Noc ciemna. Opowiadania Franza Kafki - zdjęcie

Średnia ocena

20 oddanych głosów

8,2 / 10

Noc ciemna. Opowiadania Franza Kafki

Podstawą scenariusza do spektaklu „Noc ciemna. Opowiadania Franza Kafki" są dwa teksty praskiego geniusza: „Kolonia karna" i „Przemiana". Postaci spotykamy w dworcowej poczekalni - ale nikt nie wie, dokąd zmierza droga i kiedy rozpocznie się podróż. Domyślamy się, że - jak to u Kafki - kresem tej drogi może być tylko śmierć, bezsensowna ofiara, która nikomu nie przyniesie wybawienia, ale mimo to podejmujemy kolejne próby ratunku, szukamy pomocy, rozpaczliwe mamy nadzieję na odkupienie. Odrzucamy innych i zawierzamy fałszywym religiom. Współczesna, kapitalistyczna rzeczywistość stara się jak najbardziej uciekać od traumatycznych doświadczeń. Dostrzegamy to codziennie: obserwując prelekcje trenerów, odbywając terapeutyczne sesje czy słuchając motywacyjnych mówców. Ale katastrofa nadchodzi, a my jedynie oddalamy od siebie jej widmo.

- Wielki, szesnastowieczny mistyk, św. Jan od Krzyża, z którego dzieła przejąłem tytuł spektaklu, w „Nocy ciemnej" właśnie opisuje stan wewnętrznego mroku konieczny do duchowej przemiany. Dopiero, gdy doświadczymy opuszczenia i samotności, możemy doznać Epifanii. W końcu Zmartwychwstanie ma sens jedynie w perspektywie cierpienia i śmierci, przez które każdy z nas będzie musiał przejść. Obecnie, codzienność zdaje się tylko bezmyślną afirmacją życia. Wszystko jest możliwe do osiągnięcia, każde pragnienie może być spełnione - wystarczy tylko wola i postanowienie. Pandemia koronawirusa pokazała, że wobec okrutnej rzeczywistości, jesteśmy słabi i bezbronni. Niekiedy - pozostaje tylko rozpacz i czekanie na nieuniknione. Ten spektakl ma o tym przypomnieć – mówi Michał Zdunik, autor scenariusza i reżyser spektaklu.

Występują

Malwina Laska-Eichmann, Paweł Janyst, Irmina Liszkowska, Janusz R. Nowicki, Krzysztof Oleksyn, Michał Pawlik

Realizacja

scenariusz i reżyseria: Michał Zdunik

Opinie naszych widzów (10)

 • 10,0/ 10

  Świetny spektakl, rewelacyjna gra aktorska, trzyma w napięciu. Do tej pory nie widziałam takiej interpretacji dzieł Kafli, jest to coś zupełnie innego.

  k......@gm...il.com / 10 listopada 2022

 • 10,0/ 10

  Świetna gra i zaangażowanie aktorów. Bliskość sceny wzmaga wrażenia i powoduje uczucie współuczestniczenia w przedstawieniu.

  ma.....@po...ta.fm / 09 listopada 2022

 • 10,0/ 10

  Fantastyczne przedstawienie . Cudowna gra młodych skrótów. Rewelacyjna dykcja. Charakteryzacja prokuratora zaskakująco przejmująca , nieoczywista, A. Jednak przykuwająca uwagę i wzmacniająca przekaz. Polecam.

  ur.....@....pl / 19 czerwca 2022

 • 10,0/ 10

  Fantastyczni mlodzi ludzie ,których uwielbiam za grę aktorką. Było to kolejne przedstawienie na ktorym byłam, i za każdym razem jestem tak samo zachwycona.

  je.....@gm...il.com / 07 kwietnia 2022

 • 10,0/ 10

  Mega rewelacyjna gra aktorów, jestem pełna podziwu i zachwycona

  er.....@....pl / 28 marca 2022

 • 10,0/ 10

  Bardzo ciekawy spektakl i wspaniali aktorzy

  ad.....@gm...il.com / 28 lutego 2022

 • 9,0/ 10

  Z przyjemnością obejrzałam to przedstawienie, młodzi aktorzy bardzo utalentowani. Nie znałam opowiadań Kafki i nie do końca zrozumiałam treść.

  ba.....@gm...il.com / 28 czerwca 2022

 • 7,0/ 10

  7 za świetną grę aktorską. Niestety brak spójnej koncepcji reżyserskiej. Lepszy efekt dałoby wystawienie oddzielnie dwóch jedno aktówek Kafli, po sobie

  ww.....@....pl / 19 marca 2023

 • 7,0/ 10

  Jezus, to bylo takie niepokojace i straszne. Wciaz nie wiem co o tym myśleć, ogólnie głównie o stracie i nieradzeniu sobie z nią, o zlych ralacjach z ludźmi, o akiej bezsensowności tego co się dzieje. Wsm to co oczekuje się od kafki, ale nie na papierze, a w rzeczywistości to bylo takie milion razy bardziej przytlaczajace

  as.....@gm...il.com / 25 marca 2022

 • 1,0/ 10

  Bardzo pomieszane i niezrozumiałe. Jeśli ktoś (np. Szkolna wycieczka) nie czytał tych opowiadań, będzie znudzony, nie będzie wiedział, co się dzieje. Na scenie totalny chaos. Dziwne tańce mające odzwieciedlic mroczny klimat sztuki, sprawiły tylko, że całe przedstawienie było tym bardziej groteskowe.

  mo.....@gm...il.com / 19 marca 2023

Teatr Ochoty im. Haliny i Jana Machulskich - Adres i dojazd

ul. Reja 9, Warszawa

http://teatrochoty.pl

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.