Słownik Ptaszków Polskich - zdjęcie Słownik Ptaszków Polskich - zdjęcie Słownik Ptaszków Polskich - zdjęcie

Średnia ocena

5 oddanych głosów
2 zainteresowane osoby

8,4 / 10

Słownik Ptaszków Polskich

Krzysztof Materna rozpoczął próby spektaklu opartego na opowiadaniu „Słownik Ptaszków Polskich”. Powstanie spektakl w znakomitej obsadzie – o klanach językowych w czasach, gdy całe grupy społeczne porozumiewają się językami zrozumiałymi wyłącznie dla siebie, a niezrozumiałymi dla innych, co uniemożliwia komunikację w „życiu plemiennym”.

Punktem wyjścia do najnowszych obserwacji mutującej polszczyzny, która sprawia, że Polacy nie wiedzą co do siebie mówią, stało się dla Krzysztofa Materny opowiadanie Jakuba Morawskiego, nagrodzone na konkursie satyrycznego miesięcznika „Chimery”. - Morawski ma słuch na polszczyznę absolutny – mówi Krzysztof Materna – Stawia nam zasadnicze pytania: czy język polski jest w dalszym ciągu narzędziem naszej komunikacji czy może rozbija naszą językową tożsamość? Czy chcemy się słuchać nawzajem skoro się nie rozumiemy? Pracując nad spektaklem, zadajemy sobie również pytanie, czy nieprawdopodobna liczba językowych nieporozumień nie stanowi poważnego zagrożenia dla naszego społeczeństwa, którego rozwiązaniem może być zbiorowa terapia.

W czasach w których żyjemy, w których nie wiemy w jakich czasach żyjemy, coraz trudniej jest się porozumieć. Języki złożone z tych samych niby wyrazów wydają się chcieć coraz bardziej ze sobą kłócić i rozmijać, jakby już dały sobie spokój z możliwością porozumienia. „Słownik Ptaszków Polskich” chce mówić o tym jak skłócona wielojęzyczność nie zbiega się w żadną komunikację, a rozmowy między postaciami powodują coraz większą przestrzeń rozmijania się.

Spektakl przeznaczony dla widzów dorosłych.

Na scenie występują między innymi Olga Bołądź jako Bezimienna B. (Genia), Robert Rozmus jako Prezenter TVK Krzysztof Krzysztof (dziadek Władek), Izabela Kuna jako Joasia, Agnieszka Suchora jako Joasia, Dominik Bąk jako Sebo (Jurek), Janusz Chabior jako Jaś Maria (Ksiądz Andrzej Bapko, Grześ).

Źródło zdjęcia:

Zwiastuny

Występują

Olga Bołądź - zdjęcie

Olga Bołądź
Bezimienna B. (Genia)

Robert Rozmus - zdjęcie

Robert Rozmus
Prezenter TVK Krzysztof Krzysztof (dziadek Władek)

Dominik Bąk - zdjęcie

Dominik Bąk
Sebo (Jurek)

Janusz Chabior - zdjęcie

Janusz Chabior
Jaś Maria (Ksiądz Andrzej Bapko, Grześ)

Iwona Bielska - zdjęcie

Iwona Bielska
Helena de Fraud, znana też jako pogodynka i prezenterka Magda Murek oraz babcia Jadwiga

Krzysztof Materna - zdjęcie

Krzysztof Materna
Stowarzyszenie PPP

Realizacja

tekst: Jakub Morawski

reżyseria i adaptacja: Krzysztof Materna

kostiumy: Katarzyna Rysiak

scenografia: Marcin Dzwonkowski

asystent reżysera: Ewelina Sadłocha

produkcja: Katarzyna Biegalska

plakat: Marcin Władyka, Headmade studio

zdjęcia: Tomasz Słupski

Opinie naszych widzów (1)

  • 10,0/ 10

    genialne przedstawienie pokazujące naszą polską nowomowę,coraz większą cudaczność rodzimego języka ewoluującego w kierunku polish-international.

    he.....@....pl / 02 lutego 2018

Teatr IMKA - Adres i dojazd

ul. Kocjana 3, Warszawa

http://www.teatr-imka.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.