Noc ciemna. Opowiadania Franza Kafki - zdjęcie

Średnia ocena

16 oddanych głosów

8,6 / 10

Noc ciemna. Opowiadania Franza Kafki

Podstawą scenariusza do spektaklu „Noc ciemna. Opowiadania Franza Kafki" są dwa teksty praskiego geniusza: „Kolonia karna" i „Przemiana". Postaci spotykamy w dworcowej poczekalni - ale nikt nie wie, dokąd zmierza droga i kiedy rozpocznie się podróż. Domyślamy się, że - jak to u Kafki - kresem tej drogi może być tylko śmierć, bezsensowna ofiara, która nikomu nie przyniesie wybawienia, ale mimo to podejmujemy kolejne próby ratunku, szukamy pomocy, rozpaczliwe mamy nadzieję na odkupienie. Odrzucamy innych i zawierzamy fałszywym religiom. Współczesna, kapitalistyczna rzeczywistość stara się jak najbardziej uciekać od traumatycznych doświadczeń. Dostrzegamy to codziennie: obserwując prelekcje trenerów, odbywając terapeutyczne sesje czy słuchając motywacyjnych mówców. Ale katastrofa nadchodzi, a my jedynie oddalamy od siebie jej widmo.

- Wielki, szesnastowieczny mistyk, św. Jan od Krzyża, z którego dzieła przejąłem tytuł spektaklu, w „Nocy ciemnej" właśnie opisuje stan wewnętrznego mroku konieczny do duchowej przemiany. Dopiero, gdy doświadczymy opuszczenia i samotności, możemy doznać Epifanii. W końcu Zmartwychwstanie ma sens jedynie w perspektywie cierpienia i śmierci, przez które każdy z nas będzie musiał przejść. Obecnie, codzienność zdaje się tylko bezmyślną afirmacją życia. Wszystko jest możliwe do osiągnięcia, każde pragnienie może być spełnione - wystarczy tylko wola i postanowienie. Pandemia koronawirusa pokazała, że wobec okrutnej rzeczywistości, jesteśmy słabi i bezbronni. Niekiedy - pozostaje tylko rozpacz i czekanie na nieuniknione. Ten spektakl ma o tym przypomnieć – mówi Michał Zdunik, autor scenariusza i reżyser spektaklu.

Obsada

Malwina Laska-Eichmann, Paweł Janyst, Irmina Liszkowska, Janusz R. Nowicki, Krzysztof Oleksyn, Michał Pawlik

Realizacja

scenariusz i reżyseria: Michał Zdunik

Opinie naszych widzów (8)

 • 10,0/ 10

  Świetny spektakl, rewelacyjna gra aktorska, trzyma w napięciu. Do tej pory nie widziałam takiej interpretacji dzieł Kafli, jest to coś zupełnie innego.

  k......@gm...il.com / 10 listopada 2022

 • 10,0/ 10

  Świetna gra i zaangażowanie aktorów. Bliskość sceny wzmaga wrażenia i powoduje uczucie współuczestniczenia w przedstawieniu.

  ma.....@po...ta.fm / 09 listopada 2022

 • 10,0/ 10

  Fantastyczne przedstawienie . Cudowna gra młodych skrótów. Rewelacyjna dykcja. Charakteryzacja prokuratora zaskakująco przejmująca , nieoczywista, A. Jednak przykuwająca uwagę i wzmacniająca przekaz. Polecam.

  ur.....@....pl / 19 czerwca 2022

 • 10,0/ 10

  Fantastyczni mlodzi ludzie ,których uwielbiam za grę aktorką. Było to kolejne przedstawienie na ktorym byłam, i za każdym razem jestem tak samo zachwycona.

  je.....@gm...il.com / 07 kwietnia 2022

 • 10,0/ 10

  Mega rewelacyjna gra aktorów, jestem pełna podziwu i zachwycona

  er.....@....pl / 28 marca 2022

 • 10,0/ 10

  Bardzo ciekawy spektakl i wspaniali aktorzy

  ad.....@gm...il.com / 28 lutego 2022

 • 9,0/ 10

  Z przyjemnością obejrzałam to przedstawienie, młodzi aktorzy bardzo utalentowani. Nie znałam opowiadań Kafki i nie do końca zrozumiałam treść.

  ba.....@gm...il.com / 28 czerwca 2022

 • 7,0/ 10

  Jezus, to bylo takie niepokojace i straszne. Wciaz nie wiem co o tym myśleć, ogólnie głównie o stracie i nieradzeniu sobie z nią, o zlych ralacjach z ludźmi, o akiej bezsensowności tego co się dzieje. Wsm to co oczekuje się od kafki, ale nie na papierze, a w rzeczywistości to bylo takie milion razy bardziej przytlaczajace

  as.....@gm...il.com / 25 marca 2022

Teatr Ochoty im. Haliny i Jana Machulskich - Adres i dojazd

ul. Reja 9, Warszawa

http://teatrochoty.pl

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.