Matka Joanna od Aniołów - zdjęcie Matka Joanna od Aniołów - zdjęcie Matka Joanna od Aniołów - zdjęcie Matka Joanna od Aniołów - zdjęcie Matka Joanna od Aniołów - zdjęcie Matka Joanna od Aniołów - zdjęcie Matka Joanna od Aniołów - zdjęcie Matka Joanna od Aniołów - zdjęcie Matka Joanna od Aniołów - zdjęcie Matka Joanna od Aniołów - zdjęcie Matka Joanna od Aniołów - zdjęcie

Średnia ocena

9 oddanych głosów

8,7 / 10

Matka Joanna od Aniołów

Spektakl dla widzów od 16. roku życia

Napisane w 1943 roku opowiadanie Jarosława Iwaszkiewicza przedstawia historię opętania zakonnic w fikcyjnym klasztorze w Ludyniu oraz tragicznej relacji tytułowej Matki Joanny, przeoryszy klasztoru i ojca Suryna, egzorcyzmującego ją jezuity.

W interpretacji twórców TB fabuła opowiadania staje się przypowieścią o ofierze, która jest tu rozumiana w dwójnasób. Po pierwsze jest to radykalny gest wobec kochanej osoby, czyli ofiara z siebie. Po drugie to kozioł ofiarny, czyli niewinne ofiary dominującego (również współcześnie) patriarchalnego dyskursu wykluczającego z narracyjnych form języka, które chcą odzyskać swoją suwerenność i podmiotowość.

Ważnym kontekstem dla spektaklu jest relacja Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów, zwłaszcza czas psychicznej choroby Anny i jej pobyt w szpitalu psychiatrycznym w Tworkach.

Język spektaklu łączy w sobie elementy teatru dramatycznego, teatru tańca i teatru muzycznego.

Data premiery: 30 maja 2021

Na scenie występują między innymi Michał Ana Nowicki jako MATKA JOANNA, Paweł Charyton jako SURYN, Marcin Piotrowiak jako SURYN, Monika Kufel jako SIOSTRA MAŁGORZATA, Paweł Plewa jako BRYM, Damian Sosnowski jako WOŁODKOWICZ.

Czas trwania: 80 minut
Źródło zdjęcia: Fot. Piotr Kubic, Szymon Budzyn, Iwona Bandzarewicz

Zwiastuny

Twórcy

autor: Jarosław Iwaszkiewicz, Anna Iwaszkiewicz*

reżyseria i adaptacja: Maciej Gorczyński

muzyka: Piotr Korzeniak

scenografia: Iwona Bandzarewicz

* W spektaklu wykorzystano fragmenty „Dzienników” Anny Iwaszkiewicz oraz wiersz „Piosenka dla zmarłej” Jarosława Iwaszkiewicza.

W spektaklu wykorzystano autorskie teksty Aleksandry Nowakowskiej.

Opinie naszych widzów (2)

  • 10,0/ 10

    Świetnie grane szczególnie aktorki mi sie podobały. Bardzo dobra scenografia, szpital psychiatryczny. Interesujące połączenie z żoną Iwaszkiewicza.

    an.....@gm...il.com / 08 maja 2023

  • 10,0/ 10

    Fenomenalny spektakl, aktorzy stworzyli niesamowite, głębokie kreacje, a cała sztuka jest głęboce imersyjna. Ciężki materiał, ale definitywnie warto zobaczyć.

    ka.....@gm...il.com / 16 października 2022

Teatr BARAKAH - Adres i dojazd

ul. Paulińska 28, Kraków

http://www.teatrbarakah.com/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.