Każdy musi kiedyś umrzeć Porcelanko, czyli rzecz o wojnie trojańskiej - zdjęcie Każdy musi kiedyś umrzeć Porcelanko, czyli rzecz o wojnie trojańskiej - zdjęcie Każdy musi kiedyś umrzeć Porcelanko, czyli rzecz o wojnie trojańskiej - zdjęcie Każdy musi kiedyś umrzeć Porcelanko, czyli rzecz o wojnie trojańskiej - zdjęcie Każdy musi kiedyś umrzeć Porcelanko, czyli rzecz o wojnie trojańskiej - zdjęcie

Średnia ocena

30 oddanych głosów
2 zainteresowane osoby

8,5 / 10

Każdy musi kiedyś umrzeć Porcelanko, czyli rzecz o wojnie trojańskiej

Spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Aktorskiego kierunku aktorstwo.

Spektakl KAŻDY MUSI KIEDYŚ UMRZEĆ PORCELANKO, CZYLI RZECZ O WOJNIE TROJAŃSKIEJ inspirowany TROILUSEM I KRESSYDĄ Williama Shakespeara, rozpościera się pomiędzy upadającym mitem a kryzysem cywilizacji, przechodząc przez pytanie: czy Bogini Fortunie wypada chodzić w płetwach? To spektakl śmieszny albo zupełnie nieśmieszny – wszystko zależy od tego z czego się śmiejemy…

Scena I

Widzowie-turyści wprowadzani są przez FORTUNĘ w sam środek konfliktu Greków i Trojan. Muszą się opowiedzieć po którejś ze stron, bo tu nikt neutralnym pozostać nie może. Będą więc losować: jeśli wyciągną czerwoną kartkę siedzieć/stać będą po stronie Trojan, jeśli niebieską – po stronie Greków. Dwie strony dzieli pas ziemi, gdzie powinien stać mur… ale nie stoi. Zamiast niego pomiędzy zwaśnionymi narodami rozpięta jest czerwona taśma. Wokół walają się resztki dawnej działalności heroicznej i trochę śmieci.

Po lewej – Trojańskiej stronie sceny siedzą Trojanie. Mają silne poczucie, że są u siebie ale i tak są spakowani. Na wszelki wypadek. Przedmioty domowego użytku (mikser, pralka, zwłoki dziadka) mieszają się z wielką stertą krzeseł, gazetami, sznurami z praniem, zabawkami, którymi kiedyś bawiły się dzieci, oraz ostatnim działającym telewizorem.

Po prawej – Greckiej stronie, najeźdźcy przywieźli wszystko, co im wpadło w ręce: mają tu walizki, plecaki, namioty, komplety sztućców, skarby kultury i pamiątki z podróży. Wszystko to oclone i zapakowane, bo nigdy nie wiadomo, co może się przydać.

Widzowie zajmują wylosowane miejsca, witani przez obleganych i oblegających. Mogą też zakupić przekąski i foldery w sklepiku PEZYFAE.

Jest trochę jak w Turcji.

Didaskalia otwierające scenariusz KAŻDY MUSI KIEDYŚ UMRZEĆ PORCELANKO, CZYLI RZECZ O WOJNIE TROJAŃSKIEJ autorstwa Agaty Dudy-Gracz.

Spektakl dla widzów pełnoletnich.

Na scenie występują między innymi Klaudia Kulinicz jako PIĘKNA HELENA ZWANA NIEZAMĄDRĄ, Konrad Szymański jako ZŁOTOWŁOSY PARYS i NIESZCZĘSNY MENELAOS, Aleksandra Górska jako PRIAM, Ewa Worytkiewicz jako PRIAM, Kamila Brodacka jako POWABNA KRESSYDA, Mateusz Burdach jako NIEŚMIAŁY TROILUS.

Czas trwania: 120 minut
Źródło zdjęcia: fot. Bartek Warzecha

Występują

Klaudia Kulinicz - zdjęcie

Klaudia Kulinicz
PIĘKNA HELENA ZWANA NIEZAMĄDRĄ

Konrad Szymański - zdjęcie

Konrad Szymański
ZŁOTOWŁOSY PARYS i NIESZCZĘSNY MENELAOS

Kamila Brodacka - zdjęcie

Kamila Brodacka
POWABNA KRESSYDA

Mateusz Burdach - zdjęcie

Mateusz Burdach
NIEŚMIAŁY TROILUS

Szymon Owczarek - zdjęcie

Szymon Owczarek
BOSKI ACHILLES

Jakub Kordas - zdjęcie

Jakub Kordas
CHYŻY PATROKLES

Jakub Gąsowski - zdjęcie

Jakub Gąsowski
WIELKI AGAMEMNON i PRAWY ENEASZ

Aleksander Kazimierczak - zdjęcie

Aleksander Kazimierczak
HEKTOR NIEZRÓWNANY

Aleksandra Boroń - zdjęcie

Aleksandra Boroń
DUMNA ANDROMACHA

Maja Szopa - zdjęcie

Maja Szopa
FORTUNA

Monika Szwajnos - zdjęcie

Monika Szwajnos
PRZEBIEGŁY ODYSEUSZ

Marcin Franc - zdjęcie

Marcin Franc
MĘŻNY AJAKS JUNIOR

Karol Biskup - zdjęcie

Karol Biskup
TERSYTES

Twórcy

Scenariusz inspirowany

„TROILUSEM I KRESSYDĄ” Williama Shakespeara

Reżyseria, scenariusz, scenografia oraz kostiumy:

