Boska Komedia

7.00
(2 oceny)
W 700-setną rocznicę śmierci włoskiego poety Teatr Lalka zaprasza na wędrówkę przez Piekło, Czyściec i Raj, w którą włączony zostaje Każdy - współczesny Everyman stając wobec wyzwań i niebezpieczeństw otaczającego świata. Perspektywa metafizyczna, nakreślona w dziele przez Dantego dziś, „w czasach zarazy”, nabiera szczególnej wagi i aktualności. Życie i śmierć, piekło i niebo, wolna wola i zapisany w górze los – oto zagadnienia, z którymi konfrontacja wydaje się nieunikniona i która staje się udziałem nie tylko bohatera poematu. Adaptacja Jarosława Mikołajewskiego przybliża i oswaja tematykę utworu. Przez labirynt prowadzi widzów Wergiliusz i muzyka rozpisana na głosy. Reżyser o spektaklu: Podjęliśmy się najbezczelniej w świecie piekielnie karkołomnej realizacji. Poeta, pisarz, eseista, Jarosław Mikołajewski zna każdą tercynę Boskiej komedii. Jest też autorem najnowszego tłumaczenia dzieła Dantego. Mikołajewski przygotował dla Teatru Lalka swoją wersję poematu Dantego - pomyślaną jako reportaż z zaświatów, w którym przeprowadza współczesnego bohatera przez Piekło, Czyściec i Raj w zawrotnym tempie. Autor scenograficznej wizji, Jarosław Kozakiewicz - artysta wizualny, rzeźbiarz, architekt - szukał dla tekstu odniesień interpretacyjnych w przyrodzie i ekologii. Piekło to spalony las, czyściec - topniejące góry lodowe, a Raj… przekonacie się sami. Nasza sceniczna opowieść przywołuje tylko niektóre wątki arcydzieła Dantego. Tropi wybrane ślady. Jest raczej skromnym esejem teatralnym zainspirowanym filozoficznym i teologicznym dziełem. Przewodnikiem po zaświatach jest muzyka Grzegorza Turnaua śpiewana przez aktorów Lalki. Rodzinne przedstawienie przeznaczona jest dla melancholijnych 12-latków i młodzieży. Jarosław Kilian Zadanie dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Wydarzenia Artystyczne dla Dziedzi i Młodzieży. Dla młodzieży 12+ ____________________________________________________________________________________________________ Specjalnym wydawnictwem Teatr Lalka obchodzi setną rocznicę urodzin Jana Wilkowskiego – aktora, reżysera, autora sztuk teatralnych, dyrektora artystycznego naszej sceny w latach 1952 – 1969. Tu powstały jego legendarne przedstawienia, znane nie tylko widzom w Warszawie i w Polsce, ale w całej Europie. Właśnie ukazała się książka Jan Wilkowski. W stulecie urodzin 1921 – 2021, która - jak pisze Maciej Wojtyszko - „zabierze {czytelników} na wędrówkę śladami artysty, wpisując jego życie i czasy w pejzaż Warszawy oraz realia świata historii, polityki, a także w dzieje kultury polskiej XX wieku”. Wydawnictwo jest do nabycia w kasie Teatru Lalka; cena egzemplarza 25 zł.

Czas trwania: 80 minut

Występują

Aneta Jucejko-Pałęcka

Beata Duda-Perzyna

Aneta Harasimczuk

Grzegorz Feluś

Damian Wilma

więcej+

Realizacja

Adaptacja: Jarosław Mikołajewski Reżyseria: Jarosław Kilian Koncepcja plastyczna i scenografia: Jarosław Kozakiewicz Współpraca kostiumologiczna: Magdalena Komar Muzyka i aranżacje: Grzegorz Turnau Współpraca i realizacja nagrań: Paweł Piątek Przygotowanie wokalne: Aldona Krasucka Choreografia: Karol Urbański Realizacja projekcji: Łukasz Gregorek, Wiktor Podgórski oraz Michał Korotko

Opinie naszych Widzów

(1)

8/10

Wspaniała scenografia, różnorodne środki wyrazu, przystępna dla młodszych odbiorców interpretacja dzieła, wystarczająca gra aktorska. Zdecydowanie polecam, teatr Lalka jak zwykle nie zawiódł!

pk.....@gm...il.com | 10.10.2022

Boska Komedia

Wydarzenie nie odbywa się w nadchodzącym czasie, ale gdy pojawi się nowy termin, damy Ci znać!

Nasze benefity

Możliwość wymiany rezerwacji najpóźniej na 3 dni przed wydarzeniem

Powiadomienia o zmianie w repertuarze

Zwracamy pieniądze w 24h lub wymieniamy na inny termin w razie odwołania wydarzenia

Nie wiesz na co się wybrać?

Zadzwoń do nas, pomożemy!