Ronja, córka zbójnika - zdjęcie Ronja, córka zbójnika - zdjęcie Ronja, córka zbójnika - zdjęcie Ronja, córka zbójnika - zdjęcie Ronja, córka zbójnika - zdjęcie Ronja, córka zbójnika - zdjęcie Ronja, córka zbójnika - zdjęcie Ronja, córka zbójnika - zdjęcie Ronja, córka zbójnika - zdjęcie

Średnia ocena

6 oddanych głosów

9,5 / 10

Ronja, córka zbójnika

Nie ma chyba dziecka w kulturze europejskiej, które nie zna twórczości szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren. Jest ona bez wątpienia jedną z najpoczytniejszych autorek książek dla dzieci. Dzieci w Polsce wyróżniły twórczynię postaci Pippi i świata dzieci z Bullerbyn wyjątkową nagrodą – Orderem Uśmiechu.

Ronja – tytułowa bohaterka przedstawienia Teatru Groteska – jest córką zbójnika Mattisa i niezwykłym „dzieckiem lasu”. Dziewczynka jest wielokrotnie ostrzegana przed rozbójnikami Borki, który jest hersztem innej rodziny zbójeckiej. Jednak, po poznaniu syna Borki – Birka, Ronja zmienia zdanie na temat „wrogów”. Młodzi kilkukrotnie ratują sobie życie i wyciągają się wzajemnie z tarapatów. Wkrótce rozkwita między nimi przyjaźń i miłość, stają się nierozłączną parą – siostrą i bratem. Tego nie potrafią zaakceptować ich ojcowie. Dowiedziawszy się o tym zakazanym uczuciu, rozwścieczony Mattis wyrzeka się córki. Gniew i duma rodziców nie są jednak w stanie rozdzielić młodych. Nie bacząc na ich zdanie, Ronja i Birk uciekają z domu i postanawiają zamieszkać razem w Niedźwiedziej Grocie. Czy teatralnym bywalcom czegoś to nie przypomina? Czyżby „Romea i Julię” Williama Szekspira w wersji dla dzieci i młodzieży?

Czy historia zakazanej miłości musi zawsze kończyć się tragicznie? Czy młodzieńczy bunt nie jest czasem wskazany? Czy nie należy zawsze podążać za głosem serca, mimo narzucanych nam przez innych uprzedzeń?

O tym, czy Ronji i Birkowi uda się udobruchać rodziców i połączyć dwie zbójeckie rodziny w jedną, przekonają się Państwo oglądając, zrealizowane jak zwykle z dużą pasją, przedstawienie o „zbójeckiej miłości” w Teatrze Groteska.

Na scenie występują między innymi Włodzimierz Jasiński jako Pete Łysa Pała – Zbój, Natalia Sakowicz jako Ronja, Katarzyna Kopczyk jako Lovis - Matka Ronji, Tomasz Frąszczak jako Tomasz Frąszczak, Bartosz Watemborski jako Ogryzek - Zbój, Paweł Mróz jako Borka – Ojciec Birka.

Obsada

Włodzimierz Jasiński - zdjęcie

Włodzimierz Jasiński
Pete Łysa Pała – Zbój

Katarzyna Kopczyk
Lovis - Matka Ronji

Tomasz Frąszczak
Tomasz Frąszczak

Bartosz Watemborski
Ogryzek - Zbój

Paweł Mróz - zdjęcie

Paweł Mróz
Borka – Ojciec Birka

Krzysztof Grygier
Knotas - Zbój

Lech Walicki - zdjęcie

Lech Walicki
Fuloks - Zbój

Małgorzata Hachlowska
Undis - Matka Birka

Bartłomiej Olszewski - zdjęcie

Bartłomiej Olszewski
Bartłomiej Olszewski

Realizacja

tekst: Astrid Lindgren

adaptacja sceniczna: Allison Gregory

tłumaczenie polskie: Julita Grodek

reżyseria: Daniel Arbaczewski

scenografia: Damian Styrna

muzyka: Hubert Pyrgies

choreografia: Marta Bury

asystent reżysera: Lech Walicki

inspicjent: Marek Stawowczyk

Opinie naszych widzów (3)

 • 10,0/ 10

  Wspaniałe widowisko. Piękna muzyka, niezwykła scenografia, doskonała gra aktorska. Dziękujemy za niezapomniane popołudnie.

  al.....@gm...il.com / 23 czerwca 2019

 • 10,0/ 10

  Super obsada, rewelacyjne efekty,znakomity spektakl.POLECAM😉😉😉

  uk.....@in...ia.pl / 30 maja 2019

 • 7,0/ 10

  Plusy: - logiczny i dość wierny z oryginałem scenariusz - wyraziste, dobrze zagrane postaci - wartka akcja, nie ma dłużyzn Minusy - nadmiar grafiki. Wiem, że wzorki itp faktury są modne we wspolczesnej ilustracji dla dzieci, ale one są sensowne wówczas, gdy dziecko może je dotknąć. Nadmiar szczegółow sprawił, że moj syn pytał... czemu akcja nie dzieje się w lesie..

  k......@gm...il.com / 24 czerwca 2019

Teatr Groteska - Adres i dojazd

ul. Skarbowa 2
Kraków

http://www.groteska.pl/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.