Boska Komedia - zdjęcie Boska Komedia - zdjęcie Boska Komedia - zdjęcie Boska Komedia - zdjęcie Boska Komedia - zdjęcie Boska Komedia - zdjęcie Boska Komedia - zdjęcie Boska Komedia - zdjęcie Boska Komedia - zdjęcie Boska Komedia - zdjęcie

Średnia ocena

1 oddany głos

8,0 / 10

Boska Komedia

W 700-setną rocznicę śmierci włoskiego poety Teatr Lalka zaprasza na wędrówkę przez Piekło, Czyściec i Raj, w którą włączony zostaje Każdy - współczesny Everyman stając wobec wyzwań i niebezpieczeństw otaczającego świata. Perspektywa metafizyczna, nakreślona w dziele przez Dantego dziś, „w czasach zarazy”, nabiera szczególnej wagi i aktualności. Życie i śmierć, piekło i niebo, wolna wola i zapisany w górze los – oto zagadnienia, z którymi konfrontacja wydaje się nieunikniona i która staje się udziałem nie tylko bohatera poematu. Adaptacja Jarosława Mikołajewskiego przybliża i oswaja tematykę utworu. Przez labirynt prowadzi widzów Wergiliusz i muzyka rozpisana na głosy.

Reżyser o spektaklu:

Podjęliśmy się najbezczelniej w świecie piekielnie karkołomnej realizacji. Poeta, pisarz, eseista, Jarosław Mikołajewski zna każdą tercynę Boskiej komedii. Jest też autorem najnowszego tłumaczenia dzieła Dantego. Mikołajewski przygotował dla Teatru Lalka swoją wersję poematu Dantego - pomyślaną jako reportaż z zaświatów, w którym przeprowadza współczesnego bohatera przez Piekło, Czyściec i Raj w zawrotnym tempie. Autor scenograficznej wizji, Jarosław Kozakiewicz - artysta wizualny, rzeźbiarz, architekt - szukał dla tekstu odniesień interpretacyjnych w przyrodzie i ekologii. Piekło to spalony las, czyściec - topniejące góry lodowe, a Raj… przekonacie się sami.

Nasza sceniczna opowieść przywołuje tylko niektóre wątki arcydzieła Dantego. Tropi wybrane ślady. Jest raczej skromnym esejem teatralnym zainspirowanym filozoficznym i teologicznym dziełem. Przewodnikiem po zaświatach jest muzyka Grzegorza Turnaua śpiewana przez aktorów Lalki.

Rodzinne przedstawienie przeznaczona jest dla melancholijnych 12-latków i młodzieży.

Jarosław Kilian

Zadanie dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Wydarzenia Artystyczne dla Dziedzi i Młodzieży.

Dla młodzieży 12+

____________________________________________________________________________________________________

Specjalnym wydawnictwem Teatr Lalka obchodzi setną rocznicę urodzin Jana Wilkowskiego – aktora, reżysera, autora sztuk teatralnych, dyrektora artystycznego naszej sceny w latach 1952 – 1969. Tu powstały jego legendarne przedstawienia, znane nie tylko widzom w Warszawie i w Polsce, ale w całej Europie.

Właśnie ukazała się książka Jan Wilkowski. W stulecie urodzin 1921 – 2021, która - jak pisze Maciej Wojtyszko - „zabierze {czytelników} na wędrówkę śladami artysty, wpisując jego życie i czasy w pejzaż Warszawy oraz realia świata historii, polityki, a także w dzieje kultury polskiej XX wieku”.

Wydawnictwo jest do nabycia w kasie Teatru Lalka; cena egzemplarza 25 zł.

Na scenie występują między innymi Aneta Jucejko-Pałęcka, Beata Duda-Perzyna, Aneta Harasimczuk, Grzegorz Feluś, Damian Wilma, Wojciech Pałęcki.

Czas trwania: 80 minut

Realizacja

Adaptacja: Jarosław Mikołajewski

Reżyseria: Jarosław Kilian

Koncepcja plastyczna i scenografia: Jarosław Kozakiewicz

Współpraca kostiumologiczna: Magdalena Komar

Muzyka i aranżacje: Grzegorz Turnau

Współpraca i realizacja nagrań: Paweł Piątek

Przygotowanie wokalne: Aldona Krasucka

Choreografia: Karol Urbański

Realizacja projekcji: Łukasz Gregorek, Wiktor Podgórski oraz Michał Korotko

Opinie naszych widzów (1)

  • 8,0/ 10

    Wspaniała scenografia, różnorodne środki wyrazu, przystępna dla młodszych odbiorców interpretacja dzieła, wystarczająca gra aktorska. Zdecydowanie polecam, teatr Lalka jak zwykle nie zawiódł!

    pk.....@gm...il.com / 10 października 2022

Teatr Lalka - Adres i dojazd

ul. Plac Defilad 1, PKiN, Warszawa

http://www.teatrlalka.pl/pl

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.