Wystawa stała: Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu - zdjęcie Wystawa stała: Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu - zdjęcie Wystawa stała: Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu - zdjęcie

Średnia ocena

1 oddany głos

10,0 / 10

Wystawa stała: Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu

UWAGA: Powierzchnia i specyfika wystaw pozwala na jednoczesne zwiedzanie jedynie 35 osobom, w związku z tym bilet kupiony na daną godzinę upoważnia do wstępu do muzeum tylko o tej godzinie, na którą został kupiony.

WYSTAWA STAŁA: Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu

Głównym tematem wystawy jest działalność konspiracyjnej grupy działającej w getcie warszawskim pod nazwą Oneg Szabat – (hebr. Radość Soboty) oraz losy stworzonego przez nią unikatowego zbioru od jego powstania aż do dziś. Historia zapisana na kartach Archiwum ukazuje też losy jego autorów i to im po 70 latach oddajemy głos. Pomysłodawcą i głównym twórcą Archiwum był historyk dr Emanuel Ringelblum. Dzieło Oneg Szabat, będące świadectwem oporu intelektualnego i duchowego, powstawało zgodnie z naukowymi zasadami, z dbałością o obiektywność i staranność języka.

Na wystawie pokazujemy ukryte z narażeniem życia w jednej z piwnic getta – dokumenty, listy i testamenty idących na śmierć, relacje świadków i ofiar ludobójstwa. Świadectwa, w których jest ból i cierpienie poszczególnych ludzi. Gromadzono je i porządkowano w ocalonym budynku dawnej Biblioteki Judaistycznej, obecnej siedzibie Żydowskiego Instytutu Historycznego i Stowarzyszenia ŻIH w Polsce.

Tytuł wystawy Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu pochodzi z testamentu dziewiętnastoletniego Dawida Grabera, który brał udział w ukryciu pierwszej części Archiwum w czasie wielkiej akcji likwidacyjnej w getcie warszawskim. W trakcie pracy przy ukrywaniu Archiwum pisał: Jedna z sąsiednich ulic jest już zablokowana. Nastroje są straszne. Spodziewamy się najgorszego. Spieszymy się. […] Do widzenia. Żebyśmy tylko zdążyli zakopać… […] To, czego nie mogliśmy wykrzyczeć przed światem, zakopaliśmy w ziemi. (Poniedziałek, 3 sierpnia [1942], 4 po południu).

Od kwietnia 2018 roku na wystawie stałej można oglądać nowe dokumenty Podziemnego Archiwum Getta Warszawy.

Archiwum Ringelbluma jest jednym z najcenniejszych zespołów archiwalnych. Od 1999 roku znajduje się na liście UNESCO „Pamięć świata”.

WAŻNE INFORMACJE

Wystawa jest czynna w godzinach:

Poniedziałek-piątek: 9:00-18:00

Sobota: Nieczynne

Niedziela: 10:00-18:00 (w niedzielę zwiedzanie wystawy jest bezpłatne)

Ostatnie wejście możliwe jest o godzinie 17:00.

Dwa razy dziennie od poniedziałku do piątku odbywa się oprowadzenie po wystawie z przewodnikiem: o godz. 11:00 po angielsku i o godz. 14:00 po polsku.

Cennik:

Bilet normalny - 15 zł

Bilet ulgowy - 10 zł

Bilet z przewodnikiem w języku POLSKIM - 30 zł

Bilet z przewodnikiem w języku ANGIELSKIM - 40 zł

Źródło zdjęcia: fot. Jakub Certowicz

Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma - Adres i dojazd

ul. Tłomackie 3/5, Warszawa

http://www.jhi.pl/

Kup bilet