Tom na wsi - zdjęcie Tom na wsi - zdjęcie Tom na wsi - zdjęcie Tom na wsi - zdjęcie Tom na wsi - zdjęcie Tom na wsi - zdjęcie Tom na wsi - zdjęcie Tom na wsi - zdjęcie Tom na wsi - zdjęcie Tom na wsi - zdjęcie

Średnia ocena

22 oddanych głosów
4 zainteresowane osoby

9,3 / 10

Tom na wsi

„Osoby homoseksualne uczą się kłamać, nim nauczą się kochać”. O prawdziwości tego twierdzenia przekonuje się tytułowy bohater – Tom, młody chłopak z dużego miasta, który pojawia się w rodzinnych stronach swojego tragicznie zmarłego partnera, aby wziąć udział w ceremonii żałobnej. Niespodziewana wizyta staje się okazją do poznania bliskich ukochanego, którzy nie mieli pojęcia o istnieniu Toma. W świecie, gdzie spokój jest ważniejszy od prawdy, a synonimy to specyficzne rodzaje kłamstw, zacierają się granice między pożądaniem i żałobą, brutalnością i czułością, prawdą i fikcją. Pogrzeb oraz przedłużający się pobyt Toma na wsi stają się katalizatorami nasyconych przemocą wydarzeń, które zmuszą bohaterów dramatu do konfrontacji z własnym zakłamaniem. Skrywany sekret z przeszłości, niczym w antycznej tragedii, zatoczy nowe koło i zdecyduje o losie Toma.

Sztuka kanadyjskiego dramatopisarza Michela Marca Boucharda, to precyzyjnie skonstruowana i bezkompromisowa opowieść o bólu, miłości, żałobie i wyparciu, która po latach obecności na najważniejszych światowych scenach, po raz pierwszy wystawiana jest w Polsce. Sięgając po ten mroczny, trzymający w napięciu dramat gejowski, twórcy i twórczynie pragną w nieinterwencyjny i uwrażliwiający sposób zwrócić uwagę na trudy, z jakimi wiąże się dorastanie osoby nieheteronormatywnej na prowincji. Jednocześnie chcąc przekroczyć wizerunek geja jako ofiary. Rozbijająca rodziny i niszcząca życiorysy spirala homofobii jest toksycznym i brzemiennym w skutkach doświadczeniem, przemieniającym nawet moment ostatniego pożegnania w kolejny akt odrzucenia. Jeśli nie jesteśmy równi za życia, to czy możemy być równi wobec śmierci?

Spektakl „Tom na wsi” w reżyserii Wojtka Rodaka jest polską prapremierą tekstu kanadyjskiego dramatopisarza Michela Marca Boucharda – “Tom à la ferme”. Jego filmowa adaptacja w reżyserii Xaviera Dolana zdobyła nagrodę FIPRESCI na 70. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Na scenie występuje Jacek Beler, Mateusz Górski, Maria Maj, Izabella Dudziak.

Czas trwania: 120 minut

Twórcy

reżyseria: Wojtek Rodak

dramaturgia: Szymon Adamczak

scenografia, reżyseria światła: Katarzyna Pawelec

kostiumy: Marta Szypulska

muzyka: Karol Nepelski

choreografia: Wojciech Grudziński

wideo: Wojciech Puś

asystent reżysera: Piotr Piotrowicz

kierowniczka produkcji: Anna Czerniawska

Opinie naszych widzów (6)

  • 10,0/ 10

    Świetna gra aktorska.

    jo.....@....pl / 23 maja 2023

  • 10,0/ 10

    Na jestem krytykiem ale uważam,że sztuka była bardzo dobra. Należy mieć natomiast otwarty umysł i świadomość aby ją obejrzeć. Scenografia bardzo oszczędna, co zmusza widza do uruchomienia wyobraźni. Osobiście polecam.

    ch.....@gm...il.com / 20 grudnia 2022

  • 10,0/ 10

    Trudny temat przedstawiony w niekonwencjonalny sposób. Fantastyczna gra aktorów, daje do myślenia.

    mi.....@in...ia.pl / 02 września 2022

  • 10,0/ 10

    problem ukazany w sposób niekonwencjonalny

    a......@on...et.pl / 29 sierpnia 2022

  • 9,0/ 10

    Świetny spektakl, niesamowicie zagrany przez aktorów teatru TR. Bardzo wczułam się w temat. Temat trudny, tutaj poruszony bez nachalności.

    al.....@gm...il.com / 19 grudnia 2022

  • 8,0/ 10

    Przyszłam na "Toma na wsi" bez żadnych oczekiwań i dostałam coś całkiem przyjemnego. Ścieżka dźwiękowa sprawiła, że już od początku czułam się wciągnięta w ten świat, tak jakbym była obserwatorką z bliskiego otoczenia bohaterów. Momenty w których śpiewał Gra aktorska była znakomita. Tytułowy bohater okazał się niezwykle zabawną postacią. Momenty w których śpiewał były czystym złotem. Nie mogłam powstrzymać się od śmiechu. Spektakl był zabawny, jednak nie obyło się bez smutnych momentów podczas których poleciało kilka łez. Podczas oglądania należy się skupić, gdyż wiele rzeczy trzeba się domyśleć. "Tom na wsi" jest zabawną, przyjemną sztuką, która opowiada o smutnej rzeczywistości queerowych osób w Polsce. Myślę, ze warto zapoznać się z nią.

    w1.....@gm...il.com / 09 lutego 2023

TR Warszawa - Adres i dojazd

ul. Marszałkowska 8, Warszawa

http://www.trwarszawa.pl/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.