"Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu" - J. Haydn/PRIMA VISTA STRING QUARTET/ANDRZEJ FERENC

🟠 W 1785 r. Joseph Haydn otrzymał od andaluzyjskiego duchownego, Don José Sáenz de Santa María z Kadyksu propozycję napisania muzyki do liturgii Wielkiego Piątku. Kompozytor stworzył dzieło, jakiego do tej pory jeszcze nie było - "Die sieben letzten Worte unseres Erlösers am Kreuze", kompozycję złożoną z siedmiu orkiestrowych sonat, wszystkich utrzymanych w wolnych tempach, poprzedzonych introdukcją i zakończonych szybką częścią finałową, ilustrującą trzęsienie ziemi, które nastąpiło po śmierci Jezusa.

Dzieło odniosło ogromny sukces – wykonano je nie tylko w Kadyksie, lecz także m.in. w Wiedniu, Paryżu i Berlinie. W swej pierwotnej wersji utwór przeznaczony był na niedużą orkiestrę. Jego wydaniu drukiem w 1787 roku towarzyszyła już druga wersja, opracowana przez kompozytora na kwartet smyczkowy. Uskrzydlony tym sukcesem kompozytor przygotował też wersję oratoryjną.

"𝘚𝘪𝘦𝘥𝘦𝘮 𝘰𝘴𝘵𝘢𝘵𝘯𝘪𝘤𝘩 𝘴łó𝘸 𝘊𝘩𝘳𝘺𝘴𝘵𝘶𝘴𝘢 𝘯𝘢 𝘬𝘳𝘻𝘺ż𝘶" 𝘑𝘰𝘴𝘦𝘱𝘩𝘢 𝘏𝘢𝘺𝘥𝘯𝘢 usłyszą Państwo w Niedzielę Palmową, 2 kwietnia o godz. 12.00 w naszej Sali Koncertowej Pałacu Szustra.

Wystąpią:

𝐏𝐑𝐈𝐌𝐀 𝐕𝐈𝐒𝐓𝐀 𝐒𝐓𝐑𝐈𝐍𝐆 𝐐𝐔𝐀𝐑𝐓𝐄𝐓

Krzysztof Bzówka - I skrzyce

Wojciech Hartman - II skrzypce

Marek Czech - altówka

Tomasz Błaszczak - wiolonczela

oraz

𝐀𝐍𝐃𝐑𝐙𝐄𝐉 𝐅𝐄𝐑𝐄𝐍𝐂 - 𝐧𝐚𝐫𝐫𝐚𝐭𝐨𝐫

𝓩𝓪𝓹𝓻𝓪𝓼𝔃𝓪𝓶𝔂 𝓼𝓮𝓻𝓭𝓮𝓬𝔃𝓷𝓲𝓮!

🎼 BILETY:

10 zł. ulgowy

15 zł. normalny

Do nabycia przed koncertem, ale tylko za gotówkę.

Zachęcamy do skorzystania z systemu

http://kicket.com/.../warszawskie-towarzystwo-muzyczne,879

📱📧 Informacje, rezerwacja biletów:

WARSZAWSKIE TOWARZYSTWO MUZYCZNE im. Stanisława Moniuszki

22 849 56 51, 509 019 934

🌎 www.wtm.org.pl

e-mail: wtm@wtm.org.pl

warszawskietowarzystwomuzyczne@gmail.com

🔷 Współfinansowanie: m.st. Warszawa

🔷 Organizator: Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki

#gramy #pałacszustra #warszawskietowarzystwomuzyczne #koncert

Kwartet „Prima Vista” obchodzący w roku 2021 jubileusz 25-lecia działalności należy do najciekawszych i najlepszych polskich zespołów kameralnych. Szeroki repertuar Zespołu obejmuje dzieła światowej literatury kameralnej, a szczególnym zainteresowaniem Kwartetu „Prima Vista” cieszą się utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta. Odkryciem Kwartetu jest twórczość Juana Crisostomo de Arrriagi, a także Konstantina Mikołaja Ciurlionisa. Kwartet współpracuje z wybitnymi polskimi i zagranicznymi solistami: pianistami – Ewą Pobłocką, Piotrem Palecznym, Januszem Olejniczakiem, Krzysztofem Jabłońskim, Pawłem Kowalskim, skrzypkami – Konstantym Andrzejem Kulką, Janem Staniendą, klarnecistą Michelem Lethiec, wiolonczelistą Arto Norasem, śpiewaczkami – Olgą Pasiecznik, Martą Boberską, Dorotą Lachowicz, śpiewakami – Jerzym Artyszem, Józefem Fraksteinem.

