Szyc - zdjęcie Szyc - zdjęcie Szyc - zdjęcie Szyc - zdjęcie

Średnia ocena

57 oddanych głosów
43 zainteresowanych osób

8,6 / 10

Szyc

Spektakl dla widzów od 16. roku życia

„Siedemdziesiąt pięć funtów za kilo szynki. To się skończy tak, że usmażę własną dupę, taniej będzie i przynajmniej będę wiedziała, co jem.”

„Szyc” to pierwsza w krakowskim Teatrze BARAKAH i jedna z pierwszych wystawionych w Polsce sztuka Hanocha Levina. Wielokrotnie nagradzana na festiwalach teatralnych (za reżyserię, aktorstwo, muzykę i w kategorii najlepszy spektakl) i doceniana w licznych recenzjach współczesna groteska, przeplatana songami znanej polskiej wokalistki, Renaty Przemyk, potrafi śmieszyć i bawić, ale także wzbudzać przerażający niepokój. Potrafi również z powodzeniem w levinowskim stylu żonglować stereotypami i ludzkimi charakterami oraz z tematów, na poły osadzonych w miejscu i czasie, czynić historię uniwersalną. W domu rodziny Szyców znajduje się stół, matka, ojciec, córka oraz wieczne „coś nie tak”. Aplikujący na zięcia nie ma szans na dostanie niczego za darmo bo w tym świecie niczego za darmo po prostu nie ma.

Na scenie występuje Lidia Bogaczówna jako Cesia Szyc, Monika Kufel jako Szeprahci Szyc, Karol Śmiałek jako Czerhes Peltz, Paweł Sanakiewicz jako Pephes Szyc.

Czas trwania: 90 minut
Źródło zdjęcia: Fot. Piotr Kubic

Zwiastuny

Występują

Monika Kufel - zdjęcie

Monika Kufel
Szeprahci Szyc

Karol Śmiałek - zdjęcie

Karol Śmiałek
Czerhes Peltz

Realizacja

Autor: Hanoch Levin / tłumaczenie: Michał Sobelman

Reżyseria: Ana Nowicka

Muzyka: Renata Przemyk

Kostiumy: Monika Kufel

Choreografia: Iwona Olszowska

Realizacja, produkcja muzyczna: Piotr „Lala” Lewicki

Opinie naszych widzów (23)

  • 10,0/ 10

    Spektakl ponadczasowy o tematyce życiowej, utrzymany w kulturze żydowskiej, ale pasuje do wszystkich kultur. Gra aktorska doskonała, pełna ekspresjii, blisko widza. Pomysłowa minimalistyczna scenografia, Przedstawienie pobudza do refleksji. Muzyka super, wokal piękny. Gorąco polecam

    ed.....@gm...il.com / 29 października 2019

  • 10,0/ 10

    Świetna interkalacja z widownia. Bardzo udany wieczór. Długo pozostaje w pamięci.

    ma.....@gm...il.com / 19 października 2019

  • 10,0/ 10

    Bardzo ciekawa sztuka, temat. Gra aktorska na wysokim poziomie, piękna muzyka.

    ew.....@gm...il.com / 31 października 2018

  • 10,0/ 10

    Piękny, mocny, głęboki ukazujący prawdę kryjącą się za murami również współczesnych rodzin, Polecam z serca!

    mo.....@gm...il.com / 23 października 2018

  • 10,0/ 10

    Na temat samego spektaklu mam bardzo ambiwalentne odczucia. Sam poziom aktorstwa był najlepszy, jakiego miałem okazję doświadczać. Artyści potrafili bardzo dobitnie przekazać dotykane w sztuce problemy. Od początku porównywano człowieka do zwierzęcia. Kilka scen obscenicznie i bezpośrednio uwypuklało drzemiące w nas pierwotne instynkty, których cywilizacja nie zdołała nas pozbawić i jednocześnie, od których ta cywilizacja jest zależna. Oprócz tego poruszone zostały kwestie relacji międzyludzkich, w rodzinie i w społeczeństwie. Małżeństwo pary bohaterów, oparte na miłości do pieniędzy i poczuciem obowiązku, a raczej przymusu, narzucanego nam przez społeczeństwo. Porównanie wartości życia, a raczej śmierci, dwóch ludzi, ojca i jego zięcia, wzbudziło we mnie niesmak i bardzo smutną refleksję. Również jest mowa o jedzeniu i manii, którą wzbudza w ludziach. Wielokrotnie człowiek jest porównywany do sztuki mięsa, wziętej wprost z masarni. Dewaluacja wartości istoty ludzkiej zagrana lekkim tonem z bezpośrednim przekazem, nasuwa mi na myśl nieco bardziej patetyczny fragment Epitafium dla psa lorda Byrona: „Człowieku ! Kruchy zlepku ożywionej gliny, Ty, co nie jesteś panem i jednej godziny, Kto cię raz dobrze poznał, ze wstrętem omija, Boś ty podły jak robak, zdradliwy jak żmija. Twoja miłość jest chucią, twoja przyjaźń zdradą; Twój uśmiech jest szyderstwem, a za twoją radą Kto się kiedy odważył śmiało stawiać kroki, Uznał, lecz już po czasie, co za błąd głęboki Zaufać w twoje słowo: boś z rzędu ostatni, Pychą tylko przewyższasz zwierząt orszak bratni. Przechodniu ! przy tym grobie nie zatrzymuj kroku, Nie chciałbyś łezki jednej swemu ująć oku Dla mego przyjaciela, co tutaj spoczywa... Jednego tylko miałem ! Ten grób go pokrywa ! ” Sztuka traktuje również o wyższości zaspokojenia swoich pierwotnych pragnień nad uczuciami i empatią. Podsumowując, świetna gra aktorska i scenariusz, szarpały bezlitośnie za moją strunę wrażliwości, pozostawiając mnie oszołomionym i nieco wyczerpanym. Gorąco polecam.