Agata Duda-Gracz

Muzyka:

Maja Kleszcz, Wojciech Krzak

Światło:

Katarzyna Łuszczyk

Choreografia:

Tomasz Wesołowski

Zdjęcia, projekt plakatu:

Greg Noo-Wak

Asystenci reżysera:

Katarzyna Post, Wiktor Stypa

Opinie naszych widzów (11)

  • 10,0/ 10

    Rewelacyjna scenografia i kostiumy. Widz zaangażowany w konflikt. Sama treść trochę nużąca. Wielkie wyzwanie dla aktorów, którzy świetnie sobie radzą, pomimo braku doświadczenia. Spektakl pozostaje na długo, mimo że jego oglądanie do przyjemności nie należy.

    an.....@po...ta.wp.pl / 05 lutego 2019

  • 9,0/ 10

    Swietna rezyseria, klimat, dobre wykonanie, polecam warto wie wybrac

    na.....@gm...il.com / 19 marca 2019

  • 9,0/ 10

    Bogata scenografia, zaskakująca forma i wielu aktorów. Wciągają widza w obraz wyniszczającej wojny, która pociąga za sobą upadek wartości i zdziczenie ludzi. Spektakl nie pozostawia widza obojętnym, również dlatego że nie pozwala mu przejść do porządku dziennego brakiem wyraźnego zakończenia. Polecam, to przerażający chaos ale nie pozwala się oderwać.

    ma.....@gm...il.com / 21 stycznia 2019

  • 9,0/ 10

    Bardzo orginalny i kreatywny spektakl doskonala gra mlodych aktorow, spektakl wywolal skrajne emocje od radosci, przes smutek i przygnebienie do nadzieji. Polecam

    k......@....de / 21 stycznia 2019

  • 8,0/ 10

    Trochę się czuję jak przedwojenny oficer piechoty, co to z dowcipów śmieje się trzy razy: gdy mu opowiadają, gdy mu tłumaczą i gdy zrozumie. Na pewno do końca przygotowany na nowoczesny teatr nie jestem, więc myśli przewodniej sztuki nie pojąłem, a przez to wiele reżyserskich zapewne wstawek po prostu nie zrozumiałem i nie dostrzegłem ich sensu. Konkluzja: może by dać widzom jakieś czytelne wyjaśnienia, o co w sztuce chodzi. Przynajmniej takim jak ja. Podziękowania dla aktorów: podziwiam ich zaangażowanie i wysiłek. Widać, że są zdolni. Choć znowu pomarudzę: nie za dużo krzyku? Trochę jak w obecnych kabaretach: wszyscy krzyczą. A krzyk niekiedy uniemożliwia zrozumienie słów. Janusz

    j7.....@....pl / 15 lutego 2019

  • 8,0/ 10

    Każda z aktorów staną na wysokości zadania- wszystkie postacie bardzo wyraziste, przykuwające uwagę ,odegrane z głębi serca. Spektakl mimo mało wygodnych miejsc oglądało się jednym tchem. Ogólnie polecam

    fi.....@gm...il.com / 09 grudnia 2018

  • 7,0/ 10

    imponujący zespół teatralny

    tu.....@gm...il.com / 11 czerwca 2019

  • 7,0/ 10

    Dziwne sceny sexu

    ad.....@gm...il.com / 10 grudnia 2018

  • 7,0/ 10

    świetni młodzi aktorzy, nowe spojrzenie na TEATR

    ma.....@....pl / 10 listopada 2018

  • 6,0/ 10

    nastawiony byłem naprawdę pozytywnie nastawiony ze zobaczę coś świeżego, zagranego z jajem przez młodych. niestety rozczarowanie - byli wprawdzie młodzi ale niezbyt świeżo a na pewno z niezrozumiałym dla mnie przesłaniem

    Ce.....@gm...il.com / 05 lutego 2019

  • 3,0/ 10

    typowy współczesny chaos myślowy

    pr.....@gm...il.com / 07 lutego 2019

Teatr Collegium Nobilium - Adres i dojazd

ul. Miodowa 22/24, Warszawa

http://tcn.at.edu.pl/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.