Napisane w 1943 roku opowiadanie Jarosława Iwaszkiewicza przedstawia historię opętania zakonnic w fikcyjnym klasztorze w Ludyniu oraz tragicznej relacji tytułowej Matki Joanny, przeoryszy klasztoru i ojca Suryna, egzorcyzmującego ją jezuity.
W interpretacji twórców TB fabuła opowiadania staje się przypowieścią o ofierze, która jest tu rozumiana w dwójnasób. Po pierwsze jest to radykalny gest wobec kochanej osoby, czyli ofiara z siebie. Po drugie to kozioł ofiarny, czyli niewinne ofiary dominującego (również współcześnie) patriarchalnego dyskursu wykluczającego z narracyjnych form języka, które chcą odzyskać swoją suwerenność i podmiotowość.
Ważnym kontekstem dla spektaklu jest relacja Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów, zwłaszcza czas psychicznej choroby Anny i jej pobyt w szpitalu psychiatrycznym w Tworkach.
Język spektaklu łączy w sobie elementy teatru dramatycznego, teatru tańca i teatru muzycznego.
Data premiery: 30 maja 2021
Na scenie występują między innymi
Michał Ana Nowicki jako MATKA JOANNA,
Paweł Charyton jako SURYN,
Marcin Piotrowiak jako SURYN,
Monika Kufel jako SIOSTRA MAŁGORZATA,
Paweł Plewa jako BRYM,
Damian Sosnowski jako WOŁODKOWICZ.
Czas trwania: 80 minut
Źródło zdjęcia: Fot. Piotr Kubic, Szymon Budzyn, Iwona Bandzarewicz
* W spektaklu wykorzystano fragmenty „Dzienników” Anny Iwaszkiewicz oraz wiersz „Piosenka dla zmarłej” Jarosława Iwaszkiewicza.
W spektaklu wykorzystano autorskie teksty Aleksandry Nowakowskiej.
więcej
Opinie naszych widzów (2)
10,0/ 10
Świetnie grane szczególnie aktorki mi sie podobały. Bardzo dobra scenografia, szpital psychiatryczny. Interesujące połączenie z żoną Iwaszkiewicza.
an.....@gm...il.com / 08 maja 2023
10,0/ 10
Fenomenalny spektakl, aktorzy stworzyli niesamowite, głębokie kreacje, a cała sztuka jest głęboce imersyjna. Ciężki materiał, ale definitywnie warto zobaczyć.
W tym momencie wyszukujemy najbliższe Ciebie miasto w którym prowadzimy sprzedaż wejściówek i
biletów. W
celu zwiększenia dokładności zaakceptuj prosbę o udostępnienie lokalizacji w Twojej
przeglądarce.