Zespół grywa także z upodobaniem muzykę salonową XIX i XX w, współpracuje z muzykami jazzowymi m.in: Filipem Wojciechowskim, Krzysztofem Herdzinem, Andrzejem Jagodzińskim i Zbigniewem Namysłowskim. Członkowie Kwartetu są także cenionymi muzykami studyjnymi – brali udział w nagraniach muzyki filmowej Zbigniewa Preisnera, Jana A.P. Kaczmarka i Krzesimira Dębskiego. Współpracowali także z Edytą Górniak, Michałem Bajorem i Grzegorzem Turnauem oraz z wieloma innymi artystami. Kwartet „Prima Vista” nagrał 14 płyt kompaktowych, siedem z nich uzyskało nominację do nagrody Akademii Fonograficznej „Fryderyk”, a trzy z nich zostały nagrodzone statuetką Fryderyk. Dwa albumy zdobyły tytuł ” Złotej” i „Platynowej płyty”.

Kwartet koncertuje w Polsce i za granicą, prowadzi także szeroką działalność pedagogiczną m.in w Letniej Akademii w Toyama w Japonii i w Suwon University w Korei Południowej.

Członkowie Kwartetu zostali odznaczeni Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis oraz nagrodą Ministra Kultury.

Andrzej Ferenc - polski aktor, lektor, reżyser i wykładowca akademicki. W 1982 ukończył studia na PWST w Warszawie. 30 grudnia 1982 zadebiutował w teatrze. Był aktorem Teatru Rozmaitości, gdzie zagrał m.in. Koseckiego w „Popiele i diamencie”, rolę Chłopca z Deszczu w „Dwóch teatrach”, Małego Księcia według Saint-Exupery’ego, von Kostryna w „Balladynie” i Romea w „Romeo i Julii”. Następnie pracował w Teatrze Dramatycznym, gdzie m.in. wyreżyserował wspólnie z Andrzejem Blumenfeldem „Zatrutą studnię” według Jacka Kaczmarskiego. W jednym z przedstawień wystąpił sam autor. Występował także w Operze Narodowej w przedstawieniu „Kynolog w rozterce” oraz „Kolonia karna” według Franza Kafki. Na scenie Teatru Współczesnego w Warszawie grał m.in. w „Wizycie starszej pani”, we „Wniebowstąpieniu” według Tadeusza Konwickiego oraz w „Martwych duszach” Mikołaja Gogola w roli Adwokata.

Ważniejsze filmy: „Lawa” reż. Tadeusz Konwicki, „Kornblumenblau” reż. Leszek Wosiewicz, „Pokój z krzykiem” reż. Janos Xantus (Węgry), oraz „Sceny dziecięce z życia prowincji” reż. Tomasz Zygadło.

Związany z Polskim Radiem, zagrał w ponad tysiącu słuchowisk. Nagrodzony w 2010 r. Złotym Mikrofonem, w 2014 r. nagrodą za reżyserię słuchowiska „Cyjanek o piątej” i w 2016 r. nagrodą Wielki Splendor Teatru Polskiego Radia. Znany jest również jako lektor programowy w telewizji TVN, który czyta teksty zapowiadające programy, od samego początku istnienia stacji.

Od 2011 r. jest wykładowcą aktorstwa w Akademii Muzycznej w Łodzi, a od 2016 r. twórcą oraz dyrektorem artystycznym Teatru Scena w Domu Literatury w Warszawie.

Czas trwania: 60 minut

Warszawskie Towarzystwo Muzyczne - Adres i dojazd

Morskie Oko 2

http://wtm.org.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.