Średnia ocena

3 oddane głosy

7,0 / 10

"Don Giovanni" / W. A. Mozart

Wolfgang Amadeusz Mozart

"Don Giovanni" ("Il dissoluto punito, ossia Il Don Giovanni")

Opera w dwóch aktach

Libretto: Lorenzo da Ponta

Serdecznie zapraszamy naszych widzów na operę „Don Giovanni” w nowej inscenizacji Michała Znanieckiego. Ilekroć to arcydzieło Wolfganga Amadeusza Mozarta pojawia się w nowej odsłonie na operowym afiszu, skupia nań uwagę całego muzycznego świata.

Czy którakolwiek z operowych premier Wolfganga Amadeusza Mozarta zwieńczona została tak wspaniałymi recenzjami jak miało to miejsce po wystawieniu opery „Don Giovanni”? Co sprawia, że do dzisiaj rozbudza ono wyobraźnię muzykologów, jako opera, która znacznie wyprzedziła swoje czasy?

Do Pragi, gdzie Salzburski Mistrz miał dać światu operę opowiadająca historię największego z uwodzicieli, przybył na fali znakomitych recenzji po „Weselu Figara”, ale to w jaki sposób prażanie przyjęli „Don Giovanniego” przeszło wszelkie oczekiwania. Pełen malkontentów Wiedeń, często wręcz czekających na potknięcie Mozarta, musiał tym razem obejść się recenzjami, które obficie płynęły z Pragi.

W 91. wydaniu w roku 1787 „Wiener Zeitung” pisał o wielkim sukcesie dzieła, wystawionym siłami włoskiej trupy działającej w Pradze pod kierownictwem tenora i menagera, Domenico Guardasoniego. Sam Mozart zbudowany wielkim sukcesem pisał do przyjaciela, Gottfrieda von Jacquina: 29 października moja opera trafiła na scenę odnosząc trudny do opisania sukces. Mam nadzieję na jej wystawienie w Wiedniu, choć chcą abym im tutaj napisał kolejną operę, to jednak pomimo kuszącej propozycji, muszę odmówić.

Bezspornie o ostatecznym sukcesie dzieła zdecydowała również jego strona czysto literacka. Twórca libretta, Lorenzo Da Ponte, odwołując się wprost do dzieła Moliera, stworzył arcydzieło potwierdzając słuszną opinię najwybitniejszego librecisty swoich czasów. Znamiennym jest, że uważana dzisiaj za absolutne arcydzieło, wpisana w poczet największych osiągnięć ludzkiego umysłu opera, skutecznie podzieliła krytyków majowej premiery w Wiedniu (7 maja 1788). Jedni odczytywali ją jako operę buffa nomen omen zgodnie z intencjami samego Mozarta, rzecz w tym, że zarówno sam temat dramatu jak i sposób przedstawienia w nim fabuły i postaci, wpisywały je w znacznie poważniejszy gatunek dramma giocosa. I to właśnie sposób w jaki interpretowano operę zdecydował o polemice. Przeciął ją sam Józef Haydn, jak pisze Johann Schink w Dramutrgiche Monate 1790 uznając wszelkie dyskusje za bezcelowe w obliczu geniuszu największego kompozytora wszechczasów, jakim jest Wolfgang Amadeusz Mozart. Nomen omen tenże sam wpływowy wiedeński krytyk (Schink) choć nie pozostawia suchej nitki na libretcie, pod niebiosa wychwala muzykę Mozarta.

W tej ocenie poszedł dalej Chronik v. Berlin już wówczas określając „Don Giovanniego” najwybitniejszym dziełem operowym jakie kiedykolwiek usłyszał człowiek, wyprzedzającym w znacznej mierze swoje czasy. Jak dalece, najlepiej świadczy list Johanna Wolfganga Goethego do Friedricha Schillera z grudnia 1797 roku, w której poeta podkreśla wyjątkowość dzieła przy jego pewnej artystycznej hermetyczności, która z racji na artyzm, zarezerwowana jest dla nielicznych.

