Opowieści niemoralne - zdjęcie Opowieści niemoralne - zdjęcie Opowieści niemoralne - zdjęcie Opowieści niemoralne - zdjęcie Opowieści niemoralne - zdjęcie Opowieści niemoralne - zdjęcie Opowieści niemoralne - zdjęcie Opowieści niemoralne - zdjęcie

Średnia ocena

15 oddanych głosów
2 zainteresowane osoby

6,0 / 10

Opowieści niemoralne

[Ostrzeżenie: Spektakl zawiera sceny nagości, seksu oraz przemocy seksualnej. Przeznaczony jest wyłącznie dla widzów od 18. roku życia]

***

„Opowieści niemoralne” to składający się z trzech autonomicznych części współczesny traktat stawiający pytanie o to, czy seksualność jest dzisiaj przestrzenią wolności czy zniewolenia.

I

Miłosierny Pan Bóg powiódł palcem po świecie i nazwał wszystko; i rodzinę, i dom i świat, a w nim dziesięć (do piętnastu) jasnych zasad, i to, jak w tym świecie być szczęśliwym, i jak się odżegnać od grzechu tego świata, o, jak pięknego świata.

II

Przedstawiamy opowieść o osobach, którym wszystko wolno, dla których najwspanialszą grą, najwyższą zasadą jest przekraczanie granic, omijanie zakazów, testowanie

ograniczeń. To opowieść, w której nie tyle można czerpać przyjemność, ile MUSI się ją czerpać, a rachunki płaci zazwyczaj ktoś inny, bo ten świat jest piękny, o, jaki piękny.

III

Snujemy opowieść, w której świat zaczyna się od nowa, gdzie nie będzie miejsca na żadną przemoc i ranę. Każdy jest zdany sam na siebie, nawet jeśli chodzi o cielesną przyjemność, a może zwłaszcza jeśli o nią chodzi. Słońce wstaje samo i samo zachodzi, ten świat jest piękny, o, jaki piękny.

To opowieść o domu i rodzinie, o kinie, o teatrze, o naturze. Inspiracje dla scenariusza autorstwa Weroniki Murek i Jakuba Skrzywanka stanowiły filmy Waleriana Borowczyka, transkrypt rozprawy sądowej Stan Kalifornia vs. Roman Raymond Polański z marca 1977 roku oraz materiały dokumentalne dotyczące współczesnych fetyszy.

Czym dziś są dla nas obrazy prezentujące seks, w kraju, w którym wciąż jedynym szeroko akceptowalnym miejscem do rozmowy na ten temat jest konfesjonał?

***

W spektaklu wykorzystywane są efekt stroboskopowy (światło pulsujące z dużą częstotliwością) oraz dym sceniczny. Osoby wrażliwe na ten rodzaj efektów prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności.

***

Matronat nad spektaklem objęła Fundacja Feminoteka

Na scenie występują między innymi Maria Robaszkiewicz, Aleksandra Bożek, Andrzej Kłak, Natalia Lange, Michał Czachor, Arkadiusz Brykalski.

Czas trwania: 180 minut
Źródło zdjęcia: Teatr Powszechny

Zwiastuny

Realizacja

reżyseria – Jakub Skrzywanek

scenariusz – Weronika Murek, Jakub Skrzywanek

dramaturgia – Weronika Murek

scenografia i reżyseria światła – Agata Skwarczyńska

kostiumy – Joanna Hawrot

choreografia – Agnieszka Kryst

reżyseria wideo – Ioann Maria

muzyka – Konstanty Usenko

konsultantki scen intymnych – Agnieszka Róż i Jewgienia Aleksandrowa

asystentka reżysera – Karolina Kowalczyk

asystentka scenografki – Sara Sulej

inspicjentka – Iza Stolarska

***

konsultacje prawne – kancelaria DotLaw

w scenariuszu wykorzystano fragment książki „Seks w wielkim lesie. Botaniczny przewodnik dla kochanków na łonie przyrody” autorstwa Łukasza Łuczaja

Opinie naszych widzów (1)

  • 8,0/ 10

    Bardzo dobry II akt. Pierwszego mogłoby nie być

    mi.....@....pl / 05 września 2022

Teatr Powszechny - Adres i dojazd

ul. Jana Zamoyskiego 20, Warszawa

http://www.powszechny.com/

Kup bilet