Bitwa o tron. Musicalowy talent show - zdjęcie Bitwa o tron. Musicalowy talent show - zdjęcie Bitwa o tron. Musicalowy talent show - zdjęcie Bitwa o tron. Musicalowy talent show - zdjęcie Bitwa o tron. Musicalowy talent show - zdjęcie

Średnia ocena

26 oddanych głosów
6 zainteresowanych osób

8,8 / 10

Bitwa o tron. Musicalowy talent show

W "Bitwie o tron" o uznanie widowni zabiega ośmiu polskich królów elekcyjnych, każdy z przebojową piosenką. To show, któremu blisko do konwencji Eurowizji - to widownia wybiera zwycięzcę.

"Bitwa o tron. Musicalowy talent show” to autorska produkcja Syreny. Za libretto i reżyserię odpowiada Jacek Mikołajczyk, zastępca dyrektora teatru ds. artystycznych, a kompozytorem musicalu jest kierownik muzyczny Syreny Tomasz Filipczak.

Musical o wybranych królach elekcyjnych jest utrzymany w konwencji popowego talent show. Jego bohaterowie prezentują się w przebojach skomponowanych w stylistykach charakterystycznych dla krajów, z których pochodzą. I tak Zygmunt III, wywodzący się ze szwedzkiej dynastii Wazów, śpiewa piosenkę nawiązującą do estetyki Abby, z kolei August Mocny łączy w jednym utworze metalowe brzmienia bliskie zespołowi Rammstein oraz mozartowską arię. Jurorkami show są cztery cudzoziemki – żony, siostry i kochanki polskich władców, a zmagania królów prowadzą dwaj księża – to nawiązanie do epoki, w której przedstawiciele stanu duchownego byli głównymi komentatorami życia publicznego Rzeczpospolitej.

- Zaczęło się od mojej fascynacji dynastią Wazów. Potem w głowie pojawił się pomysł innego spojrzenia na królów: odkurzenia ich, pokazania, że to pełnokrwiste postaci, często kontrowersyjne, zaskakujące i – czego już pewnie nie pamiętamy ze szkoły – bardzo ciekawe! – opowiada Jacek Mikołajczyk. - Temat królów elekcyjnych od razu skojarzył mi się z konwencją talent show. W końcu elekcja to wybory, a więc widowisko, pojedynek, walka o głosy, słowem - wielkie przedstawienie. Stworzyliśmy spektakl, na którym będzie się bawić i dorosła, i młodzieżowa widownia. Znajomość historii nie jest wymagana, przez jej meandry sprawnie prowadzą widzów postaci jurorek.

Niebanalna opowieść o historii to jedno z ważniejszych zjawisk współczesnego światowego musicalu. Trend wyznaczyli Amerykanie, którzy o Alexandrze Hamiltonie, jednym z ojców-założycieli USA, opowiadają w musicalu utrzymanym w stylistyce rapu, oraz Brytyjczycy przedstawiający sześć żon Henryka VIII jako diwy muzyki disco.

Czas trwania: 115 minut

Zwiastuny

Występują

Łukasz Szczepanik

Anna Terpiłowska/

Agnieszka Tylutki

Maciej Dybowski

Albert Osik

Przemysław Glapiński

Michał Konarski

Marcin Wortmann

Agnieszka Rose

Beatrycze Łukaszewska

Katarzyna Walczak

Magdalena Placek-Boryń/

Karolina Gwóźdź

Marta Walesiak-Łabędzka

Piotr Siejka

Jacek Pluta

Realizacja

Libretto i teksty piosenek: Jacek Mikołajczyk

Muzyka: Tomasz Filipczak

Reżyseria: Jacek Mikołajczyk

Przygotowanie wokalne i kierownictwo muzyczne: Tomasz Filipczak

Scenografia: Jake Smart

Kostiumy: Tomasz Jacyków

Choreografia: Santi Bello

Projekcje: Tomasz Grimm

Reżyseria światła: Artur Wytrykus

Dźwięk: Julia Papis

Charakteryzacja: Aleksandra Tomaszewicz

Asystentka reżysera: Aleksandra Ślązak

Współpraca choreograficzna: Patryk Gładyś

Inspicjentka: Marta Skoczek

Suflerka: Małgorzata Zaufal

Kierownictwo produkcji: Grzegorz Rychlik

Produkcja: Aleksandra Ślązak

Opinie naszych widzów (9)

 • 10,0/ 10

  Świetny spektakl, niebanalny, ironiczny, coś co uwielbiam!! Zaskoczony pozytywnie, na pewno pójdę znowu do Teatru Syreny, gdy znów zawitam do stolicy.

  kp.....@gm...il.com / 14 lutego 2023

 • 10,0/ 10

  Niesamowici aktorzy, niesamowite głosy! Polecam każdemu :) Fajna możliwość poznania historii, pokazanej w nowoczesny i ciekawy sposób.

  so.....@gm...il.com / 13 lutego 2023

 • 10,0/ 10

  Spektakl fanatyczny!! bodzie się z mężem bawiliśmy. Godny polecenia. Aktorzy fenomenalni.

  a......@gm...il.com / 13 lutego 2023

 • 10,0/ 10

  Bardzo fajne wydarzenie - świetnie się bawiłam, choć moje córki - lat 16 i 13 raczej nie doceniły walorów - wnoszę, że to rozrywka raczej dla starszego pokolenia.

  ty.....@gm...il.com / 09 maja 2022

 • 10,0/ 10

  swietnie bawiliśmy sie

  os.....@....pl / 12 października 2021

 • 10,0/ 10

  Dwie godziny doskonałej rozrywki. Ogromny kunszt aktorski, ciekawa koncepcja przedstawienia historii Polski w bardzo zabawny sposób, niestroniący od aluzji do aktualnej sytuacji w kraju.

  af.....@....pl / 11 lipca 2021

 • 10,0/ 10

  super spektakl. humor, widza historyczna podana z zawadiackiej formie. muzycznie bardzo dobre

  ak.....@....pl / 05 lipca 2021

 • 9,0/ 10

  Zdecydowanie polecam, ciekawa muzyka, kostiumy. tematyka. Jesli historia byla uczona w ten sposob, to moze uczniowie wiecej by zapamietywali.

  za.....@gm...il.com / 02 października 2022

 • 7,0/ 10

  I enjoyed the show and in my opinion it was interestingly done regarding elections in Poland . The acting was ok, I have seen better, still it was pleasant enough and I would recommend it especially for young adults for learning history in a fun way

  be.....@gm...il.com / 08 maja 2022

Teatr Syrena - Adres i dojazd

Litewska 3, Warszawa

http://teatrsyrena.pl/

Kup bilet