„Lesbian Sunset

Średnia ocena

24 oddanych głosów

9,2 / 10

„Lesbian Sunset" w reż. Olgi Ciężkowskiej. Gościnny spektakl "Teraz Poliż”

Nasza przygoda zaczęła się od kasety magnetofonowej, która przypadkiem wpadła nam w ręce na jednym z warszawskich bazarów. Pirackie taśmy zawierały urywki przegranej z radia audycji o tytule Lesbian Sunset. Wszystko wskazuje na to, że był to niezależny program tworzony przez trzy kobiety, prawdopodobnie nadawany nielegalnie na falach krótkich w II połowie XX wieku. Chcąc wypełnić misję anonimowych radiowczyń, postanowiłyśmy ze strzępów i fragmentów odtworzyć zawartość tego archiwum w poszukiwaniu kontinuum własnej tożsamościowej historii.

“Historycy domagają się od queerowych historii miłosnych dowodów jakich nigdy nie żądają od związków heteroseksualnych. Dopóki nikt nie był obecny w tym samym pomieszczeniu, gdy dwie kobiety uprawiały seks, nie ma powodu by ujmować w zapisie historycznym, że były lesbijkami.”

Jenn Shapland

Projekt zrodził się z potrzeby uwspólnienia lesbijskiego doświadczenia, zdefiniowanego przez narrację kulturowego braku. Relacje kobiet niehetero stanowią zupełny margines historii miłosnych w ogóle. Jak odnaleźć i zrozumieć swoją tożsamość, kiedy brakuje wzorców i punktów odniesienia, kiedy niemieszczące się w normatywnych ramach opisy kobiecego pożądania były w popkulturze właściwie nieobecne? Jak to jest czuć się częścią brakującego kawałka historii? Tej luki nie wypełni z trudem przyznane społeczne przyzwolenie na snucie uczesanych, romantycznych wizji o ewentualności stworzenia związku między dwiema kobietami. Domagamy się też prawa do namiętności. Do bezwstydnego dojrzewania, seksualnej eksploracji, realizacji pożądania, w sytuacji kiedy dziewczyny zakochują się w dziewczynach.

Na scenie występuje Dorota Glac, Marta Jalowska, Monika Jarosińska.

Czas trwania: 75 minut

Twórcy

Reżyseria: Olga Ciężkowska

Wolne tłumaczenie: Sylwia Chutnik

Muzyka i live recording: Magda Dubrowska

Scenografia i kostiumy: Marta Szypulska

Opinie naszych widzów (11)

 • 10,0/ 10

  Bardzo dobry spektakl, fajnie, że został oparty na realnych wydarzeniach z przeszłości i że dotyczy polskiej społeczności les. REWELACYJNA MUZYKA

  YG.....@GM...IL.COM / 21 listopada 2023

 • 10,0/ 10

  świetny spektakl! tak rzadko można zobaczyć realny świat kobiet nieheteronormatywnych, a ta historia z przeszłości jest super

  yg.....@gm...il.com / 21 listopada 2023

 • 10,0/ 10

  Jeden z najlepszych spektakli, jakie widziałam.

  ba.....@gm...il.com / 12 listopada 2023

 • 10,0/ 10

  Spektakl pełen humoru mimo, że opowiada historię dość trudną. Ukazuje doświadczenia bohaterek, które reprezentują różne osobowości, różne postrzeganie świata, różne odbieranie rzeczywistości. Sam w sobie jest jednak przyjemną podróżą w czasie i opowieścią o wychodzeniu z podziemia polskich lesbijek. To rewelacyjnie spędzone 75minut, które powinno obejrzeć szerokie grono osób by zrozumieć, jak trudno czasem po prostu być sobą i żyć.

  ma.....@gm...il.com / 11 listopada 2023

 • 10,0/ 10

  Mega fajne, nie spodziewałam się wiele, ale było absolutnie super

  bo.....@gm...il.com / 10 listopada 2023

 • 10,0/ 10

  Świetny spektakl, ciekawy i zabawny.

  ko.....@gm...il.com / 10 listopada 2023

 • 10,0/ 10

  lekko erotyczne i bardzo przyjemne przedstawienie; czuć było wspomnienie lata i tych wydarzeń w Mielnie. Ciekawa oprawa muzyczna. Bardzo udana gitara basowa w kluczowym momencie :)

  ed.....@gm...il.com / 09 listopada 2023

 • 10,0/ 10

  Świetny spektakl, bardzo ważna historia!

  we.....@gm...il.com / 09 listopada 2023

 • 10,0/ 10

  Dawno tak się nie śmiałam. Genialne! Proszę o więcej :D

  ru.....@gm...il.com / 09 listopada 2023

 • 10,0/ 10

  Wspaniały!!!

  ka.....@ic...ud.com / 09 listopada 2023

 • 3,0/ 10

  Bardzo duży zawód. Spektakl skierowany do lesbijek starszego (a nawet starego pokolenia). niezbyt śmieszne, niezbyt udane, fabuła gubi się w nieudolnie opowiedzianych żartach. Przeciętnie zagrane. Jak na dziewczyny to bardzo slabo. Jako młoda lesbijka nie tylko nie utozsamialam się z bohaterkami opowieści, ale przechodziły mnie ciarki żenady, gdy aktorki wypowiadały swoje kwestie. Nie polecam. Wymeczylam się. Nic nie wyniosłam nowego, nawet nie czułam jakiejś reprezentacji. Może starsze kobiety kręci takie coś. Mnie absolutnie nie.

  z0.....@gm...il.com / 27 listopada 2023

TERAZ POLIŻ - Adres i dojazd

https://www.terazpoliz.com.pl/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.