. Postawy te budzą niepokój i niezrozumienie młodych w kontekście namiętności i pragnień, które nierozumiane lub ukryte miotają ich bliskimi. Spektakl odszyfrowuje Różewiczowską inspirację życiorysami polskich emancypantek na drodze do równości, a w intencji realizatorów również narodzin i kształtowania się podmiotowości w każdej i w każdym z nas.

Premierą przedstawienia Martyny Łyko Teatr Polski we Wrocławiu otworzył Rok Różewiczowski, czyli cykl wydarzeń w setną rocznicę urodzin Tadeusza Różewicza.

Na scenie występują między innymi Aleksandra Chapko jako Bianka, Jolanta Zalewska jako Ojciec, Iwona Kucharzak-Dziuda jako Beniamin, Beata Śliwińska jako Paulina, Agata Skowrońska jako Ciotka, Katarzyna Baran jako Kucharcia.

Czas trwania: 120 minut
Źródło zdjęcia: Klaudyna Schubert

Twórcy

opracowanie tekstu i reżyseria: MARTYNA ŁYKO

scenografia i kostiumy: ANNA MARIA KARCZMARSKA, MIKOŁAJ MAŁEK

muzyka: MAURYCY RACZYŃSKI

choreografia: TOBIASZ SEBASTIAN BERG

Teatr Polski we Wrocławiu - Adres i dojazd

ul. Gabrieli Zapolskiej 3, Wrocław

http://www.teatrpolski.wroc.pl/

Kup bilet