Carl Spazier, jeden z najbardziej wpływowych krytyków doby Mozarta, (publikował na łamach Musikalisches Wochenblatt) poszedł najdalej, pisząc, iż jedna aria z „Don Giovanniego” znaczy więcej niż wszystkie dzieła Giovanniego Paisiella.

Wspomniany przez Goethe artyzm, odbiegający od chęci schlebiania tanim gustom, nie przeszkodził w sukcesie liczonym wystawieniami dzieła. Jak podaje biograf Mozarta Otto Jahn, w Wiedniu zabrzmiało do 1863 roku 531 razy, w Pradze – 476 a w Berlinie przez pół wieku, wykonano ”Don Giovanniego” ponad 200 razy.

W Polsce arcydzieło Mozarta wykonano już w 1789 roku w Warszawie. 231 lat po tej premierze Warszawska Opera Kameralna ma zaszczyt przedstawić drugą wizję artystyczną tego dzieła, goszczącą na naszej scenie.

Czas trwania: 180 min., 1 przerwa (15 min.).

UWAGA! Spektakl dla widzów powyżej 16 roku życia. W czasie trwania spektaklu dwukrotnie będą użyte krótkotrwałe światła stroboskopowe.

Czas trwania: 180 minut

Zwiastuny

Występują

OBSADA:

Don Giovanni – Łukasz Klimczak

Leporello – Adam Zaremba

Donna Anna – Gabriela Legun

Donna Elwira – Karina Skrzeszewska

Zerlina – Paulina Janczaruk-Czarnecka

Don Ottavio – Jarosław Bielecki

Masetto – Sebastian Marszałowicz

Commendatore – Remigiusz Łukomski

Tancerze: Katarzyna Reisch, Anna Reisch, Joanna Kierzkowska, Zyta Bujacz-Dziel, Karolina Banaszek, Natalia Jóźwiak

Zespół Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej

Musicae Antiquae Collegium Varsoviense

Dyrygent

Kuba Wnuk

Zespół Wokalny Warszawskiej Opery Kameralnej

Kierownik Zespołu Wokalnego – Krzysztof Kusiel-Moroz

Realizacja

Inscenizacja i reżyseria: Michał Znaniecki

Kierownictwo muzyczne: Tadeusz Kozłowski

Scenografia: Rafał Olbiński, Luigi Scoglio

Kostiumy: Michał Znaniecki

Choreografia – Inga Pilchowska

Reżyseria światła – Dawid Karolak

Asystent reżysera: Jolanta Denejko

Opinie naszych widzów (3)

 • 10,0/ 10

  Bardzo ciekawa aranzacja,nietypowe dla opery,super, dziala na wyobraznie

  ak.....@....pl / 17 listopada 2021

 • 10,0/ 10

  Najazd kamerą jak mówiła prowadząca ze zbyt dalekiego planu, niewyraźne, niedoświetlone.

  da.....@op...na.pl / 09 maja 2021

 • 1,0/ 10

  Znam tę operę doskonale, dlatego byłam zszokowana reżyserią spektaklu. Libretto przetłumaczone na nowo, ale chyba nie w duchu oryginału. Zauważyłam zafascynowanie reżysera seksem i pornografią. Czasami musiałam zamykać oczy, żeby wsłuchiwać się w piękno muzyki, bo obraz był oburzający. Wydaje mi się, że reżyser chciał uwspółcześnić operę, biorąc przykład z Warlikowskiego (Handel: Il Tronfo del Tempo), ale w ogóle mu się to nie udało! Byłam na spektaklu z osobami młodymi, które chciałam zachęcić do kontaktu ze Sztuką na najwyższym poziomie (to przecież Mozart), a okazało się, że zobaczyli sceny kopulacji i zombi… szkoda…

  an.....@....pl / 20 listopada 2021

Warszawska Opera Kameralna - Adres i dojazd

al. Solidarności 76b, 00-145 Warszawa

http://www.operakameralna.pl/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.