    ma.....@gm...il.com / 21 marca 2018

  • 10,0/ 10

    Na początku pojawiła się myśl: chyba nie ten spektakl i nie ci aktorzy...ale potem był już tylko zachwyt, który formował się pośród dramatu i komedii w jednym. Gratulacje.

    ab.....@....pl / 16 lutego 2018

  • 10,0/ 10

    znakomity, kameralna scena, fajny temat, swietna muzyka

    zb.....@gm...il.com / 16 lutego 2018

  • 10,0/ 10

    Bardzo podobalo sie nam przedstawienie. Aktorzy byli bardzo profesjonalni, muzyka byla moze za glosna momentami, gdy to aktorzy mowili cichym glosem. Generalnie bylo super i jak bedziemy nastepnym razem w Krakowie, to na pewno przyjdziemy jeszcze raz na wasze spektakle.

    fr.....@we...ed.dk / 28 września 2017

  • 10,0/ 10

    Mocny spektakl. Daje do myslenia. Gra aktorow swietna!

    an.....@in...ia.pl / 25 września 2017

  • 10,0/ 10

    Na początek byłam bardzo skeptyczna do takiego typu teatra , ale później bardzo mnie spodobało. Takie poczucie jak by żyjesz to , co ciebie pokazują aktory . Eye Contact jest guarantowane.

    An.....@gm...il.com / 24 maja 2017

  • 10,0/ 10

    Bardzo mi się podobało, piękne wykonanie muzyczne, treść "fajna", samo życie, aktorzy cudni, fajny klimat miejsca, to jest coś, co długo brzmi gdzieś tam we mnie.

    gr.....@li...ve.com / 24 kwietnia 2017

  • 10,0/ 10

    spektakl bardzo się nam podobał ,śmieszył i wzruszał,gra aktorska perfekcyjna.

    ch.....@....pl / 21 marca 2016

  • 9,0/ 10

    To nie był stracony wieczór. Mimo seksistowskiej wymowy, pozostawia duży margines na rozważania o istocie ludzkiej w codziennym bytowaniu.

    Mp.....@po...ta.onet.pl / 21 października 2018

  • 9,0/ 10

    Jeden z tych spektakli, które zapadają w pamięć. Po wyjściu z teatru widz jeszcze przez dłuższą chwilę nie może odnaleźć się w otaczającej rzeczywistości.

    ju.....@gm...il.com / 12 marca 2018

  • 9,0/ 10

    Fantastyczne miejsce, swietny klimat, niesamowici aktorzy.Polecam;)

    ag.....@....pl / 24 maja 2017

  • 9,0/ 10

    Świetny spektakl, najlepszy w obecnym repertuarze. Byłem na nim właśnie po raz trzeci.

    pi.....@po...ta.onet.pl / 30 czerwca 2015

  • 8,0/ 10

    Świetna gra aktorska, jak zwykle zresztą w teatrze Barakah

    ka.....@....pl / 21 października 2018

  • 8,0/ 10

    Bezpośredni kontakt z aktorami i intymna atmosfera uczestniczenia w czymś wyjątkowym to mocne atuty tego przedstawienia. Muzyka R. Przemyk świetnie uzupełnia klimat spektaklu.

    ma.....@gm...il.com / 13 marca 2018

  • 8,0/ 10

    Szczególnie podobała mi się gra pani Lidii Bogaczównej. Dobrze wkomponowana w całość spektaklu i dodająca mu klimatu była także muzyka. Niektóre sceny jednak zbyt wulgarne, niekoniecznie moim zdaniem było to potrzebne dla oddania zamierzonego przesłania. Generalnie jednak sztuka podobała się mi i mojej partnerce, więc ocena jak najbardziej pozytywna.

    r......@po...ta.fm / 26 stycznia 2016

  • 7,0/ 10

    Było bardzo ciekawie. Ciekawa przestrzeń.

    pi.....@gm...il.com / 01 lutego 2017

  • 5,0/ 10

    bardzo podobała mi się gra aktorów spektakl polecam.

    ma.....@....pl / 24 maja 2017

  • 5,0/ 10

    Spodziewałam się czegoś poważnego.Przeszkadzały mi sceny przypominające serial "Kiepscy".Panie były znakomite i uważam, że granie w tym spektaklu jest poniżej możliwości posiadanego talentu.Głupot i wrzasków jest pod dostatkiem w telewizji.Serdecznie pozdrawiam realizatorów spektaklu i życzę sztuki na miarę możliwości świetnych aktorów(w tym przypadku aktorek). Mirosława Krajczyńska

    mk.....@....pl / 14 maja 2017

  • 4,0/ 10

    Teatr off ma w sobie coś, czego nie mają teatry oficjalne: prostotę, umowność, dającą rozwinąć się wyobraźni, bezpośredni kontakt z publicznością. Wszystko to jest w "Szycu". Szkoda tylko, że sztuka sama w sobie jest dość słaba. Aktorzy, żeby uatrakcyjnić wtórny tekst robią cuda, chwilami szarżują, co nie zawsze daje dobry skutek. Dobra rozrywka na weekendowy wieczór, ale do myślenia raczej nie daje.

    fs.....@....pl / 23 kwietnia 2017

Teatr BARAKAH - Adres i dojazd

ul. Paulińska 28, Kraków

http://www.teatrbarakah.com/

Kup bilet